Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 3.4982 -0.13
Euro : 4.1826 -0.07
İMKB : 104123 0.12
Altın : 145.95 0.5

Merkel'den İncirlik Üssü açıklaması

Türkiye'nin İncirlik Üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman milletvekillere izin vermemesi üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel, "İncirlik üssüne alternatifleri değerlendireceğiz, Ürdün bir olasılık" değerlendirmesinde bulundu.

15 Mayıs 2017 Pazartesi 16:28 tarihinde eklendi.

Merkelden İncirlik Üssü açıklaması

Türkiye'nin İncirlik Üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman milletvekillere izin vermemesi üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel, "İncirlik üssüne alternatifleri değerlendireceğiz, Ürdün bir olasılık" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye, Alman milletvekillerinin İncirlik üssünü ziyaretine izin vermemişti.

Almanya Federal Meclisi'nden geçtiğimiz cuma yapılan açıklamada, meclis bünyesinde faaliyet gösteren savunma komisyonundan bir heyetin bu hafta içinde İncirlik Üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret etmeyi planladıkları belirtilmişti.

Açıklamada, Federal Meclis Savunma Komsiyonu Başkanı Wolfgang Hellmich ve beraberindeki komisyon üyelerinden oluşan heyete Türkiye tarafından hala gerekli seyahat izninin verilmediği belirtilmişti.

Gabriel: Ziyaret hakkımız var 

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada, "Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret etme hakları olduğunu" dile getirmişti. 

Gabriel, Alman tarafı olarak "Türkiye ile ilişkilerin makul bir seviyeye getirilmesini" istediklerini belirtmişti.

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jens Flosdorff da IŞİD ile mücadelede İncirlik üssünün en uygun yer olduğunu ancak bu konuda Almanya’nın Ürdün, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Kuveyt'te alternatif yerler baktığını kaydetti.

Bu konuda incelemelerin devam edeceğini belirten Flosdorff, “Kimse hızlı ve acil önlemler almayı planlamıyor." diye konuştu.

İkinci İncirlik Üssü krizi

NTV'nin haberine göre, kararın, Almanya'nın 'FETÖ'cü bazı askerlere sığınma hakkı tanımasına tepki olarak alındığı belirtildi. Almanya ile daha önce de İncirlik krizi yaşanmıştı.

Almanya, 2 Haziran 2016'da 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemiş, Türkiye bunun üzerine Alman milletvekillerinin İncirlik 'teki askerleri ziyaret etmesine izin vermemişti. Alman parlamenterin müzakereler sonucu 4 Ekim 2016'da üssü ziyaret etmelerine izin çıkmıştı.

Almanya'nın İncirlik Üssü'nde 260 askeri bulunuyor.

Etiketler : Almanya , incirlik üssü , Merkel
İlgili Haberler

Yazarlar
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Düştüğü kuyudan kurtarılan Kuyunun mutluluğu