Hayalleri ve hayatı uçak kazasıyla sona erdi

İran'da düşen özel uçağının kaptan pilotu Kuvvet'in, TSK'da yüzbaşı rütbesiyle helikopter pilotu olarak görev yaparken FETÖ kumpasıyla atıldığı orduya tekrar dönme umudu, yaşanan kazada yarım kaldı.

Güncel, 12 Mart 2018 Pazartesi, 18:41
Hayalleri ve hayatı uçak kazasıyla sona erdi

İran'ın Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinde düşen Başaran Holding'e ait özel uçağın kaptan pilotu Melike Kuvvet, ardında dram ve mücadeleyle dolu bir yaşam bıraktı.

En büyük hayali olan Tük Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) girerek yüzbaşı rütbesiyle helikopter pilotluğuna yükselen Kuvvet'in hayatı, bir arkadaşının çocuğunun doğum gününe katılmasıyla değişti.

Türkiye'nin tüm kurumları gibi TSK'de de etkin olan FETÖ'nün kumpaslarının kurbanlarından biri olan Melike Kuvvet, arkadaşlarını kıramayıp bu doğum günü partisinde söylediği şarkı nedeniyle hakkında soruşturma yürütüldü.

Sahneye çıktığı 10 dakikalık görüntünün montajlanmış 9 saniyelik bölümünden yola çıkan FETÖ üyelerince yürütülen soruşturmayla TSK'deki görevine son verilen Melike Kuvvet'i, yakın arkadaşı emekli hava astsubay Murat Saluk, anlattı.

Saluk, İncirlik'te görev yaptığı sürede Melike Kuvvet'le tanıştığını belirterek, Merzifon'da arama kurtarma pilotu olan Kuvvet'in o dönem sık sık İncirlik'e geldiğini söyledi.

Burada Melike Kuvvet'le yakın arkadaş olduklarını anlatan Saluk, "Melike, insanlığı çok ön planda askerliği çok ön planda, vatan millet bayrak duygusu çok ön planda olan bir insandı. Makamlara göre insanları değerlendirmeyen sadece kişilikleriyle değerlendiren bir insandı." dedi.

"Sesi çok güzeldi"

Murat Saluk, aynı dönemde Melike Kuvvet'le haksız soruşturmalar geçirdiklerini dile getirerek, asılsız soruşturmalar sonucunda kendisinin emekli olmak zorunda kaldığını anlattı.

Melike Kuvvet'in sesinin çok güzel olduğunu aktaran Saluk, "Arkadaş ortamlarında, filonun ya da üssün bir yemeğinde gecenin bitiminde mutlaka Melike'den bir şarkı istenirdi. Bunu bütün komutanlar hava kuvvetlerinde çalışan bütün arkadaşları bilirdi. Yine bir gün Merzifon'da bir arkadaşının çocuğunun doğum günü partisine katılan Melike, o doğum gününde bir şarkı söylüyor. Ben o videoyu da izledim. Toplam 10 dakika 50 saniyelik bir video." dedi.

"10 dakikalık videonun montajlanmış 9 saniyesi"

Saluk, buna ilişkin Yüzbaşı Melike Kuvvet hakkında, 2012'de disiplinsizlik ve ahlaki sebeplerini içeren maddeden soruşturma başlatıldığını, soruşturmayı da şu an biri FETÖ'den tutuklu biri de firari olan iki istihbaratçının yürüttüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu 10 dakika 50 saniyelik videonun sadece 9 saniyelik bir bölümü kesilip soruşturma dosyasına konuluyor ve ordudan atılıyor. Sadece burayı izlediğinizde loş ortamda askılı elbiseyle şarkı söyleyen bir kadın var, arkada ışıklı toplar var ama videonun tamamını izlediğinizde bunun bir kafeterya ve orada da çocuklar olduğunu zaten görüyorsunuz. Melike'yi ilk sorguladıklarında, 'Senin sesin güzel, sen pavyonlarda, barlarda, gece kulüplerinde şarkı söylüyorsun, TSK'nin bir subayısın, bunlar silahlı kuvvetlere yakışmıyor diye sorguya aldılar."

