'Bursa Talks 2018' başladı

Teknoloji ve dijital dönüşüm odaklı etkinlik platformu Bursa Talks, CDO Turkey İcra Kurulu Başkanı ve Dijital Stratejist Bülent Kutlu'nun katıldığı etkinlikle başladı. Etkinlikte tüm dünyayı etkisi altına alan "Dijital Dönüşüme Nasıl Başlamalı?" sorusunun yanıtları arandı.

Teknoloji, 17 Kasım 2018 Cumartesi, 00:10
'Bursa Talks 2018' başladı

Teknoloji ve dijital dönüşüm odaklı etkinlik platformu Bursa Talks, ilk etkinliğinde Bursa iş dünyasının üst düzey isimlerini 'Dijital Dönüşümü" konuşmak için  buluşturdu. CDO (ChiefDigitalOfficer) Turkey İcra Kurulu Başkanı ve Dijital Stratejist Bülent Kutlu, "Dijital dönüşümden yakın zamanda en çok etkilenecek iki sektör otomotiv ve tekstil olacak. Bursa sanayisi ve şirketleri 'strateji' geliştirip 'dijital liderlikle' yeni ekosisteme hızla uyum sağlamalı" dedi.

KalDer Bursa Şubesi işbirliği ve Sosyalink ile Medya Vadisi organizasyonuyla KalDer Evi'nde TGD Türkiye ve Üçge Elektronik sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan gerçekleşen konferansta konuşan Bülent Kutlu, tüm dünyayı etkisi altına alan "Dijital Dönüşüme Nasıl Başlamalı?" sorusunun yanıtlarını Bursa iş dünyasının üst düzeyleriyle paylaştı.

"Dijital Strateji" olmadan dijital dönüşümün mümkün olmadığını kaydeden Bülent Kutlu, "Dijital dönüşüme başlarken atılması gereken ilk adım, dijital stratejinin belirlenmesi olmalı. Aksi halde şirketin dönüşümde başarılı olup olmadığı da belirlenemez" dedi. Kutlu, yalnızca teknoloji ve dijital yatırımlarla dönüşümün gerçekleşemeyeceğini, temelde tüm stratejinin "müşteri deneyimine" odaklanması gerektiğini söyledi. Dijital dönüşüm ana başlıklarının "müşteri deneyimi, servis ve iş modeli, iş prosesleri, dijital kapasite ve dönüşüm hızlandırma" olduğunu dile getiren Bülent Kutlu, tüm bu süreçlerin etkin biçimde ilerleyebilmesi için de "dijital liderliğe" ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

2019 YILININ DİJİTAL DÖNÜŞÜM GÜNDEMİ

2019 yılının dijital dönüşüm gündemlerinin "dijital ekosistemler, derin öğrenme ve yapay zeka, blockchain teknolojileri ve ödeme sistemleri" olacağını vurgulayan Kutlu, sanayide dijital dönüşüm süreçlerinde eksikliklerin ve fırsat alanlarının iyi belirlenip hızlı hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Endüstri 4.0 tanımlamasıyla dünya ülkeleri arasında teknoloji ve dijital yatırımların büyük bir ivme kazandığını kaydeden Kutlu, Türkiye'nin de ihtiyaç ve çıkar alanlarında kendi politikalarını oluşturmak zorunda olduğunu ifade etti. "Dijitalleşme tüm şirketleri, tüm sektörleri ilgilendirmeyebilir belki ama dijital dönüşüm Türkiye'deki her şirketi ilgilendirir" diye konuşanKutlu, şunları söyledi:

"Sanayide dijital dönüşüm  uzun bir yolculuk ve bunu en iyi yaptığını iddia eden şirketler arasında bile henüz hedefe ulaşan yok. En son raporlara göre çalışmalarının sonuçlarını alan şirket oranı yüzde 7, henüz konsept aşamasında olan şirket oranı ise yüzde 30 seviyelerinde."'OTOMOTİV VE TEKSTİL ETKİLENECEK'

Dijital dönüşümün yakın zamanda en çok etkileneceği sektörlerin "otomotiv" ve "tekstil" sektörleri olduğunu aktaranKutlu, bu iki sektörün Bursasanayisindeki önemine dikkat çekti. Önümüzdeki dönemde, "hız, derinlik, esneklik ve veri" kavramlarının stratejik öneme sahip olacağını dile getiren Bülent Kutlu, Bursa sanayisinin ve şirketlerin "strateji" geliştirip, "dijital liderlik" ile yeni ekosisteme hızla uyum sağlamaları gerektiğini, dijital dönüşüm süreçlerinde somut adım atmaları gerektiğini söyledi.

MUSTAFA BOZBEY: DİJİTAL DÖNÜŞÜM İÇİN KAMUYU ZORLAYIN

Konferansa katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de, dijital dönüşümün yaşamın her alanında etkili olduğunu ve bu alandaki gelişmelerin gözardı edilemeyecek kadar önem kazandığını dile getirdi. Teknoloji ve dijitalleşmenin günlük hayattan iş hayatına kadar her alanda derinlik kazandığını ifade eden Mustafa Bozbey, salondaki iş dünyası temsilcilerine seslenerek daha etkin çözümler geliştirilmesi ve yol alınabilmesi için "kamu" kesiminin daha fazla zorlanması gerektiğini, bu konuda çözüm önerileriyle kamu kesimine gedilmesini istedi.

