CHP T2 Hattı'nda: 133 milyon lira burada çürüyor

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa'da başta Recep Altepe'nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere AKP döneminde başlatılıp plansız-programsız uygulamalar nedeniyle yarım bırakılan yatırımları yerinde incelemeye devam ediyor.

Politika, 22 Şubat 2020 Cumartesi, 17:47
CHP T2 Hattı'nda: 133 milyon lira burada çürüyor

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Recep Altepe döneminde yanlış kararlar zinciri halinde başlanılan ancak yarım kalan Terminal-Kent Meydanı T2 raylı sistem hattında CHP'li Belediye Meclis üyeleriyle incelemelerde bulundu. AS Merkez önünden başladığı inceleme gezisini, Kent Meydanı'ndaki basın açıklamasıyla tamamlayan Karaca, yol boyunca konuştuğu esnafın şikayetlerini de dinleyip, bu hattın inşaatının bir an önce bitirilmesi gerektiğini söyledi. Karaca, "Muhalefetin denetleme görevini unutmuş görünen, basının da teknik incelemelere katılımından rahatsızlık duyduğu anlaşılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, hiçbir çalışma yapılmayan, elektrik hattı bulunmayan, zincir ve tel örgüyle kapalı şantiye pozisyonundaki T2 Hattı bir yana, istasyonlara bile 'iş güvenliği' gerekçesiyle giriş izni vermedi." dedi.

CHP heyeti As Merkez istasyonunda istasyon bariyerlerinin tesadüfen açık olması nedeniyle T2 Hattını inceleme olanağı bulurken, kalan kesimde ise inceleme yol boyunca yürüyerek yapıldı. Heyetin, Panayır ve Beşyol istasyonlarındaki incelemelerine çevre mahallelerden partililer de eşlik etti.

MİLLETVEKİLLERİ VE BAŞKANLAR DA KATILDI

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Büyükşehir ve İlçe Belediye Meclis Üyeleri, ilçe başkanlarıyla birlikte Terminal-Kent Meydanı arasında yapımı yarım kalan T2 Hattında incelemelerde bulunan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, yol boyunca, yıllardır mağdur edilen esnafı dinledi.

Yürüyüşünü tamamlayan heyeti Kent Meydanı'nda Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, İl Gençlik ve İl Kadın Kolları üyeleri ve çok sayıda partili alkışlarla karşıladı.

KARACA: HERHALDE 2 YIL BOYUNCA YÜRÜYECEĞİZ

Burada konuşan CHP Bursa İi Başkanı İsmet Karaca, "Yine meydanlardayız yine alanlardayız. Bursa'nın o kadar çok sorunu var ki, herhalde görev süremizde 2 yıl muhtemelen sokakta geçecek. Her gün yeni bir yarım kalmış proje karşımıza çıkıyor. Bunları Bursa kamuoyuyla paylaşacağız" dedi

8.5 kilometrelik T2 hattı için Terminal yakınlarından başlattığı yürüyüşü Kent Meydanı'nda noktalayan Karaca, "Bu proje baştan itibaren yanlış. Yol boyunca Yalova Yolu'ndaki esnafla da tek tek görüştük. Bir tane esnaf bile bu projeden memnun değil. Yerin altından geçmesi gerekiyordu. Dünya birleşirken AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa'yı ikiye böldü. Bursa'nın kadim mahalleleri ikiye ayrıldı. Esnaf yolun karşı tarafındaki başka bir esnaftan ihtiyacını almak için saatlerce yürümek zorunda kalıyor" şeklinde konuştu.

'RÜYALARDA PROJE ÜRETMENİN SONU'

Karaca şunları söyledi:

"Proje 2015 yılında ihale edildiğinde 133 milyon liraydı. Bu paranın tamamı bitti. İnşaat kısmının yüzde 80'i bitti ancak mekanik kısmına dokunulmadı. Bir 130 milyona daha ihtiyaç var. Biz diyoruz ki bu projeyi sökün, ki bu saatten sonra olmaz, o halde tamamlayın. Güzergâh yanlış, proje yanlış. Burada Terminal'e yapılacak hattın günlük yolcu taşıma kapasitesi 5.000-7.000 arası. Bu hattın uzun ömürlü olması için DOSAB'dan Demirtaş'a kadar uzaması gerekiyor. 150 bin kişinin yaşadığı lokasyona ulaştırmazsanız günlük taşıma kapasiteniz 5.000-7.000 ile sınırlı kalacaktır. Hattın, T1 hattına ve metroya entegre edilmesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama olmaz. Dünyadaki sistem budur ama bizim yöneticilerimiz rüyalarıyla proje ürettiği için, bilimsellikten uzak, gördükleri rüyalarla proje geliştirdikleri için böyle tablolarla karşı karşıya kalıyoruz. Burada çürüyen Bursa'nın 133 milyonu. Üstüne bir o kadar daha para harcanacak. Projenin bitiş tarihi 25 Haziran 2018 idi. Şu an 2020 yılındayız."

