'Cumhuriyet olursa böyle atarlar içeri!'

Cumhuriyet gazetesine mektup gönderen tutuklu belgeselci, gazeteci Kazım Kızıl, bazı fotoğraflarının Cumhuriyet'te yayımlandığını öğrenen gardiyanın, 'Eee, böyle atarlar seni içeri!" dediğini yazdı.

Medya, 11 Mayıs 2017 Perşembe, 10:23
'Cumhuriyet olursa böyle atarlar içeri!'

Cumhuriyet gazetesine mektup gönderen tutuklu belgeselci, gazeteci Kazım Kızıl, bazı fotoğraflarının Cumhuriyet'te yayımlandığını öğrenen infaz memurunun kendisine "Eee, böyle atarlar seni içeri!" dediğini aktardı. Kızıl, 16 Nisan referandum sonuçlarının protesto edildiği İzmir Bornova Küçükpark'taki eylemlerde haber takibi yaptığı sırada gözaltına alınmış, 22 Nisan'da, "Cumhurbaşkanı'na" hakaret iddiasıyla tutuklanmıştı.

Cezaevinde yaşadığı mağduriyet hakkında da "Beraber gözaltına alınıp tutuklandığım üç öğrenciyle beraber tecrit koğuşuna konuluyorum. Pazartesi günü komşularımızın belirlenmesi için çıkarıldığınız müdürün önünde de devam ediyor kötü muamele. 'Şunun tipine bak' denilerek aşağılandım. Odadan Dombra Marşı ile uğurlanıyoruz. Fonda son ses çıkan Recep Tayyip Erdoğan ezgileriyle..." ifadelerini kullanıyor.

Cumhuriyet gazetesinden Seyhan Avşar'ın haberine göre, tutuklu belgeselci, gazeteci Kazım Kızıl, avukatları aracılığıyla gazetemize mektup gönderdi. Kızıl, "Cezaevine girer girmez başladı psikolojik baskılar. 'Videolarımı Cumhuriyet'e gönderip göndermediği mi' sordu bir gardiyan. Cumhuriyet'in bir ajans olmadığını ancak bazı fotoğraf ve videolarımı yayımladığını söyledim. Beni baştan aşağı süzdükten sonra gülümseyerek, 'Eee, Cumhuriyet'e gönderirsen böyle atarlar seni içeri!' dedi" diye yazdı.

Kızıl Menemen T Tipi Cezaevi'nden Cumhuriyet'e yazdığı mektubunda, "Bu mektubun ne zaman elinize geçeceğini öngörememekle birlikte, mektubu yazış tarihim oldukça manidar. 3 Mayıs bugün. Yani Dünya Basın Özgürlüğü günü... Gazeteci ve cezaevi kelimelerini aynı cümle içerisinde oldukça sık kullanıldığı çok az ülkeden birinde yaşamanın doğal bir sonucu bu trajedi. Trajedi yaşayan biziz fakat yaratan asla. 17 Nisan günü İzmir'de gerçekleştirilen ve referandumdaki usulsüzlükleri protesto eden bir eylem de video çekerken darp edilerek gözaltına alındım. Beş gün gözaltında tutulduğum emniyette 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmekle suçlandım. İfademin alınmaya bile gerek görülmediği savcılıktan, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlaması ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edelim. Emniyetten savcılığa giden süreçte bu suç uygun görüldü sanırım. Diğer taraftan protesto gösterisi boyunca kurduğum tek cümle önceden kararlaştırdıkları her hallerinden belli olan iki polis tarafından darp edilerek gözaltına alındığım sırada sarf ettim 'ben basınım' cümlesiydi" dedi.

"Aşağılandım"

Tutuklandığı ilk andan itibaren cezaevinde psikolojik baskıya uğradığını, gazeteci olduğunu ve Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklandığını öğrenen gardiyanların sorgusuna maruz kaldığını şu sözlerle anlattı:
"Freelance (serbest) çalıştığımı, çalışmalarımı bir çok ajansa gönderdiğini söyleyince, bir gardiyan alaycı bir tavırla soruyor. 'Cumhuriyet'e de gönderiyordun değil mi?' Cumhuriyet'in bir ajans olmadığını, bununla birlikte şimdilik bazı fotoğraf ve videolarımın orda yayımlandığını söylüyorum. Yüzündeki gülümseyişi daha da büyütüyor gardiyan. 'Eee Cumhuriyet'e işte böyle atarlar içeri seni' dedi."

