CHP yeni yönetmelikleri gözden geçirecek

CHP yönetimi, Parti Meclisi'nde kabul edilen ancak partililerin "antidemokratik" hükümlerin bulunduğunu savunduğu yönetmelikleri yeniden gözden geçirecek.

Politika, 17 Eylül 2019 Salı, 16:08
CHP yeni yönetmelikleri gözden geçirecek

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında pazar günü gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM)  toplantısında, CHP Tüzüğü doğrultusunda parti yönetmeliklerinde değişikliklere gidildi.

"Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu Çalışma Yönetmeliği", "Üye Yazım Yönetmeliği", "İl ve İlçe Yönetim Kurullarının Çalışma ve Yazışma Yönetmeliği, Kongreler Yönetmeliği, "Milletvekili Aday Saptama Yönetmeliği", "Etik Kurul Yönetmeliği" ve "Belediye ve İl Genel Meclisi Grupları Çalışma Yönetmeliği"ne ilişkin değişikliklerin görüşüldüğü toplantıda, bu değişikliklerin bazılarının bazılarının "antidemokratik olduğu" eleştirileri yapıldı.

Eleştirileri dikkate alan CHP yönetimi, PM üyelerinden bir komisyon kurularak itirazların olduğu maddelerin yeniden gözden geçirilmesine karar verdi. Bu kapsamda, maddeler üzerinde çalışma yapılacak.

Eleştiri konusu maddeler

Bazı PM üyelerinin, yönetmelik değişikliğinde itiraz konusu yaptığı hükümler arasında Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) görev ve yetkilerini düzenleyen madde bulunuyor.

Bu maddedeki "örgütün bulunmadığı veya feshedildiği yerlerde" ifadesinin MYK'ye örgütleri fesih hakkı tanıdığı eleştirisinde bulunan PM üyeleri, CHP Tüzüğü'nde "fesih"in değil, "görevden almanın" bulunduğunu belirtti.

Yönetmelikteki "PM'yi olağanüstü toplantıya çağırma ve PM toplantılarında önerge verme için gerekli üye sayısının 13'e çıkarılması" maddesi de eleşiri konusu oldu. Bazı PM üyeleri, bu değişiklikle parti içi muhalif grupların olağanüstü toplantı isteme ve verdikleri önergelerin işleme alınması için gerekli üye sayısını bulmalarının zorlaştırıldığını savundu.

Eleştiri konusu olan değişikliklerden birisi de "Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan, Genel Başkan Yardımcıları ve Genel Sekreter olmak üzere en az onyedi (17) üyeden oluşur" hükmünün maddeler arasından çıkarılması oldu.

"Parti içi demokrasi" eleştirisi

Genel merkez yönetimine, örgüt ile ilgili olağanüstü yetkilerin verildiğini savunan bazı PM üyeleri, Genel Merkez'in görevden aldığı il yönetimlerinin 45 gün içinde kongreye gitme zorunluluğunun 6 aya çıkarılmasını kabul etmedi. Bu düzenlemeyle parti örgütlerinin dizayn edilmek istendiği ileri sürüldü.

MYK'nin, örgütleri görevden alma yetkisinin kapsamının genişletilmesine de itirazda bulunan PM üyeleri, bunun parti içi demokrasiye zarar vereceğini ifade etti. İttifak görüşmeleri ile ilgili de düzenlemelerin yapıldığı yönetmelikte, MYK'nın PM'den yetki almadan ittifak görüşmeleri yürütmesinin önünü açan maddeye itiraz geldi.

MYK'ye "sakınca bulunan durumlarda" milletvekili aday adaylarının başvurularını reddetme yekisi verilmesinin de eleştirildiği yönetmelikte, seçimlere ittifak ile girilmesi ya da bir yıldan fazla olmamak kaydıyla son seçimin yapıldığı tarihi izleyen yasama yılı tamamlanmadan yenilenen seçimlerde milletvekilleri adaylarının sadece yüzde 15'ini değil, tamamının merkez ataması yöntemiyle belirlenmesine itirazlar yapıldı.

"Aday saptama yöntemleri bellidir"

Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, değişiklik yapılan yönetmeliklerin tamamının Parti Meclisi'nde kabul edildiğini hatırlattı.

Son Tüzük Kurultayındaki tüzük değişiklikleri uyarınca yönetmeliklerin yenilendiğini belirten Erkek, şunları söyledi:

"Tüzükte ne yazıyorsa, yönetmeliğimizde de o yazıyor. CHP Tüzüğü'nde de yönetmeliğinde de aday saptama yöntemleri bellidir; önseçim, merkez yoklaması, aday yoklaması. Milletvekili Aday Saptama Yönetmeliğimizde de bu yazıyor, tüzüğümüzde de bu yazıyor. Yani herhangi bir seçimde, herhangi bir seçim çevresinde adayların nasıl tespit edileceğine zaten partinin yetkili organı olan Parti Meclisi karar veriyor."

