Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 3.4982 -0.13
Euro : 4.1826 -0.07
İMKB : 104123 0.12
Altın : 145.95 0.5

Perakendenin hızlı koşanı: Elektronik Marketler

Elektronik Marketler dinamik olan perakendenin hızlı koşucuları. Onların iş yaşamı 100 metre koşucularınınkini aratmıyor neredeyse. Teknoloji sürekli geliştiği için ürünleri de değişiyor. Ürüne özel tasarımlarla oluşturulan mağazaları da sık sık yenileniyor.

12 Ağustos 2011 Cuma 16:01 tarihinde eklendi.

Perakendenin hızlı koşanı: Elektronik Marketler

Üçge’nin elektronik mağazalar konusunda uzmanlaşan Pazarlama Satış Uzmanı Mimar Tuğba Gökçen Koşar, Üçge çalışanlarına elektronik marketlerin yerleşimi ile ilgili eğitim verdi.

Türkiye “Elektronik Mağazalar”ın alışveriş merkezlerinde ayrı mağaza olarak yapılanması ile 2000’li yılların başında tanıştı. O günden bu güne hızlı gelişim gösteren elektronik mağazalar, şu an pazarın yüzde 20’sini oluşturuyor.

Hem teknolojinin gelişmesi hem de ihtiyaçların değişmesi ile bu oranın artması beklenirken, sektördeki rekabet de gittikçe kızışıyor. Uluslararası markaların yakın takibindeki Türkiye’de, yerli markalar da son derece güçlü ve başarılı stratejiler izliyor.

Elektronik Mağazacılıkta hem 100 metre koşucusu gibi hızlı, hem maratoncu gibi dayanıklı olmak gerekiyor. Best Buy, Bimeks, Darty, Electro World, Media Markt, Saturn,Virgin Mega Stores, Teknosa gibi firmalarla çalışan Üçge’nin Pazarlama Satış Uzmanı Mimar Tuğba Gökçen Koşar, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde merkez fabrikasında Üçge çalışanlarına eğitim verdi.

Elektronik marketleri 100-400 metrekare, 400-1000 metrekare ve 1000m2 üzeri olarak ayıran Koşar, yerleşim sistemlerinin de buna göre değiştiğini belirtti. Elektronik Mağazacılıkta 2009 yılına kadar cep telefonu, kamera ve benzeri ürünler camlı bankolarda sunulurken, güvenlik sistemlerinin gelişmesi ile bu ürünler tüketiciye deneyim yaşatacak şekilde, dokunma olanağı da sağlayarak sergileniyor.

Mimar Tuğba Gökçen Koşar mağaza donanımında bunun çok etkili olduğu görüşünde. Bu ürünler için seçilecek güvenlik sisteminin, hazırlanacak tasarımların özellikleri ile uyumlu olması gerekiyor.

100 ile 400m2 arasındaki elektronik marketlerde cep telefonlarının mağaza girişine konulduğuna dikkat çeken Koşar, ses sistemleri, kulaklıklar, playstation ya da DVD sergilenmesi için özel ürünler tasarlandığını vurguladı. Müşterilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği LCD ve plazmalar da mağazaların arka kısımlarında teşhir ediliyor.

1000 m2 üzeri mağazalarda raf yüksekliklerinin arttığını belirten Tuğba Gökçen Koşar, yönlendirme levhaları, ışıklandırma, bölüm renklerinin ayrılması gibi konuların önem kazandığını söyledi. Büyük metrekareli mağazalarda müşteriye deneyim kazandıracak oyun alanları, kafeteryalar, müzik kursları gibi çalışma alanları açılması da elektronik mağazacılıkta tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Mağazada keyifli deneyimler yaşayan müşteriler, ilgi alanlarına hitap eden ürünler ile daha çok vakit geçirmeyi tercih edebiliyor.  

İlgili Haberler

Yazarlar
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Düştüğü kuyudan kurtarılan Kuyunun mutluluğu