Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 3.4982 -0.13
Euro : 4.1826 -0.07
İMKB : 104123 0.12
Altın : 145.95 0.5

Meydanlarda 19 Mayıs coşkusu

Bazı il ve ilçelerde mülki amirler 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına güvenlik bahanesiyle yasaklamalar getirmesine rağmen, halk kutlamalara yoğun katılım gösteriyor.

19 Mayıs 2017 Cuma 12:25 tarihinde eklendi.

Meydanlarda 19 Mayıs coşkusu

Bazı il ve ilçelerde mülki amirler 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına güvenlik bahanesiyle yasaklamalar getirirken, vatandaşlar Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın başladığı günü çeşitli etkinliklerle marşlar eşliğinde coşkuyla kutluyor.

Başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere birçok ilde geniş katılımlı yürüyüş ve mitingler düzenlendi. Etkinliklere katılan yüzbinlerce vatandaş 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlayarak, demokratik laik cumhuriyete sahip çıkma kararlılığını gösterdi.

Bursa'daki törenler, Heykel'deki Atatürk Anıtı'nda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü adına çelenk konulması ve saygı duruşuyla başladı. Okunan İstiklal Marşı ise bir grup genç tarafından işaret diliyle aktarıldı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin, burada yaptığı konuşmada, gençlerin kentin dört bir yanından kutlamalara eşlik ettiğini söyledi.

Bayramın tüm ilçelerde de büyük bir coşkuyla kutlandığını dile getiren Şahin, "Biz gençlerimizin 19 Mayıs ruhuyla yetişmesini arzu ediyoruz. Kutlamalarla birlikte 19 Mayıs'ın altındaki o milli kurtuluş mücadelesinin değerlerini kavramaları ve o değerlerle büyümeleri bizim için çok önemli." diye konuştu.

Daha sonra öğrencilerin oluşturduğu kortej, Tophane Saltanat Kapısı'ndan Heykel'deki Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.

Kent Müzesi önünde düzenlenen kutlama programı ise Karagöz Halk Dansları Topluluğu'nun gösterisi, şiirlerin okunması, Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi müzik şöleni, akrobatik jimnastik, eskrim ve zeybek gösterileriyle sona erdi. 

Nilüfer'deki kutlamalar

Merkez Nilüfer ilçesinde ilk tören Halk Evi önündeki Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi. Atatürk Anıtı önündeki törene Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çelenk sunma töreninde, Nilüfer 16. Uluslararası Spor Şenlikleri’ne katılan Nilüfer Belediyesi’nin kardeş kentlerinden gelen sporcular ve heyetler de yer aldı.

Adıyaman Tut Belediye Başkanı Cemal Avcı, Romanya Braila Belediye Başkanı Viorel M. Dragomir, Ukrayna Mykolaiv Belediye Başkan Yardımcısı Yevhen Shevchenko, Polonya Lublin Belediye Başkan Yardımcısı Artur Szymczyk, Bulgaristan Ardino Meclis Üyesi Mesut Hayrulov ve Afyon Dinar Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Karataş Nilüfer’deki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkusuna ortak oldular.

Çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, törendeki konuşmasına “Atatürk’ü, tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyorum. Onların hatırasını sonsuza dek yaşatacağımıza söz veriyor, bayramımızı kutluyorum” diyerek başladı.

Mustafa Kemal’i, Samsun’a çıkışının 98’inci yıldönümünde minnetle andıklarını ifade eden Başkan Bozbey, şöyle devam etti:

“Ama, asıl soru ve asıl üzerinde konuşulması gereken O’nu anlıyor muyuz? 19 Mayıs 1919, Atamızın ‘Doğum günüm’ dediği bugün, milli mücadelenin anlatıldığı Nutuk’un da ilk konusudur. Yani, Atatürk’ün hepimizle, yurttaşlarla konuşmasına başlangıç olarak aldığı tarih, 19 Mayıs 1919’dur. Bu tarih, bu topraklarda yaşayan tüm halkın, bir arada, O’nun önderliğinde, bağımsızlığını ve özgürlüğünü kurmak için mücadeleye başladığı tarihtir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı tarihtir 19 Mayıs. Ve bu cumhuriyetin temelinde; bağımsızlık, özgürlük ve çağdaşlık yatmaktadır. Atatürk’ün doğum günüm dediği bu önemli günü, bir bayram olarak gençlere armağan etmesi de anlamlıdır. Çünkü Atatürk, gençleri, bugünümüzü geleceğe ulaştıracak adeta çelikten bir bağ olarak görmüştür. Gençliğin, cumhuriyetin değerlerini sahipleneceğine yürekten inanmıştır.

Atatürk’ü hatırlamak ve anlamak için, tarihin bugünün ve yarının her anının 19 Mayıs 1919’daki heyecan ve devrimlerini benimseyip yaşatmak; Cumhuriyetin değerlerini benimsemek, sevmek ve korumak için şarttır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı bu duygu ve düşüncelerle kutluyorum."

Etiketler : 19 mayıs , Mustafa Bozbey
İlgili Haberler

Yazarlar
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Düştüğü kuyudan kurtarılan Kuyunun mutluluğu