Bursa'nın 550 yıllık tarih mirası mektep

Bursa'da Hocailyaszade Mehmet Çelebi tarafından 1468 yılında kurulan Kümbetli Mektep, Hocailyas Ortaokulu adıyla eğitim-öğretime devam ediyor.

Eğitim, 26 Aralık 2018 Çarşamba, 16:14
Bursa'nın 550 yıllık tarih mirası mektep

Bursa'da Hocailyaszade Mehmet Çelebi tarafından 1468 yılında kurulan Kümbetli Mektep, bugün Hocailyas Ortaokulu adıyla eğitim-öğretim hizmeti sunuyor.

Merkez Osmangazi ilçesinde, Tarihi Kapalı Çarşı'nın yakınında bulunan ve Hocailyaszade Mehmet Çelebi tarafından 1468 yılında kurulan vakıfla eğitim verilmeye başlayan yapının ilk ismi, Kümbetli Mektep olarak geçiyor.

Mektebin 550 yıl önce kurulduğu dönemlerde hizmet verdiği bina, yıllar içinde savaş ve deprem gibi olaylar nedeniyle uğradığı tahribat ve yıkımlar yüzünden onarım gördü, zaman zaman da yenilendi.

İlk binası ayakta olmayan ve halen Hocailyas Ortaokulu olarak yaklaşık 540 öğrencisiyle eğitim-öğretim hayatını sürdüren okul, şimdiye kadar birçok devlet adamı, yazar, doktor, avukat, iş adamı, öğretmen ve sanatçı yetiştirdi.

Eski Milli Eğitim Bakanlarından Orhan Cemal Fersoy, eski Milli Savunma Bakanlarından Ümit Haluk Bayülgen, eski Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Nurettin Ersin de bu okulda eğitim gören kişiler arasında yer alıyor.

Okul Müdürü Hülya Ayvaz, ellerindeki bilgi ve belgelere göre 550 yıllık bir eğitim yuvasının içinde bulunduklarını söyledi.

Hocailyas Ortaokulu'nun köklü bir okul olduğunu vurgulayan Ayvaz, "Eğitime önem veren insanların bu eğitim kurumunu 550 yıl önce ortaya çıkarmaları ve burasının günümüze kadar gelebilmesi gerçekten çok gurur verici. Onların eğitime verdiği önemi sürdürmeye ve Hocailyas'ı sonsuza kadar yaşatmaya çalışıyoruz." dedi.

Ayvaz, bu okulda görev yapmanın gurur ve onurunu yaşadıklarını belirterek, "Bize büyük bir sorumluluk da yüklüyor. Hocailyas eğitimin önemini görerek 550 yıl önce burasını yapmış. Burada binalar yenilenmiş, yıkılmış ardından yenileri yapılmış ama elimizdeki bilgilere göre hep eğitim yuvası olarak kalmış. Bu köklü yuvada öğrencilerimizin başarısını artırmayı ve iyi temeller kazanması için çalışıyoruz. Sorumluluğumuzun bilincinde olarak mutlu bir ortamda çalışıyoruz." diye konuştu.

"550 yıllık bir eğitim mekanı"

Müdür Yardımcısı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ömer Kadri Bozali de burada göreve başladığında okulda bulunan eski belgelerle ilgilendiğini ve çok enteresan bilgilere ulaştığını söyledi.

Osmanlıca belgeleri tasnif ettiğini belirten Bozali, şöyle konuştu:

"Okulunun kuruluşunun 1468 yılına ve Hocailyaszade Mehmet Çelebi Vakfına ait olduğunu öğrendik. Okulun mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçtiği zaman Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğünü ziyaret ettik. Kendilerine bu okulla ilgili ellerinde bir belge olup olmadığını sorduğumuz zaman bize vakıf kaydının örneğini verdiler. O belgede buranın Hocailyaszade Mehmet Çelebi'ye ait bir vakıf olduğu yazıyordu. O belgeyi elde ettikten sonra Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mefail Hızlı ile bu konuyu görüştük. Kendisinin Bursa Sıbyan Mektepleri ve Bursa Medreseleri kitapları var. Hızlı, burasının 550 yıllık kesintisiz bir eğitim mekanı olduğunu belirtti."

Mekanın zaman içinde depremler nedeniyle yıkıldığını aktaran Bozali, Kümbetli Mektep olarak geçen ilk binanın ayakta olmadığını dile getirdi. Bozali şunları kaydetti:

"Burada hep yapı olmuş ama doğal afetlerde zarar görmüş. En son 1914 yılında bu bina Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından inşa ediliyor. Binanın kitabesinde Müdafaa-i Milliye Hocailyaszade Vakıf Mektebi olarak kaydı düşülmüş. Zaman içinde Hocailyaszade İlk Mektep, Hocailyas Mektebi, Hocailyas İlkokulu, Hocailyas İlköğretim Okulu ve en sonunda da Hocailyas Ortaokulu olarak eğitim faaliyetine devam etmektedir. Bu tarihi mekanda eğitim öğretim faaliyeti içinde bulunmak bizim için mutluluk verici bir hadise. Hoca İlyaszade Mektebi'nin kayıtları mevcut. 1918 yılından günümüze kadar öğrencilerin kayıtları, diploma defterleri, öğrenci kütükleri ve sicil defterleri elimizde var."

"Dedem burada 50 yıla yakın öğretmenlik yapmış"

Okuldan 1967 yılında mezun olan Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım da burasının çok köklü bir okul olduğunu ve 550 yıllık geçmişi bulunduğunu vurguladı.

