Hayalleri ve hayatı uçak kazasıyla sona erdi

İran'da düşen özel uçağının kaptan pilotu Kuvvet'in, TSK'da yüzbaşı rütbesiyle helikopter pilotu olarak görev yaparken FETÖ kumpasıyla atıldığı orduya tekrar dönme umudu, yaşanan kazada yarım kaldı.

Güncel, 12 Mart 2018 Pazartesi, 18:41
Hayalleri ve hayatı uçak kazasıyla sona erdi

İran'ın Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinde düşen Başaran Holding'e ait özel uçağın kaptan pilotu Melike Kuvvet, ardında dram ve mücadeleyle dolu bir yaşam bıraktı.

En büyük hayali olan Tük Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) girerek yüzbaşı rütbesiyle helikopter pilotluğuna yükselen Kuvvet'in hayatı, bir arkadaşının çocuğunun doğum gününe katılmasıyla değişti.

Türkiye'nin tüm kurumları gibi TSK'de de etkin olan FETÖ'nün kumpaslarının kurbanlarından biri olan Melike Kuvvet, arkadaşlarını kıramayıp bu doğum günü partisinde söylediği şarkı nedeniyle hakkında soruşturma yürütüldü.

Sahneye çıktığı 10 dakikalık görüntünün montajlanmış 9 saniyelik bölümünden yola çıkan FETÖ üyelerince yürütülen soruşturmayla TSK'deki görevine son verilen Melike Kuvvet'i, yakın arkadaşı emekli hava astsubay Murat Saluk, anlattı.

Saluk, İncirlik'te görev yaptığı sürede Melike Kuvvet'le tanıştığını belirterek, Merzifon'da arama kurtarma pilotu olan Kuvvet'in o dönem sık sık İncirlik'e geldiğini söyledi.

Burada Melike Kuvvet'le yakın arkadaş olduklarını anlatan Saluk, "Melike, insanlığı çok ön planda askerliği çok ön planda, vatan millet bayrak duygusu çok ön planda olan bir insandı. Makamlara göre insanları değerlendirmeyen sadece kişilikleriyle değerlendiren bir insandı." dedi.

"Sesi çok güzeldi"

Murat Saluk, aynı dönemde Melike Kuvvet'le haksız soruşturmalar geçirdiklerini dile getirerek, asılsız soruşturmalar sonucunda kendisinin emekli olmak zorunda kaldığını anlattı.

Melike Kuvvet'in sesinin çok güzel olduğunu aktaran Saluk, "Arkadaş ortamlarında, filonun ya da üssün bir yemeğinde gecenin bitiminde mutlaka Melike'den bir şarkı istenirdi. Bunu bütün komutanlar hava kuvvetlerinde çalışan bütün arkadaşları bilirdi. Yine bir gün Merzifon'da bir arkadaşının çocuğunun doğum günü partisine katılan Melike, o doğum gününde bir şarkı söylüyor. Ben o videoyu da izledim. Toplam 10 dakika 50 saniyelik bir video." dedi.

"10 dakikalık videonun montajlanmış 9 saniyesi"

Saluk, buna ilişkin Yüzbaşı Melike Kuvvet hakkında, 2012'de disiplinsizlik ve ahlaki sebeplerini içeren maddeden soruşturma başlatıldığını, soruşturmayı da şu an biri FETÖ'den tutuklu biri de firari olan iki istihbaratçının yürüttüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu 10 dakika 50 saniyelik videonun sadece 9 saniyelik bir bölümü kesilip soruşturma dosyasına konuluyor ve ordudan atılıyor. Sadece burayı izlediğinizde loş ortamda askılı elbiseyle şarkı söyleyen bir kadın var, arkada ışıklı toplar var ama videonun tamamını izlediğinizde bunun bir kafeterya ve orada da çocuklar olduğunu zaten görüyorsunuz. Melike'yi ilk sorguladıklarında, 'Senin sesin güzel, sen pavyonlarda, barlarda, gece kulüplerinde şarkı söylüyorsun, TSK'nin bir subayısın, bunlar silahlı kuvvetlere yakışmıyor diye sorguya aldılar."

