BUÜ'de her 12 öğrenciden 1'i yabancı

Türkiye'de, 75 bini aşkın öğrencisiyle en kalabalık üniversiteler arasında yer alan BUÜ, 133 ülkeden 6 bin 343 öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Eğitim, 30 Aralık 2018 Pazar, 23:37
BUÜ'de her 12 öğrenciden 1'i yabancı

Türkiye'de, 75 bini aşkın öğrencisiyle en kalabalık üniversiteler arasında bulunan Bursa Uludağ Üniversitesinde (BUÜ) 6 bin 343 yabancı öğrenci eğitim görüyor.

Türkiye'deki üniversiteler arasında uluslararası öğrenci sayısı bakımından ilk beşte yer alan BUÜ, 133 ülkeden  öğrenciye ev sahipliği yapıyor. 

Her 12 öğrenciden birinin yabancı olduğu BUÜ'ye, Güney Kore ve Peru gibi uzak coğrafyalardan öğrenciler de ilgi gösteriyor. 

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında, ülke genelinde uluslararası öğrenci sayısının 200 bin olmasının hedeflendiğini söyledi.

Göreve geldiği 2015 yılında üniversitede bin 300 uluslararası öğrenci olduğunu aktaran Ulcay, "Şu anda 6 bin 343 uluslararası öğrencimiz var. Bunlar, 133 ülkeden misafir olarak ülkemizde ve üniversitemizde bulunuyor. Öğrencilerden bine yakını lisansüstü talebe, diğerleri de ön lisans ve lisans öğrencilerinden oluşmakta." bilgisini verdi.

"Başvuran uluslararası öğrenci sayısı 13 bin 500"

BUÜ'nün Türkiye'deki 16 araştırma üniversitesinin dışında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanımlanan 20 "uluslararasılaşma üniversitesi"nden biri olduğunu aktaran Ulcay, şunları kaydetti:

"Uluslararası öğrenci sayısı açısından ilk beşte yer alıyoruz. Amacımız, Türkiye'nin 200 bin uluslararası öğrenci hedefine ulaşması adına üniversitemizde 6 bin olan öğrenci sayısını 10 binler seviyesine getirmek. Bunun için göreve geldiğimizde uluslararası öğrencilerin Türkiye'ye gelip Türkçe öğrenmesini beklemedik. Onların ülkelerine gidip üniversitemizi tanıttık. Üniversiteye giriş sınavını İstanbul, Ankara ve on farklı ülkede gerçekleştirdik. Sadece Türkçe değil, gittiğimiz ülkelerin diliyle imtihan yapmaya başladık. Bu da üniversiteye başvuran öğrenci sayısını artırdı. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için üniversitemize başvuran uluslararası öğrenci sayısı, 13 bin 500. Biz bu yıl 2 bin civarı talebe aldık."

Uluslararası öğrenciler için bin kişilik yurt

Ulcay, uluslararası öğrencilere öğrenciyken çalışma izni verildiğini hatırlatarak, "Daha önce mezun olan öğrencilerin 30 gün içinde ülkeyi terk etmesi gerekiyordu. Şimdi bu süre, 6 aya çıktı ve 6 ayda iş buldukları takdirde Türkiye'de çalışma hakkı da verildi. Bu da uluslararası öğrencilerin ülkemize rağbetini bir miktar daha artıracaktır." ifadelerini kullandı.

Üniversite bünyesinde kurulan Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (ULUTÖMER) de uluslararası öğrenci sayısını artırdığını anlatan Ulcay, şöyle devam etti:

"Öğrencilerin başka bir yerde Türkçe öğrenip bizim üniversitemizi seçmesini beklemeden yurt dışında yaptığımız tanıtım ve sınavlar sonucu öğrencileri direkt üniversiteye alıp Türkçe bilmeyenlerin dil eğitimi için sınavlarını, yeterliliklerini ULUTÖMER'de gerçekleştiriyoruz. Uluslararası öğrencilerin ilk sıkıntıları barınmadır. Bunun için izin aldık ve kampüs içinde bin kişilik sadece uluslararası öğrenciler için yurt planladık. Şimdi ihale aşamasındayız. Önümüzdeki yıl inşaatı sürer. Bir sene sonra kız ve erkek öğrenciler için bu yurdu hizmete sunacağız."

"Hiç yabancılık hissetmedim"

Kenya'dan gelen Barke Hussein Chote da biyosistem mühendisliği bölümünde 4. sınıf öğrencisi olduğunu belirterek, "Türkiye, güzel bir yer. İnsanlarla da iyi anlaşabiliyoruz. Artık Türkçe de konuşabiliyorum. Benim için Türkiye, ikinci evim, ikinci ülkem. Müslüman olduğum için buradaki kültürle daha yakın olacağımı düşündüm. Benden önce burada okuyan arkadaşlarım vardı. Onlardan da tavsiye alarak, buraya okumaya geldim. Üniversite çok iyi. Arkadaş da edindim." dedi. 