Soruşturmayı yürüten kişilerce hazırlanan bir ifadenin Kuvvet'e zorla imzalatmak istendiğini, ancak bunu imzalamadığını anlatan Saluk, Kuvvet'in kendi beyanıyla ifade verip bunu imzaladıktan 6 ay sonra ordudan atıldığını söyledi.

Murat Saluk, ordudan atılan Melike Kuvvet'in TSK'ye borçlu duruma düştüğüne dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Devlet pilot yetiştirmek için 250 bine yakın bir bütçe ayırıyor. OYAK ve emekli sandığındaki alacağı, bu tazminatı ödemeye yetmedi devlete borçlu kaldı, bir iş bulması gerekiyordu. Kendi branşıyla ilgili bir üniversitede işe girdi, kabul edildi ve orada havacılık dersleri vermeye başladı."

Melike Kuvvet'in Çorlu'da pilot yetiştiren bir havacılık okuluna kaydolduğunu ifade eden Saluk, eş ve dostlarının yardımıyla bulduğu imkanlarla jet pilotu brövesini aldığını kaydetti.

Saluk, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu okula da FETÖ iltisakı nedeniyle el konulduğunu söyledi.

"FETÖ yüzünden tekrar orduya dönemedi"

Devletin FETÖ mağduru olup da ordudan atılan askerlere darbe girişiminin ardından çağrı yaptığını vurgulayan Murat Saluk, şöyle konuştu:

"Bu çağrı Melike'ye de yapıldı o gün beni aradı. 'Abi pilotları çağırıyorlar, bizim gibi hak kaybına uğrayanları da çağırıyorlar gidiyorum' dedi. Pilotluk için gerekli sağlık raporunu da aldı. Göreve başlama aşamasındayken Hava Kuvvetleri İstihbarat Dairesi'nden Melike'ye bir yazı geldi ve bu belgede özetle 'ordudan atıldığınız 3 yıllık dönem içinde FETÖ'ye bağlı bir uçuş okulunda eğitim gördüğünüz ve ilişki içinde olduğunuz tespit edilmiştir, sizi bu durumda orduya alamayacağız' yazıyordu. FETÖ'cüler onu ordudan attı. Yine FETÖ yüzünden tekrar orduya dönemedi. Binbaşı rütbesiyle görevine başlayacaktı."

"Anayasa Mahkemesine başvurdu" 

Bu olaydan sonra başka arayışlara giren Melike Kuvvet'in geçen yılın ağustos ayında Başaran Holding'te işe başladığını aktaran Saluk, Kuvvet'in burada çalışarak borçlarını ödemeye başladığını söyledi.

Saluk, Anayasa Mahkemesi'nin de bu sırada Melike Kuvvet'in başvurusunu değerlendirerek, "özel hayatın gizliliğinin ihlal" edildiği kararı verdiğine vurgu yaptığını bildirdi. 

"Mayıs ayında göreve dönmeyi bekliyordu"

Melike Kuvvet'in bu kararı ağustos ayında öğrendiğini anlatan Saluk, "Mayıs ayında da binbaşı rütbesiyle göreve başlayacaktı. Yerel mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin bu yürütmeyi durdurma kararını istinaden davayı görecekti ve 'tekrar görevine iadesi' diyecekti." ifadelerini kullandı.

Kuvvet'in en son 15 gün önce kendisini aradığını bildiren Saluk, "Konuşma sırasında, nisan sonu ya da mayıs başında mahkeme görevime dönme kararı verecek. Bu arada orduya borçlu olarak girmek istemiyorum bu firmaya da sırf bu borçlarımı kapatayım diye girdim, çalışıyorum' dedi." diye konuştu.

