Bursa Kapalı Çarşı, 7 asırdır hizmet veriyor

Bursa'nın en eski çarşılarından Kapalı Çarşı, tarihi ve ticaret kültürünün getirdiği zenginlikle 7 asırdır hizmet vermeye devam ediyor.

Ekonomi, 14 Eylül 2018 Cuma, 14:45
Bursa Kapalı Çarşı, 7 asırdır hizmet veriyor

Osmanlı'nın ilk çarşılarından, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alt bileşen olarak giren Hanlar Bölgesi'ndeki Bursa Kapalı Çarşı, 7 asırlık tarihiyle kentin en hareketli ticaret merkezi konumunda bulunuyor. 

Geçmişten bugüne alışveriş ve ticaretin nabzının attığı Kapalı Çarşı'nın doğuşu, Orhan Gazi'nin Bursa'yı şekillendirme sürecinde, Tahtakale altında han ve hamamların yapılmasıyla başladı. Hanların aralarının kapatılmasıyla Kapalı Çarşı'nın ilk hali oluştu.

Yüzyıllarca çeşitli yangın ve depremlere maruz kalan ve yenilenen çarşı, içinde barındırdığı Kuyumcular Çarşısı başta olmak üzere Yorgancılar Çarşısı, Ayakkabıcılar Çarşısı, mobilyacılar ile hala alışveriş ve ticaretin merkezi konumunda bulunuyor. 

Şehrin ticaret ve alışveriş vitrini

Şehrin ticaret ve alışveriş vitrini Kapalı Çarşı, içindeki 130 dükkanla, asırlardır koruduğu tarihi imajını yitirmeden hizmet vermeye devam ediyor.

Kapalı Çarşı, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne 2014 yılında alınan "Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu" miras alanının 6 alt bileşeninden biri olan Hanlar Bölgesinde yer alıyor.

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım, kent için büyük önem taşıyan Kapalı Çarşı'nın 700 yıllık bir mazisi olduğunu hatırlattı.

Çarşının yapımına Orhangazi zamanında başlandığını aktaran Özyıldırım, şöyle konuştu:

"Hisardan müteşekkil olan Bursa daha sonra hisardan çıkarak ovaya yayılmaya başlıyor ve ilk önce çarşı ve hanlar bölgesinde inşalar başlıyor. Burada yapılan ilk bina Emir Han dediğimiz hemen Kapalı Çarşı'nın üzerinde bulunan hanımız. Biraz ilerisinde Orhanbey Hamamı dediğimiz, bugünkü ismiyle Eski Aynalı Çarşı yapılıyor. Orhan Bey'den sonra 1. Murat Hüdavendigar hemen Ulu Cami'nin biraz güneyinde kalan Kapan Han'ı kuruyor. Daha sonra Yıldırım Beyazıt, Kapalı Çarşı'nın kuzeyinde kalan Bedesteni kuruyor. Sonrasında gelen Çelebi Mehmet İpek Han'ı, Geyve Han'ı ve diğer çarşı ve arastaları oluşturuyor." 

"Çarşılar arasında 'amiral' çarşı"

Özyıldırım, zaman içerisinde bu hanların aralarındaki ana arterlerin "çarşı" olarak isimlendirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Kapalı Çarşı'mız da Bedesten civarı ile Emir Han arasında kalan bir bölüm olarak zamanın bezcileri, kavukçuları, sahafları, tahtacıları, çuhacı ve aktarların bulunduğu bir çarşı olarak ortaya çıkıyor. Zamanla üstü kapatılarak Kapalı Çarşı haline getiriliyor. Bu süreç 7 asır öncesinden başlayarak bugüne kadar devam ediyor. Kapalı Çarşı bizim çarşılar arasında 'amiral' diye nitelendirdiğimiz en kıymetli çarşımız. Etrafındaki diğer çarşılara da sinerji veren bir çarşımız. Kapalı Çarşı'mız asırlarca farklı iş kollarına yönelik ticaretini yaparken, son yüzyıl özellikle de son 50 yılda daha ziyade sarrafiye ve kuyuma yönelik bir ticarete dönüyor. Kapalı Çarşı'mızın şu andaki en büyük özelliği kuyumcuların konuşlandığı büyük bir çarşımız olması. Kapalı Çarşı'da şu anda 130 dükkan var."

Çarşıda yapılan son restorasyon çalışmalarından memnun olduklarını ifade eden Özyıldırım, "Tarihi hatırlarsak 1958'de çıkan çarşı yangını en çok Kapalı Çarşı'mızı etkilemişti. Ondan sonra yapılan tamirat ve onarımlarla yine yaşamını sürdürdü ama son 5-6 yıl önce başlayan restorasyonun da tamamlanmasıyla son haline haline kavuşmuş oldu." dedi.

