'Dijital dönüşüm için doğru karar mekanizması şart'

Teknoloji ve dijital dönüşüm odaklı etkinlik platformu Bursa Talks'un konuğu olan Akademisyen ve Dijital Dönüşüm Lideri Kozan Demircan, şirketlerin dijital dönüşümde başarılı olabilmesi için "doğru karar mekanizması" oluşturmasının zorunlu olduğunu, bunun için de Endüstri 4.0 süreçlerine "işletme idaresi"nden başlanması gerektiğini söyledi.

Teknoloji, 18 Aralık 2018 Salı, 14:00
'Dijital dönüşüm için doğru karar mekanizması şart'

Teknoloji ve dijital dönüşüm odaklı etkinlik platformu Bursa Talks'un konuğu olan Akademisyen ve Dijital Dönüşüm Lideri Kozan Demircan, şirketlerin dijital dönüşümde başarılı olabilmesi için "doğru karar mekanizması" oluşturmasının zorunlu olduğunu, bunun için de Endüstri 4.0 süreçlerine "işletme idaresi"nden başlanması gerektiğini söyledi.

KalDer Bursa Şubesi işbirliği ve Sosyalink ile Medya Vadisi organizasyonuyla KalDer Evi'nde gerçekleştirilen etkinliğin konuğu Bilgi ve Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Dijital Dönüşüm Lideri Kozan Demircan oldu. TGD Türkiye ve Minteks sponsorluğunda gerçekleşen konferansta konuşan Kozan Demircan, "Dijital Gelecek: 2019 ve Önümüzdeki 5 Yıl" ana teması altında Bursa iş dünyasının üst düzeylerine dijital geleceğe ilişkin bir perspektif sundu.

Bursa Talks etkinliğine Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Fırat Emiroğlu, BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak, BİSİAD Başkanı Dağhan Uzgur, MARSİFED Başkanı Ramazan Kaya'nın yanı sıra Bursa iş dünyasının çok sayıda üst düzey isim katıldı.

ENDÜSTRİ 4.0'A İŞLETME İDARESİNDEN BAŞLAYIN

Dünyanın dijital dönüşümle ilgili geldiği noktayı anlayabilmek için robotların geldiği aşamayı anlamanın yeterli olduğunu kaydeden Kozan Demircan, dijital dönüşümün sağlıklı işleyebilmesi için Bursalı sanayicilere önerilerde bulundu. Doğru bir dijital dönüşüm için şirketlerin "doğru karar mekanizmaları" oluşturması gerektiğini dile getiren Kozan Demircan, "Dijital dönüşüm bir zihniyet meselesi. Devamında vizyon ve yol haritasının oluşturulması gerekir. Hangi kadrolarla çalışacağım? Dijital dönüşümde liderliği kime vereceğim? Dijital koçluk kime ait olacak? Bu soruların yanıtları başlangıçta belli olması gerekiyor. Sistemin düzenli işlemesi zorunlu. Teknoloji yatırımı yaparken çok dikkatli davranılması gerekiyor. Belirli bir planınız, vizyonunuz ve doğru karar verme mekanizmanız olmadan teknoloji yatırımı yapılmamalı" dedi. Demircan, şöyle devam etti:

"Dijital dönüşüm, endüstri 4.0 deyince akla imalat sanayi geliyor. Ama alakası bile yok. İşletme idaresinden başlayın, finanstan devam edin. Finans direktörünüz, yönetim kurulu başkanınızla, muhasebe müdürünüzle ve üretim müdürünüzle stok ve envanterlerle ilgili boğuşmadan konuşabilmeli. Bunu sağlayabiliyorsanız o dijital dönüşüm olur. Kalite kontrol süreçlerinizde otomasyona odaklanın, genellikle üretimde otomasyona odaklanılıyor."

'İNSAN KAYNAKLARINIZI EĞİTMELİSİNİZ'

Şirketlerin kurum içerisinde öncelikle dijital dönüşüm için farkındalık yaratması gerektiğini vurgulayan Demircan, "Teknolojiyle değer zinciri yaratmalısınız. İnsan kaynaklarına kadar gideceksiniz. İşletmenizdeki insan kaynaklarını eğitmelisiniz. Doğru karar mekanizmalarını İK'dan başlatmalısınız. İşletmeler önce dijitale dönüşecek, sonra dijital dönüşüm yapacak" diye konuştu.

Dijital dönüşümün müşterilerin umurunda bile olmadığına dikkat çeken Kozan Demircan, dijital dönüşümdeki amacın müşterilerin gerçek ihtiyaçlarını karşılamaya dönük olması gerektiğini söyledi. Demircan, "Rakibinizin para kazanmasını önlemeye çalıştığınız sürece daha fazla para kaybedeceksiniz. Kendinizle rekabet edin" dedi.

