Doğa tutkunları için 'hayat kurtaracak' öneriler

Arama kurtarma uzmanları, doğa sporları yapanların kaybolmaları durumunda yerlerinin kolay tespit edilebilmesi için büyük, renkli yazılar, taşlardan şekiller, ateş ya da ışık yakmak gibi basit işaretler oluşturulması uyarısında bulundu.

Güncel, 13 Aralık 2019 Cuma, 13:13
Doğa tutkunları için 'hayat kurtaracak' öneriler

Uludağ'da 1 Aralık'tan bu yana tüm çabalara rağmen ulaşılamayan Mert Alpaslan ve Efe Sarp'ın kaybolması, özellikle kış mevsiminde bu tür durumlarla karşılaşmamak için hangi önlemler alınması gerektiğini yeniden gündeme getirdi.

Arama çalışmalarına katılan AKUT Arama Kurtarma Derneği Bursa Ekip Lideri Abdullah Nişancıoğlu, Türkiye'nin herkesin kendine uygun doğa sporu bulmasına imkanlar sunan zengin bir coğrafya olduğunu söyledi.

Türkiye'de pek çok doğa sporunun yeni gelişmekte olduğunu ve birçoğunun eğitimsiz yapıldığını belirten Nişancıoğlu, "Doğa sporu yapıyorsanız öncelikle yetkin kişi ve kurumlardan bu sporun eğitimi ile ilk yardım ve navigasyon eğitimi alınmalı. Bölge ve rota ile hava durumu hakkında bilgi edinilmeli. Unutulmaması gereken en önemli şey, toplam zamanın üçte biri gidişe, üçte ikisi de dönüşe ayırılmalı. Yapılan spora ve mevsime uygun kıyafetler giyilmeli." dedi.

Nişancıoğlu, spora başlamadan gerekli rota, lisans ve iletişim bilgileri ile muhtemel dönüş zamanının kolluk kuvvetlerine veya yetkililere verilmesi gerektiğini anlattı.

Bir doğa sporcusunun sırt çantasında bulunması gerekenlere değinen Nişancıoğlu, şunları kaydetti:

"Çantada mevsime uygun yedek kıyafetler ve yağmurluk ile küçük bir fener ve yedek pil olmalı. Varsa sürekli kullanılan ilaçlar, termal battaniyeli kişisel ilk yardım çantası, en az bir litre su, kış şartları için termosta sıcak su bulundurulmalı. Bisküvi veya çikolata gibi çabuk enerji verecek yiyecekler, GPS (küresel konum cihazı) veya pusula, not defteri, kalem pilli cep telefonu şarj aleti, düdük ve küçük bir çakı, çakmak, kibrit, magnezyum çubuğu ve benzeri ateş kaynağı, kamp ocağı, acil durumlarda aranacak telefon numaraları da çantada olmalı."

"Telefonun şarjı azsa..."

Nişancıoğlu, havanın bozması durumunda hemen dönüşe geçilmesi gerektiğine dikkati çekerek acil durumlarda sakin kalmanın ve durum değerlendirmesi yapmanın önemli olduğunu aktardı.

Kaybolma, havanın aniden kararması, iniş rotasını bulamama, kaza ve yaralanma durumunda öncelikle jandarma ve sağlık ekibinin aranmasını öneren Nişancıoğlu, şöyle devam etti:

"İlk önce bulunulan yer, detaylı bir şekilde tarif edilmeli, biliniyorsa koordinat ya da rota bilgisi verilmeli. Ulaşılabilecek telefon numaraları ile telefonun şarj durumu bildirilmeli. Telefonun şarjı azsa irtibatı daha uzun süre sağlayabilmek için konuşma bittikten sonra telefonun kapatılacağı belirtilmeli. Bu durumda telefon 30 dakikada bir 3-4 dakikalığına açık tutulmalıdır. Telefonu kapattıktan sonra hemen barınabilecek bir yer bulunmalı. Yiyecek, içecek ve tüm malzemeler gözden geçirilip hepsini maksimum düzeyde kullanmak için plan yapılmalı. Yetkililerin sizi bulabilmeleri için büyük renkli yazılar, taşlardan şekiller, ateş ya da ışık yakmak gibi basit işaretler oluşturulmalı."

Uludağ'ın, Türkiye'deki birçok dağa göre farklı olduğuna ve hava şartlarında ani değişiklikler olabildiğine dikkati çeken Nişancıoğlu, dikkatli bir şekilde yamaçlardaki yerleşim birimlerine ulaşılabileceğini belirtti.

"Mümkünse en son bilinen noktaya dönülmeli"

Türkiye Dağcılık Federasyonu Kış Yürüyüş Lideri Kadir Soyaltın da dağlarda irtibata geçmenin en kolay yolunun telsiz olduğunu vurguladı.

