Hayalleri ve hayatı uçak kazasıyla sona erdi

İran'da düşen özel uçağının kaptan pilotu Kuvvet'in, TSK'da yüzbaşı rütbesiyle helikopter pilotu olarak görev yaparken FETÖ kumpasıyla atıldığı orduya tekrar dönme umudu, yaşanan kazada yarım kaldı.

Güncel, 12 Mart 2018 Pazartesi, 18:41
Hayalleri ve hayatı uçak kazasıyla sona erdi

İran'ın Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinde düşen Başaran Holding'e ait özel uçağın kaptan pilotu Melike Kuvvet, ardında dram ve mücadeleyle dolu bir yaşam bıraktı.

En büyük hayali olan Tük Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) girerek yüzbaşı rütbesiyle helikopter pilotluğuna yükselen Kuvvet'in hayatı, bir arkadaşının çocuğunun doğum gününe katılmasıyla değişti.

Türkiye'nin tüm kurumları gibi TSK'de de etkin olan FETÖ'nün kumpaslarının kurbanlarından biri olan Melike Kuvvet, arkadaşlarını kıramayıp bu doğum günü partisinde söylediği şarkı nedeniyle hakkında soruşturma yürütüldü.

Sahneye çıktığı 10 dakikalık görüntünün montajlanmış 9 saniyelik bölümünden yola çıkan FETÖ üyelerince yürütülen soruşturmayla TSK'deki görevine son verilen Melike Kuvvet'i, yakın arkadaşı emekli hava astsubay Murat Saluk, anlattı.

Saluk, İncirlik'te görev yaptığı sürede Melike Kuvvet'le tanıştığını belirterek, Merzifon'da arama kurtarma pilotu olan Kuvvet'in o dönem sık sık İncirlik'e geldiğini söyledi.

Burada Melike Kuvvet'le yakın arkadaş olduklarını anlatan Saluk, "Melike, insanlığı çok ön planda askerliği çok ön planda, vatan millet bayrak duygusu çok ön planda olan bir insandı. Makamlara göre insanları değerlendirmeyen sadece kişilikleriyle değerlendiren bir insandı." dedi.

"Sesi çok güzeldi"

Murat Saluk, aynı dönemde Melike Kuvvet'le haksız soruşturmalar geçirdiklerini dile getirerek, asılsız soruşturmalar sonucunda kendisinin emekli olmak zorunda kaldığını anlattı.

Melike Kuvvet'in sesinin çok güzel olduğunu aktaran Saluk, "Arkadaş ortamlarında, filonun ya da üssün bir yemeğinde gecenin bitiminde mutlaka Melike'den bir şarkı istenirdi. Bunu bütün komutanlar hava kuvvetlerinde çalışan bütün arkadaşları bilirdi. Yine bir gün Merzifon'da bir arkadaşının çocuğunun doğum günü partisine katılan Melike, o doğum gününde bir şarkı söylüyor. Ben o videoyu da izledim. Toplam 10 dakika 50 saniyelik bir video." dedi.

"10 dakikalık videonun montajlanmış 9 saniyesi"

Saluk, buna ilişkin Yüzbaşı Melike Kuvvet hakkında, 2012'de disiplinsizlik ve ahlaki sebeplerini içeren maddeden soruşturma başlatıldığını, soruşturmayı da şu an biri FETÖ'den tutuklu biri de firari olan iki istihbaratçının yürüttüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu 10 dakika 50 saniyelik videonun sadece 9 saniyelik bir bölümü kesilip soruşturma dosyasına konuluyor ve ordudan atılıyor. Sadece burayı izlediğinizde loş ortamda askılı elbiseyle şarkı söyleyen bir kadın var, arkada ışıklı toplar var ama videonun tamamını izlediğinizde bunun bir kafeterya ve orada da çocuklar olduğunu zaten görüyorsunuz. Melike'yi ilk sorguladıklarında, 'Senin sesin güzel, sen pavyonlarda, barlarda, gece kulüplerinde şarkı söylüyorsun, TSK'nin bir subayısın, bunlar silahlı kuvvetlere yakışmıyor diye sorguya aldılar."