Kuvvet'in gözünün yüksek maaşlı bir işte olmadığını dile getiren Saluk, "Özelde aldığı maaşın dörtte biri olsun ama askeri 'helikopterde askeri görev yapayım, üniformamla namusumla şerefimle görevimi yapayım' diyordu. Bütün tutkusu oydu. Göreve başlamadan, mahkeme kararını göremeden hayatını kaybetti." ifadelerini kullandı.

"Çok kötü günler geçirdi"

Arkadaşı Melike Kuvvet'in çok zor günler geçirdiğini belirten Saluk, şunları kaydetti:

"Çok kötü günler geçirdi, psikolojik tedavi gördü. İlaçlar kullandı bu süreçte, ekonomik anlamda bitti. Son konuşmamızda, 'Biraz para kazanmaya başladım, Allah'a şükür doğruluyorum, şu yaza doğru görevime başlayacağım, eskisi gibi devam edeceğim' dedi."

Güncel
Bursa-Ankara yolunda kar tedbirleri
Bursa-Ankara kara yolu üzerinde bulunan, İnegöl ilçesine bağlı Mezit Boğazı'nda kar yağışı etkisi...
Kültür-Sanat
Torun Selma Ersoy, Milli şair Mehmet Akif'i anlattı
Bursa'nın Yunan işgalinin ardından Ankara'da meclis kürsüsüne siyah örtü örtülmesinden etkilenere...
Güncel
Büfedeki gizli bölmeden uyuşturucu çıktı
Bursa'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 2 kişi gözaltına alındı.
Güncel
Soma'da kömür madeninde göçük; 11 yaralı
Manisa'nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında, tavandaki kayanın düşmesi sonucu 11 işçinin yaral...
Politika
Fırat'ın doğusuna operasyon hazırlıkları
Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı bölgesinde yer alan Bab ve Çobanbey'deki bombalı terör saldırı...
Güncel
Rize'deki saldırının zanlısı tutuklandı
Rize Emniyet Müdürlüğündeki saldırının zanlısı tutuklandı
Türk akademisyene uluslararası diploma
'Bir Nefes Anadolu' gösterisi ilgi topladı
İznik'in bin yıllık tarihi çınarı tehlike saçıyor
Time Cemal Kaşıkçı'yı "yılın kişisi" seçti

En Çok Okunan Haberler

Polis memuru dehşet saçtı; 1 şehit, 2 yaralı

Rize Emniyet Müdürlüğünde görevli bir polis memuru E...

İnegöl'de kaybolan yaşlı kadının terlikleri ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan 74 yaşındaki Arzı...

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'ın 'türedi' sözüne...

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğa...

Bakanlıktan Mudanya Belediyesi'ne Myrleia iç...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Myrleia Antik Kenti'n...

Eşini öldüren koca ekmek ve suyla teslim oldu!

Bursa'da 66 yaşındaki karısını akşam komşularıyla dı...

Tarihi mozaiği çöp konteyneri ile kapattılar

Bursa'nın İznik ilçesinde 3 yıl önce belediyenin kan...

Emin Çölaşan ve Necati Doğru'ya FETÖ davası

Sözcü gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğr...

BUDO ve İDO'nun bazı seferleri iptal edildi

Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) ile İstanbul Deniz Oto...

Time Cemal Kaşıkçı'yı "yılın kişisi" seçti

Amerikan Time dergisinin her yıl seçtiği "yılın kişi...

Tek firma teklif verdi; İddaa ihalesi iptal ...

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, İddaa ihalesini, yaln...

İznik'in bin yıllık tarihi çınarı tehlike sa...

İznik'te bin yılı aşkın süredir ayakta duran çınar a...

Bakan Türkiye'deki Suriyeli sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu, "Ülkemizde şu an geçici korum...

Lise öğrencilerinden lösemili çocuklara destek

Bursa Anadolu Lisesi (BAL) öğrencileri, lösemili çoc...

Soylu, tesbit edilen ByLock hesabı sayısını ...

İçişleri Bakanı Soylu, "Şifreli haberleşme programı ...

Şantajcı şüpheliler termal drone ile yakalandı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bir iş adamından şantajla...