Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 3.4982 -0.13
Euro : 4.1826 -0.07
İMKB : 104123 0.12
Altın : 145.95 0.5

Burkina Faso'da Türk restorana saldırı: 18 ölü

Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Burkina Faso'nun başkenti Vagadugu'da bir Türk restoranına ile otele silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 18 kişi yaşamını yitirirken, 8 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14 Ağustos 2017 Pazartesi 11:38 tarihinde eklendi.

Burkina Fasoda Türk restorana saldırı: 18 ölü

Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Burkina Faso devletinin başkenti Vagadugu'da bulunan bir Türk restoranına ve bir otele silahlı saldırı düzenlendi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada 18 kişinin yaşamını yitirdiği, 8 kişinin yaralandığı belirtildi.

Burkina Faso İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Remis Dandjinu, basına yaptığı açıklamada, Vameh Kurumah Caddesi'ndeki restorana gece saatlerinde silahlı saldırı düzenlendiğini söyledi. Dandjinu, dün TSİ 23.00 dolayında meydana gelen Aziz İstanbul adlı Türk lokantası ve yakınlarındaki Hotel Splendid’e yapılan saldırıyı "terör saldırısı" diye nitelendirdi.

Saldırıda 18 kişinin hayatını kaybettiğini, 8 kişinin yaralandığını ifade eden Dandjinu, olayın terör eylemi olduğunu ancak saldırgan sayısının tam olarak bilinmediğini belirtti.

Dandjinu, 3 saldırganın polis tarafından etkisiz hale getirildiğini ancak restoranda halen mahsur kalanların bulunduğunu ifade etti.

Emniyet yetkilisi Guy Ye de 3 veya 4 silahlı saldırganın restorana motosikletlerle geldiğini, restorandakilere rastgele ateş ettiğini bildirdi. 

BBC, hastane kaynaklarına dayandırdığı haberde, ölenlerden birinin Türk olduğunu belirtti. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

İletişim Bakanı Dandjinu: Saldırganlara yönelik operasyon sona erdi

Burkina Faso İletişim Bakanı Dandjinu, güvenlik güçlerinin, Vameh Kurumah Caddesi'ndeki restorana gece saatlerinde silahlı saldırı düzenleyenleri etkisiz hale getirmek amacıyla yoğun çalıştığını ifade etti.

Saldırganlara yönelik operasyonun sona erdiğini kaydeden Dandjinu, güvenlik güçlerinin olay yerindeki inceleme çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı: Terörist saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Burkina Faso'nun başkenti Vagadugu'da dün gece meydana gelen ve çok sayıda masum insanın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan terörist saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz. Saldırıda bir vatandaşımızın hayatını kaybetmesinden ve bir vatandaşımızın da yaralanmasından ayrıca büyük üzüntü duyulmuştur." ifadesi yer aldı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Burkina Faso halkına başsağlığı ile yaralananlara acil şifa dileğinde bulunulan açıklamada, "Türkiye son yıllarda uluslararası terörün hedefi haline gelen Burkina Faso'ya desteğini ve dayanışmasını sürdürecektir." mesajı paylaşıldı. 

İlgili Haberler

Yazarlar
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Düştüğü kuyudan kurtarılan Kuyunun mutluluğu