Soruşturmayı yürüten kişilerce hazırlanan bir ifadenin Kuvvet'e zorla imzalatmak istendiğini, ancak bunu imzalamadığını anlatan Saluk, Kuvvet'in kendi beyanıyla ifade verip bunu imzaladıktan 6 ay sonra ordudan atıldığını söyledi.

Murat Saluk, ordudan atılan Melike Kuvvet'in TSK'ye borçlu duruma düştüğüne dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Devlet pilot yetiştirmek için 250 bine yakın bir bütçe ayırıyor. OYAK ve emekli sandığındaki alacağı, bu tazminatı ödemeye yetmedi devlete borçlu kaldı, bir iş bulması gerekiyordu. Kendi branşıyla ilgili bir üniversitede işe girdi, kabul edildi ve orada havacılık dersleri vermeye başladı."

Melike Kuvvet'in Çorlu'da pilot yetiştiren bir havacılık okuluna kaydolduğunu ifade eden Saluk, eş ve dostlarının yardımıyla bulduğu imkanlarla jet pilotu brövesini aldığını kaydetti.

Saluk, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu okula da FETÖ iltisakı nedeniyle el konulduğunu söyledi.

"FETÖ yüzünden tekrar orduya dönemedi"

Devletin FETÖ mağduru olup da ordudan atılan askerlere darbe girişiminin ardından çağrı yaptığını vurgulayan Murat Saluk, şöyle konuştu:

"Bu çağrı Melike'ye de yapıldı o gün beni aradı. 'Abi pilotları çağırıyorlar, bizim gibi hak kaybına uğrayanları da çağırıyorlar gidiyorum' dedi. Pilotluk için gerekli sağlık raporunu da aldı. Göreve başlama aşamasındayken Hava Kuvvetleri İstihbarat Dairesi'nden Melike'ye bir yazı geldi ve bu belgede özetle 'ordudan atıldığınız 3 yıllık dönem içinde FETÖ'ye bağlı bir uçuş okulunda eğitim gördüğünüz ve ilişki içinde olduğunuz tespit edilmiştir, sizi bu durumda orduya alamayacağız' yazıyordu. FETÖ'cüler onu ordudan attı. Yine FETÖ yüzünden tekrar orduya dönemedi. Binbaşı rütbesiyle görevine başlayacaktı."

"Anayasa Mahkemesine başvurdu" 

Bu olaydan sonra başka arayışlara giren Melike Kuvvet'in geçen yılın ağustos ayında Başaran Holding'te işe başladığını aktaran Saluk, Kuvvet'in burada çalışarak borçlarını ödemeye başladığını söyledi.

Saluk, Anayasa Mahkemesi'nin de bu sırada Melike Kuvvet'in başvurusunu değerlendirerek, "özel hayatın gizliliğinin ihlal" edildiği kararı verdiğine vurgu yaptığını bildirdi. 

"Mayıs ayında göreve dönmeyi bekliyordu"

Melike Kuvvet'in bu kararı ağustos ayında öğrendiğini anlatan Saluk, "Mayıs ayında da binbaşı rütbesiyle göreve başlayacaktı. Yerel mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin bu yürütmeyi durdurma kararını istinaden davayı görecekti ve 'tekrar görevine iadesi' diyecekti." ifadelerini kullandı.

Kuvvet'in en son 15 gün önce kendisini aradığını bildiren Saluk, "Konuşma sırasında, nisan sonu ya da mayıs başında mahkeme görevime dönme kararı verecek. Bu arada orduya borçlu olarak girmek istemiyorum bu firmaya da sırf bu borçlarımı kapatayım diye girdim, çalışıyorum' dedi." diye konuştu.