Dağcının içten ısındığını anlatan Soyaltın, "Her dağcı adayı tırmanışa giderken, mutlaka yanına termos ve ocak almalı. Yanında sadece bu ikisi olan birisi en az iki gün daha yaşar ve bu sürede bulunması kolaylaşır. Mühim olan, hipotermiye girmemektir. Girdikten sonra her şey misliyle zorlaşır. İnsan en çok, ıslanınca üşür. Bu nedenle asla terlenmemelidir. Derinliği görülmeyen bir su birikintisine bile girilmemeli. En son bilinen nokta düşünülüp mümkünse oraya dönülmeli." ifadelerini kullandı.

Soyaltın, sisli havada düz bir hatta ilerlemenin mümkün olmadığı bilgisini verdi.

Vücudun bir tarafının daha güçlü olduğunu ve yürüyüşün insanı bu tarafa çektiğini dile getiren Soyaltın, "Doğal olarak insan, çok büyük bir daire çizer. Dağcı emin değilse siste yürümemeli ama durmak da yanlış çünkü durunca kalp yavaşlar. Bu durumda, sabit bir nokta etrafında enerjiyi tasarruflu kullanıp küçük bir daire çizmek lazım. Dağlar genelde dere yatakları, dik uçurumlarla kaplıdır. Islak kayalar düşmelere, suyun aşındırdığı ve yuvarlaklaştırdığı kayalar da kolayca mahsur kalmalara neden olabilir." diye konuştu.

Uludağ'ın tehlikelerine değinen Soyaltın, "Şehir 100 metrede ve dağ, denize paralel. Bu nedenle Gemlik Körfezi'nde buharlaşan hava, Bursa'ya geldiğinde dağa çarpıp yükseliyor ve yoğunlaşıp sis oluyor. Bu da çok kolay kaybolmalara neden oluyor. Yapılacak en doğru iş durağan kalmadan siste beklemektir." değerlendirmesinde bulundu.

Güncel
'Hayır' cevabını alınca kazaya neden oldu
Bursa'nın İznik ilçesindeki kazada, direksiyon başındaki sevgilisine kendisini sevip sevmediğini ...
Güncel
Karda mahsur kalan sürücüyü belediye kurtardı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, otomobili bozularak yoğun kar yağışının olduğunu kırsal mahallede mah...
Sağlık
Cibuti'de iş kazası geçirdi; Bursa'da sağlığına kavuştu
Cibuti'de iş kazası geçiren Filipinli Pitago Bursa'da sağlığına kavuştu
Teknoloji
Türk Telekom: Siber saldırı altındayız
Türk Telekom'dan, internet erişiminde yaşanan sıkıntı nedeniyle "Saldırılar Türk Telekom'un DNS'l...
Ekonomi
MESS ücret artışı teklifini yüzde 10'a çıkardı
Türk- İş'e bağlı Türk Metal Sendikası ile işveren temsilcisi Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası...
Güncel
'Change' operasyonunda 17 şüpheli adliyede
Bursa'da çalıntı, yurt dışı plakalı ve hacizli araçların ruhsat bilgilerini, yasal olarak satışın...
Parkinsona erkeklerde daha sık rastlanıyor
Limak Enerji tasarruf için ekip kurdu
Kontrol altına alınmayan astım hayatı kısıtlıyor
Dikkat! Uyku bozukluklarına bile yol açabiliyor

En Çok Okunan Haberler

'Adem Amca ve Yaren Leylek'e birincilik ödülü

Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Köyü...

Ünlü Vloggerların Bursa çıkarmasına yoğun ilgi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'de ku...

Bursa'da kafeye silahlı baskın; 1'i ağır 2 y...

Bursa'da bir kafede yaşanan silahlı saldırı sonucu b...

Tutkuları neler tetikliyor; Televizyon ilk s...

Türkiye'de tutkuları tetikleyen mecralar arasında yü...

BUSİAD'da Hadi Türkay güven tazeledi

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) O...

Bursa CHP'de ilçe kongreleri tamamlandı

CHP Bursa Örgütü'nde ilçe kongreleri bugün yapılan G...

Hüseyin Akkuş CHP İl Başkanlığına yeniden aday

CHP'de 9 Şubat'ta yapılacak Bursa İl Kongresi yaklaş...

'Küçük Venedik' yenilenen yüzüyle bahara hazır

Avrupa'nın en güzel kasabaları arasında gösterilen, ...

Bursaspor'a bir destek de BPFDD'den

Bursaspor Profesyonel Futbolcular Dayanışma Derneği ...

Metal işçilerinden Bursa'da büyük miting

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (Türk-İş)...

Beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları um...

Balıkesir'in Gönen ilçesinde beyin ölümü gerçekleşen...

Yoksul çocuklar için yürüyen gezgin Sakarya'da

Nepal'deki yoksul çocuklara yardım için İngiltere'de...

Erdoğan: İstanbul'u mahalli yönetime bırakam...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da katıldığı törende...

Hrant Dink suikastı davası 13. yılında

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink'in 2007'de ...

Bursa'nın hızlı tren projesi hakkında son aç...

AKP Bursa İl Başkanlığınca düzenlenen 2019 Yılı Yatı...