'Emperyalistlerin 'Atatürk'süz Türkiye' planı tutmaz!'

Bursa Barosu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı Adalet Sarayı önünde kutladı. Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, emperyalizmin, taşeronları aracılığıyla Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı değirmene su taşımaya devam ettiğini belirterek "Bilinmelidir ki taşıma su ile o değirmen dönmez, hele kökeni dışarıda olan pis sularla hiç dönmez" dedi.

Güncel, 19 Mayıs 2019 Pazar, 14:55
'Emperyalistlerin 'Atatürk'süz Türkiye' planı tutmaz!'

Bursa Barosu Yönetim Kurulu ve avukatlar, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Adalet Sarayı bahçesindeki Atatürk Anıtı önünde bir araya geldi. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Törene katılan meslektaşlarına hitap eden Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, 19 Mayıs 1919'un 100. yılında tekrar tekrar o günleri hatırlamakta fayda gördüklerini ifade etti.

Altun'un konuşması şöyle:

"19 Mayıs 1919'un 100. yılında tekrar tekrar o günleri hatırlamakta fayda görmekteyiz.

Türk Milleti 1. Dünya Savaşı sonrasında gittikçe kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken Mustafa Kemal Atatürk Samsun'a ayak basarak "Kurtuluş" savaşının ilk kıvılcımını yakmıştır.   Atatürk'ün 16 Mayıs'ta İstanbul'da başlayan ve 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasıyla devam eden yolculuğu bir kurtuluşun başlangıcıdır. Atatürk'ün Samsun'a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk'ün Büyük Nutku'nu 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışı ile başlatmasından da anlaşılmaktadır.

Atatürk'ün Samsun'a çıkışında gördüğü manzara pek parlak değildi. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı. Pontusçular sokaklarda kol geziyordu. İzmir daha birkaç gün önce işgal edilmiş diğer vatan toprakları da işgale uğramak üzereydi.

Bu şartlarda ülkeyi çaresizlik içinde görenlerin çıkış yolu olarak savundukları manda ve himayecilik formüllerini Mustafa Kemal hiçbir zaman kabul etmemiştir. Atatürk tam bağımsızlık konusunda en küçük ödüne bile yanaşmamış ve temel amacın, "milletin, devletin istiklalini korumak... Bağımsız olarak milletimizin belirli hudutlar dâhilindeki bütünlüğünü korumaktır" görüşünü sonuna kadar savunmuştur.

Türk ulusunun milli sınırları içinde özgür ve bağımsız olmaktan başka bir şey istemediğini belirten Atatürk bu görüşlerini Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri kararlarıyla ulusal hedefler haline getirmiştir.

Amasya Genelgesi ile; Türk milletine, milli egemenliği eline alması için bir çağrıda bulunmuş, Kurtuluş Savaşı'nın ilk kez amacının ve yöntemi belirlenmiştir.

Erzurum Kongresi ile; yeni milli bir devletin kurulması düşüncesi ile ulusal birlik yolunda önemli bir adım atılmış, ulusal egemenliğimizin koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Sivas Kongresi'nde ise "Milli sınırlar içinde bulunan vatan parçaları bir bütündür, birbirinden ayrılamaz, her türlü işgal ve müdahaleye karşı, millet birlik olarak kendisini müdafaa ve mukavemet edecektir" denilerek manda ve himaye kabul olunamayacağı ve milli iradeyi temsil etmek üzere Millet Meclisi'nin derhal toplanmasına karar verilmiştir. Daha sonra da TBMM'nin açılmasıyla Kurtuluş Savaşı büyük bir ivme kazanmıştır.

Tüm bunlar göstermektedir ki Atatürk milli bir meclisten güç ve meşruiyet alarak onun fikri ve vicdani katkısıyla, ortak akıl ve ortak inançla Kurtuluş Savaşı'nı gerçekleştirmiştir.

Bu sebeple Mustafa Kemal Atatürk 'nün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkışı Türk Milleti'nin kaderi için bir dönüm noktası ve Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı olmuştur. Atatürk doğum günüm dediği 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs'ı Türk gençliğine bayram olarak armağan etmiştir.

Bursa Barosu, Atatürk'ün kasıtlı olarak unutturulmaya çalışıldığı, KURTULUŞ SAVAŞINDA ATATÜRK yokmuş gibi davranılan, hatta "Kurtuluş Savaşı zaten olmadı ya da olmasaydı da ne kadar iyi olurdu"ya kadar varan bir anlayışa karşı durmak için başından bu yana Atatürk Cumhuriyetinin ve tüm kazanımlarının yanında ve antiemperyalist cephede saf tutmuştur.