Kuvvet'in gözünün yüksek maaşlı bir işte olmadığını dile getiren Saluk, "Özelde aldığı maaşın dörtte biri olsun ama askeri 'helikopterde askeri görev yapayım, üniformamla namusumla şerefimle görevimi yapayım' diyordu. Bütün tutkusu oydu. Göreve başlamadan, mahkeme kararını göremeden hayatını kaybetti." ifadelerini kullandı.

"Çok kötü günler geçirdi"

Arkadaşı Melike Kuvvet'in çok zor günler geçirdiğini belirten Saluk, şunları kaydetti:

"Çok kötü günler geçirdi, psikolojik tedavi gördü. İlaçlar kullandı bu süreçte, ekonomik anlamda bitti. Son konuşmamızda, 'Biraz para kazanmaya başladım, Allah'a şükür doğruluyorum, şu yaza doğru görevime başlayacağım, eskisi gibi devam edeceğim' dedi."

Güncel
'Münbiçten sonra sıra diğer şehirlere gelecek'
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Münbiç'ten sonra sıra diğer şehirlere gelecektir. Sadece Münbiç ve s...
Güncel
20 aylık bebeğin istismarı polise bildirilmedi
Balçiçek İlter'in sunduğu Olay Yeri Programı'nda bir hastanede hasta bakıcı olarak çalışan T.B.'n...
Güncel
Emekli Büyükelçi Deniz Bölükbaşı hayatını kaybetti
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü hastanede 69 yaşında haya...
Sağlık
SGK 5 kanser ilacını geri ödeme kapsamına aldı
Sosyal Güvenlik Kurumu, Altuzan, Xgeva, Mozopil, Opdivo ve Revlimid adlı 5 kanser ilacını geri öd...
Güncel
FETÖ sanığı Abdullah Öcalan ile görüşmüş
Bursa'da eski Vali Şahabettin Harput'un da aralarında bulunduğu 14'ü tutuklu 60 sanığın yargılan...
Ekonomi
Bursa'da konut satışlarında düşüş
Bursa'da, şubat ayında konut satışında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 düşüş yaşandı.
Down sendromu başarıya engel değil
Nilüfer Belediyesi'nden bir ilk daha
Türkiye giderek mutsuzlaşıyor
Tirilye Hamamı müze oluyor

En Çok Okunan Haberler

Sosyalist parti ve güçlere ittifak çağrısı

Türkiye Komünist Hareketi(TKH), Türkiye'nin her alan...

BESAŞ'tan skandal karar: Alkol varsa ekmek yok!

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden olan...

HDP Nevruz'u Arabayatağı'nda kutlayacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa İl Örgütü y...

Bursa'da lisede cinsel taciz skandalı

Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa'daki bir lisede kız öğ...

Sadri Alışık 23. ölüm yıldönümünde anıldı

Sinema ve tiyatro oyuncusu Sadri Alışık, vefatının 2...

Nilüfer Belediyesi'nden bir ilk daha

Nilüfer Belediyesi tarafından hazırlanan alanında Tü...

Genelkurmay iddialara fotoğraflarla yanıt verdi

TSK tarafından, Afrin ilçe merkezinin ele geçirilmes...

'DSİ Kanunu ile yeni talanların önü açılacak'

CHP Bursa Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Ko...

Erdoğan'dan Çanakkale Köprüsü için yeni tarih

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale köprüs...

Bursa'ya 30 ülkeden yeni iş insanları gelecek

Ticari Safari Projesi kapsamında şimdiye kadar 15 bi...

Diyarbakır ve Bitlis'te PKK saldırıları: 3 ş...

Diyarbakır'ın Hani ilçesinde PKK'lılarca seyir halin...

'Müzeyyen' efsanesi Bursalılar'la buluştu

Türk müziğinin efsane sanatçılarından Müzeyyen Senar...

Bursa Kent Meydanı'nda Nevruz kutlaması

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (...

Uber'in sürücüsüz aracı ölüme neden oldu

Özel otomobil sahiplerinin mobil uygulama aracılığıy...

BESAŞ'tan açıklama: Talep halktan geldi!

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BESAŞ "a...