Soruşturmayı yürüten kişilerce hazırlanan bir ifadenin Kuvvet'e zorla imzalatmak istendiğini, ancak bunu imzalamadığını anlatan Saluk, Kuvvet'in kendi beyanıyla ifade verip bunu imzaladıktan 6 ay sonra ordudan atıldığını söyledi.

Murat Saluk, ordudan atılan Melike Kuvvet'in TSK'ye borçlu duruma düştüğüne dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Devlet pilot yetiştirmek için 250 bine yakın bir bütçe ayırıyor. OYAK ve emekli sandığındaki alacağı, bu tazminatı ödemeye yetmedi devlete borçlu kaldı, bir iş bulması gerekiyordu. Kendi branşıyla ilgili bir üniversitede işe girdi, kabul edildi ve orada havacılık dersleri vermeye başladı."

Melike Kuvvet'in Çorlu'da pilot yetiştiren bir havacılık okuluna kaydolduğunu ifade eden Saluk, eş ve dostlarının yardımıyla bulduğu imkanlarla jet pilotu brövesini aldığını kaydetti.

Saluk, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu okula da FETÖ iltisakı nedeniyle el konulduğunu söyledi.

"FETÖ yüzünden tekrar orduya dönemedi"

Devletin FETÖ mağduru olup da ordudan atılan askerlere darbe girişiminin ardından çağrı yaptığını vurgulayan Murat Saluk, şöyle konuştu:

"Bu çağrı Melike'ye de yapıldı o gün beni aradı. 'Abi pilotları çağırıyorlar, bizim gibi hak kaybına uğrayanları da çağırıyorlar gidiyorum' dedi. Pilotluk için gerekli sağlık raporunu da aldı. Göreve başlama aşamasındayken Hava Kuvvetleri İstihbarat Dairesi'nden Melike'ye bir yazı geldi ve bu belgede özetle 'ordudan atıldığınız 3 yıllık dönem içinde FETÖ'ye bağlı bir uçuş okulunda eğitim gördüğünüz ve ilişki içinde olduğunuz tespit edilmiştir, sizi bu durumda orduya alamayacağız' yazıyordu. FETÖ'cüler onu ordudan attı. Yine FETÖ yüzünden tekrar orduya dönemedi. Binbaşı rütbesiyle görevine başlayacaktı."

"Anayasa Mahkemesine başvurdu" 

Bu olaydan sonra başka arayışlara giren Melike Kuvvet'in geçen yılın ağustos ayında Başaran Holding'te işe başladığını aktaran Saluk, Kuvvet'in burada çalışarak borçlarını ödemeye başladığını söyledi.

Saluk, Anayasa Mahkemesi'nin de bu sırada Melike Kuvvet'in başvurusunu değerlendirerek, "özel hayatın gizliliğinin ihlal" edildiği kararı verdiğine vurgu yaptığını bildirdi. 

"Mayıs ayında göreve dönmeyi bekliyordu"

Melike Kuvvet'in bu kararı ağustos ayında öğrendiğini anlatan Saluk, "Mayıs ayında da binbaşı rütbesiyle göreve başlayacaktı. Yerel mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin bu yürütmeyi durdurma kararını istinaden davayı görecekti ve 'tekrar görevine iadesi' diyecekti." ifadelerini kullandı.

Kuvvet'in en son 15 gün önce kendisini aradığını bildiren Saluk, "Konuşma sırasında, nisan sonu ya da mayıs başında mahkeme görevime dönme kararı verecek. Bu arada orduya borçlu olarak girmek istemiyorum bu firmaya da sırf bu borçlarımı kapatayım diye girdim, çalışıyorum' dedi." diye konuştu.