Emperyalizme ile işbirliği halinde olan FETÖ terör örgütü ve işbirlikçilerinin 1990'larda yoğunlaştırıp 2000'li yıllarda hayata koyduğu ve yaratmaya çalıştığı Atatürk'süz bir Türkiye planı Atatürk Cumhuriyeti'ne bağlı olan Bursa Barosu'nun da saf tuttuğu cephe tarafından geri püskürtülmüştür.

Ancak bu emperyalist zihinsel yapı halen taşeronları aracılığıyla Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı değirmene su taşımaya devam etmektedir. Ancak bilinmelidir ki taşıma su ile o değirmen dönmez, hele kökeni dışarıda olan pis sularla hiç dönmez.

Bizlerin ve bu milletin Mustafa Kemal Atatürk'e olan sevdası aynen onun gözlerinin rengi gibi olan denizler, okyanuslar kadar büyüktür.

Bu sebeple Bursa Barosu olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak ve Atatürk'ün emanetine daima sahip çıkarak, Milli Mücadele ruhuyla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyoruz."

Güncel
Bursa Barosundan avukata şiddet iddiası
Bursa Barosu, Avukat Fesih Demir'in aracı ile seyir halindeyken trafik uygulaması yapan polisler ...
Güncel
Tahliye vaadiyle dolandırıldı; şikayetçi olmadı
Bursa'da, FETÖ/PDY operasyonlarında tutuklananları para karşılığında tahliye ettirme vaadiyle dol...
Güncel
Bursa' da tarihi eser operasyonu
Bursa'da düzenlenen tarihi eser operasyonunda 590 sikke ile 54 tarihi obje ele geçirildi.
Güncel
Narkotik ekipleri bagajda 18 kilogram esrar buldu
Bursa'da düzenlenen operasyonda, bir otomobilin bagajında 18 kilogram esrar ele geçirildi.
Güncel
Bursa'da diş hekimine bıçaklı saldırı
Bursa'da hastaneye dişini çektirmek için gelen bir hasta diş hekimini bıçakla yaraladı. Ağır yara...
Güncel
İstanbul Tuzla'da büyük fabrika yangını
Tuzla'da Orhanlı Deri Organize Sanayi Bölgesi Deri Yan Sanayi Sitesindeki kimyasal üretim yapan f...
Bursa'da renkli festival
Rıza Kayaalp güreşte tarih yazdı
Tarık Akan vefatının 3. yılında unutulmadı
Tüm Bursa böyle bir temizlik için seferber olmalı

En Çok Okunan Haberler

Mustafakemalpaşa'da 'şok mangası' göreve baş...

Mustafakemalpaşa Belediyesi'nde vatandaşlardan gelen...

Bursa'nın zirvesindeki firma yer değiştirdi

Bursa'nın "İlk 250 Büyük Firması" araştırmasında ilk...

İşte CHP'lilerin merakla beklediği PM kararları

CHP Parti Meclisi'nde kabul edilen yeni yönetmelikle...

Bursa Devlet Tiyatrosu perdeyi efsane oyunla...

Bursa Devlet Tiyatrosu, 1 Ekim'de başlayacak yeni se...

İmamoğlu: Senin de koltuğun sallanıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,...

Uludağ Üniversitesi'nde geriye gidiş sürüyor

Dünyadaki üniversiteleri akademik performanslarına g...

Motorine 7 kuruş daha zam geliyor

Motorinin litre fiyatına, gece yarısından geçerli ol...

Bursa'da hava sıcaklığı düşecek, yağış gelecek

Hava sıcaklıklarının yarından cumartesiye kadar Balı...

Tüm Bursa böyle bir temizlik için seferber o...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, dünyada 100'ü aşkın ülke...

Koşukavak: Farklı bitecek maçı zora soktuk

Osmanlıspor'u 3-1 yenen Bursaspor'un teknik dir...

AKP'li Tosun: Yüksek ezan sesi bir eziyete d...

Star Gazetesi yazarı Resul Tosun, ezanların yüksek s...

Rıza Kayaalp güreşte tarih yazdı

Milli sporcu Rıza Kayaalp, Dünya Güreş Şampiyonası g...

Bursa'da diş hekimine bıçaklı saldırı

Bursa'da hastaneye dişini çektirmek için gelen bir h...

Tarık Akan vefatının 3. yılında unutulmadı

Oynadığı filmlerle bir döneme damgasını vuran sinema...

3 aydır süren operasyonda 18 kişi adliyede

Bursa merkezli 9 ilde 3 aydır sürdürülen ve uyuşturu...