"Turizm potansiyelimiz arttı"

Hanlar Bölgesi'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesiyle turist potansiyelinin de arttığını, bundan memnuniyet duyduklarını dile getiren Özyıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

"UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde Türkiye'den 18 tane mahal var. Bunların bir kısmı arkeolojik kalıntılar olan yerler, bir kısmı tarihi yapılar ancak bunların içerisine çarşı olarak girebilen yegane yer bizim Bursa'mız. UNESCO'da yer alabilmiş olmak, dünya turizm ajandaları ve dergilerinde baş sayfalarda yer almak anlamına geliyor. Kıymetini çok iyi biliyoruz. Bizim açımızdan turizm açısından da bir potansiyel oluşturuyor. Hakikaten de UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdikten sonraki turizm potansiyelimiz ve turist akınımız giderek arttı. Daha artacak öyle görünüyor." 

"Dünyaya örnek olabilecek bir marka"

Bursa Kapalı Çarşı Dernek Başkanı İsa Altıkardeş de çarşının yenilenen yüzüyle Bursalıların yanı sıra yerli yabancı turistlere hizmete etmeye devam ettiğini söyledi. 

Altıkardeş, çarşıda farklı ticari alanların bulunduğunu ancak kuyumcuların çoğunlukta olduğunu vurgulayarak, "Alışveriş merkezi kültürü Türkiye'nin her yerinde oturmuş olabilir ancak tarihi kültürün en iyi örneği Bursa Kapalı Çarşı'dır. Doluluk oranı her geçen gün artıyor. Bunun daha da yukarı çıkabilmesi için gerekli çalışmaları hem esnaf hem belediye olarak ortak çalışmayla turizm anlamında çarşımızın Türkiye değil dünyaya örnek olabilecek bir marka olduğunu dünyaya göstermek için yoğun şekilde çalışıyoruz." ifadesini kullandı.  

Politika
Geçici aday listeleri seçim kurullarında
Bursa'da, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde yarışacak siyasi partiler, geçici ada...
Güncel
TCDD Genel Müdürü görevden alındı
Devlet Demiryolları Genel Müdürü İsa Apaydın görevinden alındı, yerine vekaleten Ali İhsan Uygun ...
Güncel
Bursa hayvanat bahçesinde yavru heyecanı
Bahar mevsiminin yaklaşmasıyla dünyaya gelen sakallı maymun, zebra ve kanguru, hayvanat bahçesind...
Güncel
Orhangazi'de fabrika işçisi evinde ölü bulundu
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde bir kişi, yalnız yaşadığı evde ölü bulundu.
Politika
MHP: Bu bir aday çekme operasyonu
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Mersin'de İYİ Parti adayı Burhanettin Kocamaz'ın adaylık dosya...
Güncel
Şu kızgın öğrenciye bak; 25 arkadaşı hastanelik!
Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde bir ilkokulda, yapıştırıcı damlatılan suluklardan su içen 25 ...
Artı Sanat'tan resim ve ebru sergisi
BBDSO'dan 'Beethoven Eroica' konseri
Bursa'da "Sevda Şarkıları" mest etti
TDED Bursa Şubesi'nden ilk etkinlik

En Çok Okunan Haberler

Bedelli askerlik kalıcı hale getirilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bedelli askerlik uygulamasın...

Yerliye konut satışlarında sert düşüş

Ocak ayında satılan konut sayısı bir önceki aya göre...

Beşar Esad: ABD sizi korumayacak

Ülke çapından yerel temsilcilerle bir araya gelen Su...

Büyükşehir'in Efeleri yenilmezliği sürdürüyor

Bursa Büyükşehir Belediyespor, Voleybol Erkekler Bir...

Terim, Denizli karşısında ilk kez kazandı

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, antrenörlü...

Bursa'da Ulusal Tavla Şampiyonası heyecanı

2019 Türkiye Ulusal Tavla Turu Şampiyonası'nın ...

41 ulusal kanalda aynı anda yayınlandı

İstanbul merkezli mobil uygulama şirketi Peak, işe a...

Aday listeleri bugün seçim kurullarına veril...

31 Mart'ta seçimlere katılacak partiler bugün 17.00'...

TOFAŞ'dan filede 3-0'lık galibiyet

TOFAŞ Erkek Voleybol Takımı, ligin 21. haftasında ev...

Nilüfer'in Sultanları Aydın'a set vermedi; 3-0

Voleybolda Vestel Venus Sultanlar Ligi'nin 19. hafta...

Üç araştırma şirketinin İstanbul tahmini: CH...

Piar, Metropol ve Pollmark, İstanbul için CHP'nin Bü...

Bozbey'den Aktaş'a 'ruhsat' yanıtı

CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa B...

Sokak dar olunca itfaiye giremedi

Bursa'da yangın çıkan iki katlı binanın bulunduğu so...

Komiser yardımcılığı soruşturmasında 107 tut...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 2010'daki komiser ...

'HDP-İYİ Parti-CHP ittifakı yok' diyen seçme...

İYİ Parti, bir araştırma şirketi adıyla vatandaşları...