Kuvvet'in gözünün yüksek maaşlı bir işte olmadığını dile getiren Saluk, "Özelde aldığı maaşın dörtte biri olsun ama askeri 'helikopterde askeri görev yapayım, üniformamla namusumla şerefimle görevimi yapayım' diyordu. Bütün tutkusu oydu. Göreve başlamadan, mahkeme kararını göremeden hayatını kaybetti." ifadelerini kullandı.

"Çok kötü günler geçirdi"

Arkadaşı Melike Kuvvet'in çok zor günler geçirdiğini belirten Saluk, şunları kaydetti:

"Çok kötü günler geçirdi, psikolojik tedavi gördü. İlaçlar kullandı bu süreçte, ekonomik anlamda bitti. Son konuşmamızda, 'Biraz para kazanmaya başladım, Allah'a şükür doğruluyorum, şu yaza doğru görevime başlayacağım, eskisi gibi devam edeceğim' dedi."

Güncel
Çocuğu ağır yaralayan sürücü kaçtı
Bursa'nın İznik ilçesinde, motosikletin çarptığı 5 yaşındaki çocuk ağır yaralandı. Motosiklet sür...
Belediye
Bursa'nın "Millet Bahçesi" için yeni proje
Bursa'da yıkılan Atatürk Stadı'nın bulunduğu alanda kurulan Millet Bahçesi, Büyükşehir Belediyesi...
Güncel
Okullarla birlikte uyuşturucu denetimi sıklaştı
Bursa'da, okulların açılmasıyla birlikte sıklaşan sokak satıcılarına yönelik uyuşturucu operasyon...
Medya
'Berberoğlu ekonomik paketle serbest bırakıldı'
Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) açıklanması sonrası yaşa...
Güncel
Bursa'da MKP/HKO operasyonu; 10 tutuklama
Bursa'da, yasadışı Maoist Komünist Parti/Halk Kurtuluş Ordusu (MKP/HKO) örgütüne yönelik operasyo...
Güncel
İnegöl'de 8 fabrika işçisi zehirlendi
Bursa'nın İnegöl ilçesinde faaliyet gösteren perde fabrikasında akşam yemeği yiyen 8 kadın i...
Bursa'da çukura düşen inek kurtarıldı
Domaniç Dağları'nda sonbaharın ilk renkleri
Böbrek nakli oldu, Uludağ'ın zirvesine yürüdü
Uludağ'da kaybolan 4 öğrenci kurtarıldı

En Çok Okunan Haberler

'Bursa'da 300 bin insanın işi tehlikede'

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, sanayi kenti B...

İktidara tarımda acil tohum ve indirim çağrısı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, tarımda tohuma...

Müteahhit paraları aldı, ortadan kayboldu

Bursa'nın İnegöl ilçesinde projeden daire satın alan...

Gölyazı için turizm seferberliği buluşması

Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki tarihi yerleşimlerinde...

BTM ekibi okullarda; Bilimi duvarlara işlediler

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin (BTM) 10 haftal...

Bursa Büyükşehir Stadı için müteahhide 3 ay ...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyü...

İznik Gölü'nün suyu 2,5 metre çekildi

Türkiye'nin önemli tatlı su göllerinden olan İznik G...

Kardeşlerin alacak verecek kavgasında kan aktı

Bursa'da bir kişi, tartıştığı erkek kardeşini tabanc...

Bursa'da 4. kattan düşen çocuk kurtarılamadı

Bursa'nın Karacabey ilçesinde, 4'üncü kattaki evleri...

Enis Berberoğlu'na 16 ay sonra tahliye!

Yargıtay, CHP istanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'...

MHP lideri Bahçeli'den önemli açıklamalar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mart 2019'da yapıl...

"20 senedir söylüyoruz, dinlemediler"

Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, yeşil-beyaz...

15 eski öğretmene FETÖ'den gözaltı kararı

Ankara, Bursa, Isparta ve Çanakkale'de düzenlenen op...

İhtiyacı için üretti şimdi 20 ülkeye ihraç e...

Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ...

Bursa'da FETÖ hücre evleri operasyonu; 17 gö...

Bursa'da, FETÖ/PDY mensuplarınca "gaybubet" olarak a...