DİNAMİK FİYATLANDIRMA MODELİ GELİYOR

Önümüzdeki  5 yıl içerisinde yaşanacak gelişmelere dikkat çeken Kozan Demircan, "Siz kendi ürünlerinizin fiyatını, kendiniz belirleyemeyeceksiniz. Sizin ürünleriniz, müşteriye artık ne kadar yarıyorsa o kadar var. Dinamik fiyatlandırma modeli geliyor. Adamın işine çok yarıyorsa ürün ve hizmetiniz 10 katı fiyatına satabilirsiniz; çok az işine yarıyorsanız aynı ürünü sürümden kazanma fiyatına satılabilirsiniz" diye konuştu. Demircan, şunları söyledi:

"Endüstri 4.0 dediğimiz şey tam olarak makinelerin makinelerle konuşmasıdır. Makineler makinelerle sensörlerle konuşacak. 2025 yılında başparmağımızın büyüklüğünde 50 milyar çip olacak. O kadar sensör yapay zeka ile iletişim kuracak. Sensörler nesnelerin interneti dediğimiz bir yapı içerisinde çalışacak. Bu süreç de bizi robotlaşmaya doğru götürecek.

Yapay zeka nesnelerin interneti ile birleştiği zaman bütün bir ARGE ve dijital pazarlama süreciniz otomatik olacak. 3D baskı gibi yeni süreçler devreye girecek. İşletmeler tedarik süreçleriyle, yan sanayisiyle yükseldiği ölçüde değer kazanacak. Yapay zeka ve otomasyon standartları yakalamanızı sağlayacak. Karşı tarafın size A, B, C kalite mal vermesini birebir denetleyebileceksiniz. Hatta küresel ısınmaya, çevre kirliliğine yol açmasını önleyebileceksiniz. Stok, envanter yapınız birleşecek. Bu değer akışı yaratmaktır, değer zinciri değil. Bunu yapay zeka ile yapacaklar ve nesnelerin interneti ile birleşecek."

"Endüstri 4.0 süreci tamamlandığında belirli bir alanda uzmanlaşan bir sermaye olmayacak" diyen Kozan Demircan, "Ekosistemde ya birlikte büyüyeceksiniz, ya da birlikte batacaksınız. İşletmeler için bu son tren. 30 yıl içerisinde teknolojik tekillik geliyor. Dünyada yeni bir sınıf doğuyor, gereksizler sınıfı" dedi.

HANGİ TEKNOLOJİLER YÜKSELECEK?

"Önümüzdeki dönemde Blockchain teknolojisi çok gelişecek" diyen Kozan Demircan, şunları söyledi:

"Blockchain güvenliği sağlamada da önem kazanacak. Üretimde blockchain teknolojisine, otonom araçlara, güneş enerjisi sistemlerine yatırım yapmalısınız. Toplu taşımanın büyük bir rakibi geliyor, drone'lar. Drone'lar geleceğin toplu taşıma sistemi olacak ve kuş sürüleri gibi birlikte uçacaklar. Gelecekte giyilebilir robotların sayısı artacak.

Önümüzdeki dönemde 4D printerlar önem kazanacak. Zamana ve şartlara göre şekil değiştiren ve önceden programlanabilen madde var, işte onunla çalışan printerlara 4D printer diyoruz. Yani organik madde ve şekil değiştiren maddelere yatırım yapın.

Jack Ma'nın dediği gibi gelecekte çocuklarımıza yalnızca bilgi öğreterek ayakta kalamayız. Robotlar karşısında işsiz kalmak istemiyorsak, değer üretmeyi, etik değerlerle değer akışı ve değer zinciri üretmeyi bilmeliyiz."

BURSALI SANAYİCİLERE ÖNERİLER

Bursalı sanayicilere önümüzdeki döneme ilişkin önerilerde bulunan Akademisyen Kozan Demircan, şunları söyledi:

"Bursalı sanayicilerimizin kendi fabrikalarındaki otomasyon ve dijital farkındalığını artırmaları çok önemli. Dijitale dönüşürken kadrolarınızı eğitin, karar mekanizmalarınızı, yol haritanız belirleyin. Ondan sonra da risk ve fırsat alanlarınız belli olsun. Hangi alanlara öncelikli yatırım yapmalısınız?

Hangi alanda olursanız olun, nesnelerin interneti ve tedarik zincirinde blockchain, bu ikisi çok önemli. Bunlara yatırım yapın. Siber güvenlik önemli, akıllı sistemlerinizi siber saldırılardan korumalısınız.

Otomotiv sektörü için otonom araçlar, akıllı şehir sistemlerine yatırım yapmak çok önemli. Yolcu ve yük drone'larına, akıllı etiket sistemlerine yatırım yapın.

Tekstil tarafında normal endüstri 4.0 süreçlerinin yanı sıra şekil değiştiren, renk değiştiren, kendini temizleyen, kendini programlayabilen kumaşlara yatırım yapmanızı öneririm.