Yönetmelikte bunun dışında bir değişikliğin olmadığını ifade eden Erkek, bazı düzeltmeler ve sadeleştirmelerin yapıldığını dile getirdi. Erkek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP yönetimine, örgütleri fesih yetkisi getirildiği iddiasına ilişkin, görevden alma hem Siyasi Partiler Kanunu'nda hem de tüzükte yer alan bir düzenleme. Bazı beldelerde, ilçelerde örgütler kongrelerini yapamıyor, çalışamıyor. Belli bölgelerde yargı kararıyla da fesihler oluyor. Yönetmelikteki düzenleme, feshedilmiş bir örgüt varsa ya da örgüt kurulamamışsa bununla ilgilidir.

CHP'de her zaman parti içi demokrasi önemlidir. Bundan sonra da önemli olacaktır. Zaten Parti Meclisi ve MYK'nın yetkisindeki konular bunlar. Yönetmelikte hiçbir antidemokratik düzenleme yok. Her yönetmelik değişikliğinde redaksiyon yetkisi alınır. Bir virgül, nokta, cümle düşüklüğü gibi ya da Parti Meclisi'ndeki bazı öneriler doğrultusunda yapılan değişiklikler olur. Parti Meclisi'nde yapılan değerlendirmeler kapsamında yönetmeliğin redaksiyonu yapılacak, birkaç da ekleme yapılacak. Önemli olan tüzük ve Siyasi Partiler Kanunu'dur. Yönetmelikler tüzüğe, kanunlara aykırı olamaz."

Güncel
Bursa'da akrabaların silahlı kavga; 3 yaralı
Bursa'da iki akraba aile arasında çıkan silahlı kavgada 3 kişi yaralandı.
Güncel
Meteoroloji'den 10 il için kuvvetli yağış uyarısı
Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Denizli, Bolu, Karabük, Kastamonu, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ...
Güncel
Babacan: Türkiye o günden beri dikiş tutmadı
Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin "berba...
Politika
Erdoğan: Önümüzde 3 yıllık bir vakit var
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önümüzde hem programlarımızı uygulamak hem milletimizle gönül bağımızı gü...
Güncel
Alinur Aktaş şehit ailelerini ziyaret etti
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziya...
Güncel
Salgında 25 Mayıs; 29 kişi öldü, 987 yeni vaka
Türkiye'de son 24 saatte 987 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu, 29 kişi haya...
Bursa'da sağlık çalışanlarının insanüstü mücadelesi
Sağlıkçılara olan minnetini bu maske ile anlattı
Yaz sıcağına karşı antibakteriyel konforlu maske
Uludağ Mayıs'ta beyaza büründü

En Çok Okunan Haberler

Can kaybı ve vaka sayısında yeniden artış var

Koronavirüs salgınında son günlerde düşen can kaybı ...

Kılıçdaroğlu hayat hikayesinden kesitler anl...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV'de yay...

Yüksek Hızlı Tren seferleri 28 Mayıs'ta başl...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 28 ...

'Birliğimizi ve demokrasiyi savunuyoruz!'

TMMOB Bursa'da önceki dönemlerde İl Koordinasyon Kur...

Bursa'da sağlık çalışanlarının insanüstü müc...

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yakalanan ...

Bursa'daki uyuşturucu operasyonunda tutuklama

Bursa'nın Karacabey ilçesinde düzenlenen operasyonda...

BTSO'dan KOBİ'ler için 'Nefes Kredisi' projesi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), tüm dünyayı so...

Yoldan geçerken silahlı çatışmanın ortasında...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde otomobille karşılaşan hu...

Mudanya ve Gemlik plajları ilçe belediyeleri...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mudanya'da Mütareke Bin...

Pakistan'da düşen uçaktan 2 kişinin mucize k...

Pakistan Uluslararası Havayollarının dün iniş sırası...

Dünyada koronavirüs vakası 5 milyon 300 bini...

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya ç...

Avrupa'da stadyumlarda bayram namazı kılındı

Dünya genelinde Ramazan Bayramı yeni tip koronavirüs...

65 ve üzeri yaştaki vatandaşların bayram keyfi

65 yaş ve üstü vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlaması...

Eski DBP Eş Genel Başkanları ve 10 kişi tutu...

Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ye yönelik operasyond...

Bursa'dan Somali'ye 30 bin Kur'an-ı Kerim gö...

Hayrat Vakfı Karacabey temsilciliği, Karacabey Beled...