Pakistanlı Muhammad Ayaz da fizik bölümü son sınıf öğrencisi olduğunu belirterek, "Türkiye'ye 2014'te geldim. Hazırlık okudum. Benim arkadaşlarım vardı burada okuyan. Onlar tavsiye etti. Ben de başvurdum. Çok memnunum." ifadelerini kullandı.

Üniversitede çok farklı insanlarla ve kültürlerle yaşadıklarını aktaran Ayaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada olmak, farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Mezun olduktan sonra yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum. Kazanabilirsem Türkiye'de kalmayı düşünüyorum. Önceleri yemekler biraz farklı geliyordu. Bizim baharatlı yemeklerimize göre tuzsuz olduğu için yiyemiyordum ama alıştım. Hiç yabancılık hissetmedim çünkü burada Pakistanlı öğrenciler de başka ülkelerden öğrenciler de var."

"Burayı çok sevdim"

Afganistanlı Khalida Ahmadi de 5 yıldır Bursa'da olduğunu, mimarlık bölümünde öğrenim gördüğünü ifade ederek, "Burayı çok sevdim. Her açıdan güzel. Eğitimi de çok iyi. Mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimi alıp akademisyen olmak istiyorum." diye konuştu.

Türkmenistan'dan gelen Zafer Saburov da ailesinin isteği üzerine Türkiye'de öğrenim görmeye geldiğini, üniversitede memleketinden birçok öğrenci olduğunu, bu yüzden alışmakta zorlanmadığını anlattı.

Güncel
Şırnak'ta askeri araç devrildi; 1 şehit, 20 yaralı
Şırnak'ın Silopi ilçesinde askeri aracın devrilmesi sonucu bir asker şehit oldu, 20 asker yaralandı.
Güncel
İnegöl'de otomobil takla attı; 1 ölü, 2 yaralı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, takla atan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti.
Ekonomi
BDDK'den bazı bankalara döviz soruşturması
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), manipülatif işlem iddiaları üzerine bazı bankala...
Teknoloji
Türkiye 5G'yi 2020'de deneyecek
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 2020 yılında 5G ile ilgili olarak ticari ...
Politika
Karamollaoğlu'ndan Erdoğan'a 15 Temmuz tepkisi
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, "15 Temmuz'a s...
Spor
Bursaspor'un ne kadar borcu olduğu açıklandı
Bursaspor Kulübü Bağımsız Denetleme Kurulu, kulübün toplam borcunun 491 milyon 631 bin 609 lira o...
Şiir dostları Dünya Şiir Günü'nde bir araya geldi
Tavuklarına "Mozart" dinletiyor
Bursa Senfoni Angela Ahıskal'ı konuk etti
Usta oyuncular Bursa'da ayakta alkışlandı

En Çok Okunan Haberler

Dolar gece yükselişe geçti

Dolar yükselişe geçti, borsa günü yüzde 3.5 düşüşle ...

Kılıçdaroğlu ve Akşener'den Bursa'da ortak m...

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdar...

Bursaspor'un ne kadar borcu olduğu açıklandı

Bursaspor Kulübü Bağımsız Denetleme Kurulu, kulübün ...

A Milli Takım'dan 2020 için ilk galibiyet

A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonas...

Bursa Senfoni Angela Ahıskal'ı konuk etti

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), opera...

37 ilde yargıya büyük 'FETÖ' operasyonu

İstanbul merkezli 37 ilde yargı organlarına yönelik ...

Marmarabirlik 'Turquality Marka Destek Progr...

Marmarabirlik, Ticaret Bakanlığının ihracat yapan fi...

Usta oyuncular Bursa'da ayakta alkışlandı

7. Nilüfer Tiyatro Festivali, George Orwell'ın kitab...

İznik Ekinoks Festivali başladı

Bu yıl ilk defa festival olarak düzenlenen etkinlikt...

Rengin Akdemir ilk kişisel sergisini açtı

Ressam Rengin Akdemir'in "Yaşamın Renkleri- Kuralsız...

Musul'da Dicle Nehri'nde feribot faciası; 10...

Irak'ın Musul kentinde Dicle nehrinde bir feribotun ...

Bursaspor kalan 8 maçta 14 puan hedefliyor

Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, Spor Toto S...

27 suçtan sabıkalı cezaevi firarisi Bursa'da...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 27 ayrı suçtan sabıkalı o...

Dünya Şampiyonası'nda hedef bu kez altın mad...

Milli tekvandocu Hatice Kübra İlgün, 2017 yılındaki ...

'Kadın hakları mücadelesi ayakta kalan tek m...

Bursa Barosu ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği i...