EMEP'ten kıdem tazminatını gasp eden teklife tepki

Emek Partisi Bursa İl Örgütü, kıdem tazminatı hakkını gasp edecek torba kanun teklifine ilişkin açıklama yaptı. EMEP Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın, "Hükümet bir kez daha pandemiyi bahane ederek işçi haklarına saldırıyor" dedi.

Güncel, 26 Ekim 2020 Pazartesi, 17:36
EMEP'ten kıdem tazminatını gasp eden teklife tepki

Emek Partisi Bursa İl Örgütü, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen "İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi"ne ilişkin açıklama yaptı.

EMEP Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın, "Hükümet bir kez daha pandemiyi bahane ederek işçi haklarına saldırıyor. Kovid-19 salgının istihdam üzerindeki etkilerini azaltmak üzere gündeme getirdiğini iddia ettiği 'İstihdam Paketi'nden bir kez daha patronlara teşvikler çıkarken işçilerin payına ise yine haklarının budanması düştü" dedi.

İşçilerin haklarının gaspına karşı birlikte ve güçlü bir karşı koyuşu örgütleyemezse AKP-MHP çoğunluğu ile teklifin Meclis Genel Kurulunda yasalaşmasının işten bile olmadığını söyleyen Özaydın, "Komisyonda kabul edilen teklife göre; 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların belirli süreli iş sözleşmeleri yoluyla kıdem tazminatı hakkı ortadan kaldırılıyor. Kayıt dışı (sigortasız) işçi çalıştıran patronların cezalandırılması şöyle dursun teşviklerle ödüllendiriliyor. İşsizlik Sigortası Fonu bir kez daha teşvikler yoluyla patronların yağmasına açılıyor" dedi.

"MİLYONLARCA GENÇ VE EYT'Lİ MAĞDUR EDİLECEK!"

Özaydın, "Teklif, 25 yaş altı ve 50 yaş ve üstü işçilerle hiçbir koşul aranmaksızın, keyfi olarak belirli süreli iş sözleşmesi (bilinen haliyle sözleşmeli çalışma) yapılmasının önünü açıyor. Teklif yasalaşırsa bu gruptaki işçilerle toplam iki yıl süreyle iki defa üst üste sözleşme yapılabilecek. Bu işçiler 2 yıl sonunda işten çıkarıldığında işe iade hakkı olmayacağı gibi kıdem ve ihbar tazminatı da talep edemeyecektir. Bu teklif yasalaşırsa milyonlarca genç ve EYT'li mağdur edilecek, kıdem-ihbar tazminatı olmadan, iş güvencesinden yoksun çalıştırılacaktır. Bilindiği gibi EYT'liler, çalışma yılı ve prim gün sayısını doldurup yaş koşulu nedeniyle emeklilik bekleyen, çoğunlukla 50 yaş ve üzeri işçilerdir. Teklif bu haliyle yasalaşırsa EYT'liler belirli süreli sözleşmeyle çalışmaya zorlanacaktır" diye konuştu.

"GENÇLERİN EMEKLİLİK HAKKI ELLERİNDEN ALINIYOR!"

Gençlerin emeklilik hakkının ellerinden alındığını vurgulayan Özaydın, "Teklifle; 25 yaşın altında olanlar genç işçilerin kısmi yani part-time olarak ay içerisinde 10 günden az çalışmaları halinde uzun vadeli sigorta primi dediğimiz ve emeklilik için geçerli olan prim ödenmeyecektir. İşverenler sadece çalıştırdıkları gün kadar meslek hastalığı, iş kazası ve genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerdir. Uzun vadeli sigorta ödemesini isterse işçi kendisi yapacaktır. Bu düzenlemeyle genç işçilerin kısmi süreli çalışmaları emeklilikte dikkate alınmayacaktır. Bu madde genç işçilerin emeklilik hakkının adım adım ortadan kaldırılmasıdır" dedi.

"SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRAN PATRONA AF VE ÖDÜL"

Patronların kayıt dışı işçi çalıştıracağı için ödüllendirileceğini belirten Özaydın, şu ifadeleri kullandı:

"Teklife göre; eğer patron yasaya aykırı bir şekilde kimi işçileri sigortasız çalıştırdığını kabul ederse prim ödeme gün sayılarının 44.15 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar işsizlik sigortası fonundan destek alacaktır. Sigortasız (kayıt dışı) işçi çalıştırdığını kabul ettiği için ödüllendirilen patronun aldığı bu teşvik, her ay bu patronların Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilecektir. Sadece bu da değil sigortasız işçi çalıştırdığı için patrona; idari para cezası uygulanmayacak, işsizlik sigortası primi de dahil olmak üzere sigorta primi tahakkuk ettirilmeyecektir. Teklif yasalaşırsa sigorta primi indirimi, teşvik ve desteklerden yararlanabileceği gibi daha önce yararlanmış oldukları indirim, teşvik ve desteklerden ötürü borç da çıkarılmayacaktır. Teklifle; yasadışı bir şekilde işçileri sigortasız çalıştıran patronlara af getirilip, teşvik adı altında ödüller verilirken 'Biz sigortasız çalıştırılıyoruz" diye başvuruda bulunan işçilerinse patronun kayıtdışı çalıştırdığını kabul etmesi karşılığında sigortasız çalıştıkları dönemde işçi alacakları dışındaki tüm haklarından feragat etmeleri istenmektedir" 