Özyıldırım, okulun çarşı bölgesinin yanında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Çarşı esnafı geçmişte çocuklarını bu okula yazdırmak suretiyle eğitimden arta kalan zamanlarında çocuklar çarşıda babasına, amcasına, ailesine yardımcı olurdu. Dolayısıyla hem okula gidiyor hem de okul sonra çarşıda bulunmak suretiyle esnaflığa adım atıyordu. Çarşının tozunu yutturuyorlardı bize. Sülalemden 10 kişi bu okulda okudu. Rahmetli Osman Necati Ebcim dedem burada 50 yıla yakın öğretmenlik ve başöğretmenlik yapmış. Babam dedemin talebesiymiş ve 1920'li yıllarda bu okuldan mezun olmuş. Annem, dayım, teyzem, iki ağabeyim, dayımın oğlu ve yeğenlerim burada okudu."

Özyıldırım, okulun 550'nci yıl dönümünü bu hafta düzenleyecekleri bir geceyle kutlayacaklarını sözlerine ekledi.

"Burada okumak bir ayrıcalık"

Okulda eğitim gören 7'nci sınıf öğrencisi Zeynep Mert, böylesine tarihi bir okulda eğitim gördüğü için kendini çok şanslı hissettiğini söyledi.

Okulun Fatih Sultan Mehmet döneminde yapıldığını aktaran Mert, "Okulumuz 1468 yılından bu zamana kadar gelmiş, eğitim ve öğretim görevini sürdürüyor. Bu sene de 550'nci yılımızı kutluyoruz. Burada eğitim almak güzel bir duygu. Ben çok mutluyum." dedi.

Baran Tozaykut da okulunu çok sevdiğini belirterek, "Dedemin kardeşi ve amcam da bu okulda okumuş. Büyüklerim bu okula gelmemi istiyordu. Burada okumak bir ayrıcalık. Tarihi bir okul olduğu için tarih dersine karşı da bir ilgi alaka uyandırıyor. Okul panosunda tarihi bilgiler ve bu okuldan mezun olan bazı kişilerin devlet adamı olduğu yazıyor. Bu da bize örnek oluyor. Güzel bir okul. Okulumu seviyorum." diye konuştu.

Eğitim
Bursa'da 570 bin öğrenci karne aldı
Bursa'da ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrenciler, karne alarak yarıyıl tatil...
Spor
Ozan Kabak, bonservis ücretiyle 'en'ler listesinde
Galatasaray'dan 11 milyon avro bonservisle Almanya'nın Stuttgart takımına transfer olan Ozan Kaba...
Kültür-Sanat
Dizi ve sinema sektörlerine destek yasası
TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, dizi ve sinema sektörlerine yönelik önemli destekleri de içere...
Spor
Fenerbahçe'de Bursaspor hazırlıkları başladı
Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu 18'inci haftasında deplasmanda oyna...
Eğitim
Bakan Selçuk: Karne hepimizin karnesi
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatiline girerek karne alan çocuklara ilişkin, "Karne he...
Medya
Türk basınında çığır açan isim: Mehmet Ali Birand
Türk basın tarihinin duayen isimlerinden gazeteci yazar Mehmet Ali Birand, ölümünün 6'ncı yılında...
Nazım Hikmet'e 117. doğum yılında özel sergi
Bursa'da 'Macar-Fin Müziği' konserine ilgi
Bursa'da tiyatrolarda hangi oyunlar var?
Uluabat Gölü'nde artık daha çok su kuşu var

En Çok Okunan Haberler

İbrahim Uyar İlkokulu'nda örnek faaliyetler

İbrahim Uyar İlkokulu 3-D sınıfı öğrencileri, kışın ...

Nazım Hikmet'e 117. doğum yılında özel sergi

Nilüfer Belediyesi, Nazım Hikmet'in doğumunun 117'in...

Bursa'da uyuşturucu operasyonu; 12 gözaltı

Bursa'da 5 farklı adrese eş zamanlı gerçekleştirilen...

Cenaze dönüşü trafik kazası; 2 ölü, 35 yaralı

Ordu'da cenaze törenine katıldıktan sonra İstanbul'a...

Eğitim-İş: Bursa eğitimde irtifa kaybediyor

Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Özkan Rona, Bursa'nın...

Mudanya'da iki gencin tartışması cinayetle b...

Bursa'nın Mudanya ilçesinde 17 yaşındaki E.P'nin, he...

Büyükşehir'in müzeleri tek çatı altında topl...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bele...

Coşkunöz'den savunma sanayiine yerli zırh

Bursa'da kurulu Coşkunöz Ar-Ge Merkezi, "Sıcak Şekil...

'Suriyeliler Bursa'da 400'ü aşkın fabrika ku...

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum İletişim Dairesi Ba...

Bursa'nın tarihi camisinde cübbe ve tesbih h...

Bursa'da tarihi Kayhan Camisi'ne giren hırsız, imamı...

Bursa'da yeni FETÖ operasyonu; 14 gözaltı

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yap...

49. Davos Ekonomi Zirvesi başlıyor

İsviçre'nin Davos kasabasında 22-25 Ocak'ta gerçekle...

Yunanistan'da Çipras hükümetine kılpayı güve...

Aleksis Çipras'ın liderliğindeki hükümet, 300 sandal...

Uludağ'da telesiyejde 11 kişi mahsur kaldı

Türkiye'nin önemli kayak ve kış turizm merkezlerinde...

Partilerde aday belirlemede sona doğru

Siyasi partiler 31 Mart'ta yapılacak mahalli idarele...