Kızıl, cezaevi müdürünün gözleri önünde de kötü muamelenin devam ettiğini aktardığı mektubunda, "Parmak izlerim alındıktan sonra üç gün kalacağım tecrit koğuşuna konuluyorum. Beraber gözaltına alınıp tutuklandığım üç öğrenciyle beraber. Pazartesi günü komşularımızın belirlenmesi için çıkarıldığınız müdürün önünde de devam ediyor kötü muamele. 'Şunun tipine bak' denilerek aşağılandım. Odadan Dombra Marşı ile uğurlanıyoruz. Fonda son ses çıkan Recep Tayyip Erdoğan ezgileriyle..." ifadelerini kullanıyor.

'Neyse ki içerideyim'

Mektubunda ilk günlerde yaşadığı psikolojik baskıların, kötü muamelelerin azaldığına dikkat çeken Kızıl, "Bunda dışarıda oluşan kamaoyu baskısının ve kendisini ziyaret eden CHP'li milletvekillerinin rolü oldukça fazla. Sizler aracılığıyla, Özgür Özel'e, Atilla Sertel ve Zeynep Altıok'a, bizleri yalnız bırakmayan avukatlarımız ve dostlarımıza şükranlarımızı iletmek istiyorum" ifadelerine yer verdi. Kızık mektubunu "Ben, şimdi 'Cumhuriyet'e bu mektubu gönderdim ya, içeri atsalar müstehaktır bana' diyeceğim ama neyseki zaten içerdeyim. Yaşasın haber alma özgürlüğü" diye sonlandırdı.


 

Dünya
Zimbabve Devlet Başkanı Mugabe istifa etti
Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, askeri müdahaleden bir hafta sonra görevinden istifa ettiğ...
Dünya
Soçi'de Genelkurmay başkanları Suriye'yi görüştü
Soçi'de Genelkurmay başkanları Suriye'deki güvenlik sorunları, terör örgütleriyle mücadele işbirl...
Dünya
Kerkük'te bombalı saldırı: 21 ölü, 52 yaralı
Irak'ta Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Tuzhurmatu şehrinde bombalı bir aracın infilak etmesi ...
Güncel
Mersin'de okul önünde dehşet: 1 ölü, 2 yaralı
Mersin'in Tarsus ilçesinde bir okulun önünde 2 ayrı grubun arasındaki kavgada, 1 öğrenci hayatını...
Güncel
Günübirlik kiralanan evlere denetim
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde 81 ilde 4 bin 368 polisin katılım...
Güncel
HDP'li Zana'nın milletvekilliği düşürülecek
Meclis Karma Komisyonu, HDP Ağrı Milletvekili Zana'nın "devamsızlık nedeniyle" milletvekilliğinin...
Karagöz ve Gölge Oyunları Festivali başladı
Bitki çayları hem soğudu hem şişeye girdi
İnşaatlarda iş güvenliği masaya yatırılacak
Bursalı pasta ustası İngiltere'de birinci oldu

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da bir traktör kazası daha: 1 ölü, 1 y...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde dün, 2 kişinin ölümüyle s...

Aktaş, Erdoğan'a Bursa raporu verecek

Recep Altepe'nin istifasından sonra geldiği Büyükşeh...

'Cep Herkülü' efsane şampiyona veda

Sporun efsane ismi olimpiyat ve dünya şampiyonu eski...

Rıza Sarraf'ın davası bir hafta ertelendi

New York'ta tutuklu yargılanan İran asıllı Türk iş a...

Bursa'da hangi mahallelerde su kesintisi var?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdare...

Yerli otoda durum; İnanmazsanız birşey olmaz

Türkiye'nin yerli otomobilini yapacak Ortak Girişim ...

Bursalı pasta ustası İngiltere'de birinci oldu

Bursalı pasta ustası Metin Taşcı, İngiltere'nin Birm...

"Ayla" manevi babasına özlemini anlattı

Türkiye'nin Oscar için "Yabancı Dilde En İyi Film" k...

TOFAŞ, namağlup ve lider: 80-69

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 7. Haftasında T...

Meteorolojiden 5 il için şiddetli yağış uyarısı

İzmir, Aydın, Manisa, Çanakkale ve Balıkesir için ku...

HDP'li Özsoy: Perinçek paralel Dışişleri Bak...

HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımc...

Kahraman 289 oyla yeniden TBMM Başkanı

TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada, AK Parti İsta...

Naim Süleymanoğlu için ne dediler?

Karaciğer naklinden sonra beynindeki kanama ve buna ...

ABD'den gelen gemide silah ele geçirildi

Mersin Limanı'nda ABD'den gelen "SATIE" isimli gemid...

Rasim Ozan Kütahyalı Beyaz Tv'den kovuldu

Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek'in sahibi olduğu B...