"BU SALDIRIYI PÜSKÜRTECEK OLAN İŞÇİLERİN ÖRGÜTLÜ GÜCÜDÜR"

18 yıldır işçilerin haklarının korunması ve geliştirilmesi için tek bir adım atılmadığını söyleyen Özaydın, şöyle konuştu:

"Şimdi 'Pandemi' fırsata dönüştürülerek işçi hakları budanmak, işsizlik fonu bütünüyle patronların yağmasına açılmak istenmektedir. AKP'nin hayali; gençlerin kıdem-ihbar tazminatı hakkı olmadan, iş güvencesinden bütünüyle yoksun, emeklilik hakkından mahrum bırakıldığı bir düzende çalıştırılması ve yaşamasıdır. Aynı tutum EYT'liler için de geçerlidir. Anayasanın 'Eşitlik ilkesi' ayaklar altına alınarak 25 yaş altı gençler ve 50 yaş ve üzeri işçiler geleceksizliğin kucağına atılmıştır. Kıdem tazminatı hakkını fon adıyla gasp etmeye hazırlanan iktidar, işçilerin tepkisi ile karşılaşınca bu planını işçileri yaş gruplarına göre bölerek adım adım hayata geçirme derdine düşmüştür. Gerek işçiler, gerekse de sendikalar bu oyuna gelmemelidir. Hükümetin bölme girişimlerine karşı birleşik bir mücadeleyi hayata geçirmek için bir an evvel harekete geçilmelidir. Elbetteki sendika üst yöneticilerinden 'İtiraz ediyoruz' şeklindeki yazılı basın açıklamaları dışında bir tutum almalarını beklemek bugün açısından gerçekçi değildir. İşçiler sendikacılardan adım atmasını beklemeden, fabrikasında, işyerinde bu teklifin ne anlama geldiğini tartışarak, kendi geleceği için yan yana gelmeli, pandeminin haklarına dönük bir saldırı için fırsata dönüştürülmesine izin vermemelidir. Kazanılmış haklara dönük bu saldırıyı püskürtecek olan işçilerin örgütlü müdahalesidir. Partimiz bu mücadelelerinde işçilerle birlikte, yan yana, omuz omuza olacaktır"

Politika
'Siyasetin arka bahçesi olmuş bir eğitim sistemi'
CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık,...
Politika
CHP Genel Başkan Yardımcısı koronavirüse yakalandı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığın...
Güncel
İtfaiyeci yangın söndürürken ikinci kattan düştü
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, bir itfaiye eri müdahale ettikleri yanan evin ikinci katından düşerek...
Güncel
17 Mart'tan bu yana günlük en yüksek can kaybı
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 153 kişi daha hayatını kaybetti, 6 bin 713 yeni hasta (semptom g...
Spor
Frutti Extra Bursaspor, başantrenör ile yollarını ayırdı
ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Frutti Extra Bursaspor, başantrenör Tutku Açık ile yolların...
Politika
Arınç'tan istifa sinyali: Çok rencide oldum!
Bülent Arınç, Erdoğan'ın kendisiyle ilgili sözlerinin ardından ilk kez konuştu. Erdoğan'ın sözler...
Eğitim İş Bursa: Hamaset değil adalet istiyoruz!
Eğitim İş Bursa Şubesi'nden 'Atatürk Hatıra Ormanı'
'Garson' ve 'Benek' kalp masajıyla kurtarıldı
BTSO Eğitim Vakfının projesine AB'den destek

En Çok Okunan Haberler

Bursaspor son dakikada penaltı golüyle güldü

TFF 1. Ligin 10. haftasında Adanaspor'u konuk eden B...

Nazım Sevgel koronavirüsten hayatını kaybetti

CHP Bursa eski İl Başkan Yardımcılarından Nazım Sevg...

Yeni çiftin mutlulukları boylarından büyük!

Bursa'da yaklaşık iki ay önce dünya evine giren cüce...

Bursa'nın turizmde yeni hedefi Güney Kore

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yaptığı yatırımlar ve ç...

Tapu dolandırıcılığı operasyonunda 8 tutuklama

Bursa ve Edirne'de, tapu sahiplerine benzer kişileri...

Bakan Koca: Mecburiyet yoksa dışarı çıkmayın

Bakan Koca, sosyal medya paylaşımında, "Ağır hasta s...

Salgında 21 Kasım; 135 can kaybı, 5532 'hasta'

Türkiye'de son 24 saatte 152 bin 214 Kovid-19 testi ...

'Polisiz' diyerek dolandırıcılık yapan 5 kiş...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yabancı uyruklu kişilerin...

Oruç Reis'en Doğu Akdeniz'deki yeni Navtex

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz'de...

BTSO Eğitim Vakfının projesine AB'den destek

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Vakfı ça...

Eğitim İş Bursa Şubesi'nden 'Atatürk Hatıra ...

Eğitim İş Bursa Şubesi üyeleri tarafından 24 Kasım Ö...

Teknik sorumlu Tan: Bu maç moral oldu

TFF 1. Lig'in 10. haftasında Adanaspor'u 1-0 mağlup ...

Kısmi sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Koronavirüsle mücadele kapsamında, yarın saat 10.00'...

İnegöl'de mobilya fabrikasında yangın

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, bir mobilya fabrikasında...

Dünyada Kovid-19 vakası sayısı 58 milyonu aştı

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya ç...