Yine güneş enerjisine yatırım yapın. Yani çatınızda kendi elektriğinizi üretebilecek sistemler yapın. Elbette ihtiyacınız olan enerjinin tümünü üretemeyeceksiniz, ama yüzde 30'unu üretseniz bambaşka noktalarda olacaksınız.

Perakende sektöründe yapay zeka çok önemli. Davranış modelleri, yapay zekaya dayalı kişiselleştirilmiş pazarlama önem kazanacak.

Tarım alanında dronelarla ilaçlama, sensör çubukları kullanarak topraktaki nitrat oranı, asit oranı gibi unsurların belirlenmesi, dronelarla ekim yapılması yapılabilir."

ÖZCAN YAZICI: 2019'DA ETKİNLİKLERİN SAYISI ARTACAK

Bursa Talks Kurucusu ve Genel Koordinatörü Özcan Yazıcı, 2019 yılında teknoloji ve dijital dönüşüm odaklı etkinliklerin sayısını artıracaklarını aktararak, "Endüstri 4.0, yapay zeka, nesnelerin interneti, blockchain, robot, büyük veri, akıllı fabrika ve akıllı şehirler, artırılmış gerçeklik, siber güvenlik gibi çok geniş bir alanda etkinlikler düzenleyeceğiz. Bursa iş dünyasının üst düzeylerini bir araya getirmeye devam edeceğiz" dedi.

2019'daki hedeflerinden bir tanesinin de iş dünyasının dijital dönüşüm sürecini destekleyebilmek için "uygulamalara dönük" etkinlikler de düzenlemek olduğunu kaydeden Özcan Yazıcı, "Hem tematik hem de sektörel odaklı etkinlikler düzenleyeceğiz  Bursa iş dünyasıyla, kurumlarımızla işbirliklerimizi artıracağız. Ortak sinerjinin oluşması ve etkin bir bilgi ağı olabilmek için yoğun tempoda çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Güncel
Bursa'da FETÖ operasyonu; 16 gözaltı
Bursa'da Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik operasyonda 16 zanlı gözaltına alındı.
Güncel
İnegöl'de araçtan ateş açıldı; bir yaralı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir araçtan ateş edilmesi sonucu 26 yaşındaki genç yaralandı.
Politika
Akşener: Samsun'da iktidar partisi şov yaptı
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Katılmadığımız o tören bir devlet töreni değil iktidar pa...
Medya
'İmamoğlu yayını bitsin diye reji telefonla arandı'
CNN Türk'ün eski Ekonomi Servisi Müdürü Emin Çapa, dün akşam Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı Ahmet H...
Güncel
FETÖ'nün bilişim yapılanmasına 74 gözaltı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün bilişim yapılanmasına yönelik soruşturmada 74 şüphel...
Belediye
Nilüfer ailesi geleneksel iftarda buluştu
Nilüfer Belediyesi çalışanları ve aileleri her yıl düzenlenen iftarda bir araya geldi. Nilüfer Be...
Google Huawei'yle olan ilişkilerini askıya aldı
Sofraların vazgeçilmezi; Türk mutfağı helva zengini
Doğada biyolojik çeşitlilik giderek azalıyor
Bursalı İçmimarlar'ın seçim heyecanı

En Çok Okunan Haberler

Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'FETÖ' ithamı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftar sonrası gençlerl...

Sosyal medyada başladı bıçaklı kavgaya dönüştü

Bursa'da sosyal medya ortamında küfür nedeniyle başl...

CHP'li Öztrak: Kanunsuzluk paçalarından akıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öz...

"Dur" ihtarına uymadılar kaza yapınca yakala...

Bursa'da polisin "dur" ihtarına uymayıp kaçan uyuştu...

Bursaspor'un kaderi mucizelere kaldı

Süper Lig'in 33. haftasında küme düşme mücadelesi ve...

Liderler ve spor kulüplerinden 100. yıl mesa...

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dol...

Milli Mücadele'nin 100. yılı coşkuyla kutlan...

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm...

İlk 100 listesinde Bursa'dan 4 şirket var

TOBB ve TEPAV iş birliğinde belirlenen Türkiye'nin e...

'Emperyalistlerin 'Atatürk'süz Türkiye' plan...

Bursa Barosu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spo...

Bursaspor ile Göztepe tarihi maça çıkıyor

Süper Lig'de kalma mücadelesi veren Bursaspor ile Gö...

İmamoğlu'ndan Samsun çıkarması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin seçilmiş Başkanı ...

Bursa'da renkli 19 Mayıs kutlamaları

Bursa'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Ba...

Bakkal: Kendi sahamızda büyük fırsat kaçırdık

Spor Toto Süper Lig'in 33. haftasında sahasında Gözt...

Galatasaray'da şampiyonluk sevinci

Galatasaray, Spor Toto Süper Lig'in 33. haftasında, ...

19 ülke ve 81 ilde aynı anda 'Atabarı' oynandı

Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformu ile Kültür...