İsmet Karaca T2 güzergahında mağduriyet yaşayan esnafı dinledi

T2 projesinin tıpkı ölümsüz aşklara benzediğinin altını çizen Karaca, "Aşkımız T2 gibi olsun, asla bitmesin!" sözünü hatırlatarak, "Bu hattın ne zaman biteceği, ihaleye çıkacağı belli değil. Biz 2 yıldır her ortamda görüşlerimizi dile getirdik. Bu kez de hat boyunca yürüyerek vatandaşların görüşlerini dinledik. Örgütümüzü de çağırmadık. Sınırlı sayıda kişiyle rayların üzerinde incelemelerde bulunacaktık. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bir gün önce belediyeden bir görevli eşliğinde hat üzerinde inceleme yapabileceğimiz söylemişken dün gece itibarıyla hatların girişleri kapatılmış. Hatlara inmemize izin vermediler ama biz de halkın içinden yürüdük. Hatları kapatabilirsin ama bizim halkın içinden yürümememizi engelleyemezsin. Biz halkın içindeyiz. Bu sorunların çözümü için de her noktada olacağız. 2 yıl boyunca bütün eksiklerini dile getireceğiz" şeklinde konuştu.

KAYIŞOĞLU: BURSA PROJE ÇÖPLÜĞÜNE DÖNÜŞTÜ

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise Bursa'nin AKP iktidarı dönemişnde proje çöplüğüne dönüştüğünü vurguladı. Kayışoğlu, "Timsah Arena bitmiş değil. Hızlı tren aynı şekilde. Bursa'nın milyonları oralarda yatıyor. Hiçbir proje zamanında bitmiyor. Bursa'yı da Türkiye'yi de yönetemedikleri çok net gözüküyor. Bizler, yurttaşlarımızın vergilerine sahip çıkıyoruz" dedi.

ERKAN AYDIN: KAYNAKLAR ÇARÇUR EDİLİYOR

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ise Bursa'nın, Bursalıların kaynaklarının, tüyü bitmemiş yetim hakkınnı bilimden uzak projelerle çarçur edildiğini vurguladığı konuşmasını, "Umarım bundan sonra da bilim insanlarını, akademik odaları ve muhalefeti de dinlerler, ki bu paralar çöpe gitmez" temennisiyle tamamladı.

Güncel
'Hocaların hocası' son yolculuğuna uğurlandı
Türkiye'deki ilk Kovid-19 vakasını da tespit eden isim olan 'hocaların hocası' Dahiliye Uzmanı Pr...
Politika
Üç isim CHP'den ihraç edildi!
Boykot kararına rağmen CNN Türk'e çıkan Prof. Dr. Ümit Kocasakal ve Avukat İrem Çiçek ile A Haber...
Dünya
İspanya'da bilanço ağırlaşıyor; 10 bini geçti
İspanya'da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 950 artarak 10 bin 3'...
Dünya
Salgın bulaşanların sayısı bir milyona yaklaştı
Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19 dünya genelinde bulaştığı kişi ...
Sağlık
BUÜ Rektörü Kılavuz'dan kan bağışı çağrısı
Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, yeni tip koronavirüse (...
Güncel
Marsilya'da işlediği cinayetin detaylarını anlattı
Fransa'da dayısının oğlunu öldüren sanık Bursa'da görülen davada, cinayeti, eşinin kendisini dayı...
Yeşilçam'ın gülen ve güldüren yüzü; Halit Akçatepe
'Koronavirüse karşı bağışıklığınızı güçlü tutun'
Mudanya Bandosu'dan moral konseri
'Jet Sosyete'yi 'evde kalan' oyuncular çekti

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da genç kadın sporcu koronavirüsten öldü

TFF Kadınlar 3. Lig takımlarından Bursa Ağaköyspor K...

Prof. Dr. Taşçıoğlu Kovid-19'dan hayatını ka...

Yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkan İstanbul Ça...

Dünya genelinde vaka sayısı 750 bini geçti

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka...

Bursa'nın "Leylek Köyü" kuş cenneti olacak

Her yıl göç mevsiminde Afrika kıtasından göç eden le...

'Koronavirüse karşı bağışıklığınızı güçlü tu...

Dünyayı sarsan koronavirüs salgınından korunmak ve y...

Mudanya Bandosu'dan moral konseri

Mudanya Bandosu, koronavirüs salgınına karşı "Evde K...

Öztrak: 'Biz uyardık, millet dinlemedi' diye...

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öz...

Tofaş, üç farklı koruyucu ekipman üretiyor

Tofaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile m...

Kaçak üretilen 19 bin tıbbi maske ele geçirildi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde düzenlenen operasyonda ka...

Bursa'da sosyal mesafesiz pandemi toplantısı

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, yeni tip koronavi...

Adliyelerde duruşmalar 30 Nisan'a ertelendi

Tutuklu ve acil işler, dava zaman aşımı yakın olan i...

CHP'li belediyelerin bağış hesapları bloke e...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla yerel y...

DOSAB aidat ve katı atık bertaraf bedeli alm...

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) Yönetim Kur...

İspanya'da salgında can kaybı 8189'a yükseldi

İspanya'da yeni tip koronavirüs salgınından hayatını...

Bursa'da 'Psikososyal Destek Birimi' kuruldu

Bursa'da, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Sağlıklı ...