Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 3.4959 -0.66
Euro : 4.1319 -0.14
İMKB : 108614 1.32
Altın : 145.01 0.47

"Bir zamanlar en güvenilir sınav kurumuydu"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, bir zamanlar en güvenilir sınav kurumu olan ÖSYM'nin hatalarına bu yıl da devam ettiğini belirterek, kurumun güvenilirliğini yitirdiğini söyledi.

13 Ağustos 2017 Pazar 00:10 tarihinde eklendi.

"Bir zamanlar en güvenilir sınav kurumuydu"

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, ÖSYM'nin "Hata oldu" diyerek yaptığı yeniden yerleştirme ile 4 bin 237 adayın kaderini etkilediğini belirterek, bir zamanların en güvenilir sınav kurumunun bu güvenilirliğini yitirdiğini söyledi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yaptığı "Hata oldu" açıklamasına ilişkin bir açıklama yapan Lale Karabıyık, "ÖSYM hatalarını bu yıl da devam ettiriyor. Günlerce hazırlanıp heyecanla sınava giren öğrenciler, sonuçlar açıklandıktan sonra ÖSYM’nin yaptığı hatalardan mağdur oluyor, yeni bir stres ve heyecan içine düşüyorlar. Kendilerine ise sadece verilen yanıt pardon, yanlış oldu." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof.Dr. Lale Karabıyık yaptığı açıklamalarına şöyle devam etti:

“12.08.2017 tarihli ÖSYM basın duyurusunda; “08.08.2017 tarihinde açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken Tablo-6C’nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ek puansız yerleştirme puanları’nın kullanıldığı, bu işlemin düzeltilmesi amacıyla yapılan güncellemede 1110 adayın ilan edilen yerleştirmesinin değiştiği, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma geldiği, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşemediği belirtilmiştir.

Yapılan bu hata nedeniyle 4 bin 237 öğrenci etkilenmiş, özellikle bir programa yerleştiği halde herhangi bir programa giremedikleri ilan edilerek mağdur edilmişlerdir.”

Ortaya çıkan bu skandal ÖSYM’nin bu yılki ilk hatası değildir. 11 Temmuz tarihinde 2 milyon adayın, yapılan yanlış hesaplama nedeniyle, sıralamalarının değiştiğini duyurmuştu. ÖSYM’nin özür dilemesi ortaya çıkan sonuçları değiştirmeyecektir. ÖSYM Başkanı Ömer Demir derhal istifa etmelidir."

Etiketler : Lale Karabıyık , ÖSYM
İlgili Haberler

Yazarlar
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Düştüğü kuyudan kurtarılan Kuyunun mutluluğu