ÖZCAN YAZICI: DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ GÜÇLÜ BİÇİMDE BURSA GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ

Bursa Talks Platformu Kurucusu Özcan Yazıcı, organizasyonu Sosyalink ve Medya Vadisi'nin gerçekleştirdiğini kaydederek, önümüzdeki aylarda yeni etkinliklerle teknoloji ve dijital dönüşümü Bursa gündemine taşımaya devam edeceklerini söyledi. Hedeflerinin dijital dönüşümün temellerini oluşturan endüstri 4.0, yapay zeka, robot, nesnelerin interneti,  drone, makine öğrenmesi, büyük veri, blockchain gibi birçok konuyu hemen her sektör boyutuyla gündeme getirmeyi ve Bursa için bir bilgi ağı zemini oluşturmayı planlıyoruz.

İlk etkinliklerinde salonun tamamının dolu olmasının Bursa iş dünyasının ilgisinin büyüklüğünü gösterdiğini dile getiren Özcan Yazıcı, "Bursa Talks'a katılım gösteren ve destek sunan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizim başlattığımız çabanın büyüyerek Bursa'nın yeni çağa uyum sağlamasında güçlü bir platform olacağını umut ediyorum" dedi.

Etkinliğin sonunda Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey, Bülent Kutlu'ya, Bursa Talks'a destek veren sponsorlar TDG Türkiye, Üçge Elektronik ve Minteks ile etkinlik için işbirliği yapan KalDer Bursa'ya "teşekkür plaketlerini" sundu.

Bursa Talks etkinlik öncesi Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi ve  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gönüllüsü olan, Dilan Azad, Gökhan Gürbüzer, NailyaKhamitova ve Yasin Demir kontrbas, keman flüt ve gitar eşliğinde dinleti sundu.Başarıyla birçok eseri seslendiren Çağdaş Gençlik temsilcileri, konuklara keyifli anlar yaşattı.

Bursa Talks etkinliğine aralarında BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak, BİSİAD Başkanı Dağhan Uzgurile Vehbi Varlık, Özkan İrman, Osman Canik, Sami Erol, Mustafa Ayhan, Altuğ Ünal, Hayri Tuncer, Ali Erman Aytaç gibi Bursa işdünyasının çok sayıda üst düzey ismi katıldı.

Spor
Ozan Kabak, bonservis ücretiyle 'en'ler listesinde
Galatasaray'dan 11 milyon avro bonservisle Almanya'nın Stuttgart takımına transfer olan Ozan Kaba...
Kültür-Sanat
Dizi ve sinema sektörlerine destek yasası
TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, dizi ve sinema sektörlerine yönelik önemli destekleri de içere...
Spor
Fenerbahçe'de Bursaspor hazırlıkları başladı
Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu 18'inci haftasında deplasmanda oyna...
Eğitim
Bakan Selçuk: Karne hepimizin karnesi
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatiline girerek karne alan çocuklara ilişkin, "Karne he...
Medya
Türk basınında çığır açan isim: Mehmet Ali Birand
Türk basın tarihinin duayen isimlerinden gazeteci yazar Mehmet Ali Birand, ölümünün 6'ncı yılında...
Medya
'Güvercin tedirginliğinde' biten bir hayat
2007 yılında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant ...
Nazım Hikmet'e 117. doğum yılında özel sergi
Bursa'da 'Macar-Fin Müziği' konserine ilgi
Nilüfer'de 'Caz Tatili' 26 Ocak'ta başlıyor
Bursa'da tiyatrolarda hangi oyunlar var?

En Çok Okunan Haberler

İbrahim Uyar İlkokulu'nda örnek faaliyetler

İbrahim Uyar İlkokulu 3-D sınıfı öğrencileri, kışın ...

Nazım Hikmet'e 117. doğum yılında özel sergi

Nilüfer Belediyesi, Nazım Hikmet'in doğumunun 117'in...

Bursa'da uyuşturucu operasyonu; 12 gözaltı

Bursa'da 5 farklı adrese eş zamanlı gerçekleştirilen...

Cenaze dönüşü trafik kazası; 2 ölü, 35 yaralı

Ordu'da cenaze törenine katıldıktan sonra İstanbul'a...

Eğitim-İş: Bursa eğitimde irtifa kaybediyor

Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Özkan Rona, Bursa'nın...

Mudanya'da iki gencin tartışması cinayetle b...

Bursa'nın Mudanya ilçesinde 17 yaşındaki E.P'nin, he...

Büyükşehir'in müzeleri tek çatı altında topl...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bele...

Coşkunöz'den savunma sanayiine yerli zırh

Bursa'da kurulu Coşkunöz Ar-Ge Merkezi, "Sıcak Şekil...

'Suriyeliler Bursa'da 400'ü aşkın fabrika ku...

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum İletişim Dairesi Ba...

Bursa'nın tarihi camisinde cübbe ve tesbih h...

Bursa'da tarihi Kayhan Camisi'ne giren hırsız, imamı...

Bursa'da yeni FETÖ operasyonu; 14 gözaltı

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yap...

49. Davos Ekonomi Zirvesi başlıyor

İsviçre'nin Davos kasabasında 22-25 Ocak'ta gerçekle...

Yunanistan'da Çipras hükümetine kılpayı güve...

Aleksis Çipras'ın liderliğindeki hükümet, 300 sandal...

Uludağ'da telesiyejde 11 kişi mahsur kaldı

Türkiye'nin önemli kayak ve kış turizm merkezlerinde...

Partilerde aday belirlemede sona doğru

Siyasi partiler 31 Mart'ta yapılacak mahalli idarele...