Bursa'dan Metin Feyzioğlu'na tepki

Bursa Barosu'nun TBB delegeleri, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun son zamanlardaki söylem, tutum ve davranışlarının, baroların ve TBB'nin gelenekselleşmiş ilerlemeci, çağdaş meslek anlayışını inkar eder nitelikte olduğunu ileri sürdüler. Açıklamada, "Devletin avukatlığından, bağımsız avukatlığa giden süreç iyi anlaşılmalıdır." denildi.

Güncel, 07 Şubat 2019 Perşembe, 20:01
Bursa'dan Metin Feyzioğlu'na tepki

Bursa Barosu'nun Türkiye Barolar Birliği delegesi avukatlar Ali Arabacı, Ebru Piri Kaya, İsmail İşel, İzzet Boğa, Mefharet Öztürk Ceylantepe, Neslihan Aktosun, Onur Yavuz, Önder Asa, Serap Akkul, Suna Soydaş ve Zeki Kahraman'ın yaptığı açıklamada, "Türkiye baroları ve Türkiye Barolar Birliği, kuruldukları tarihten bu yana, yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, adil yargılanmayı, insan haklarını ve demokratik, laik Türkiye'yi savunarak bugünlere gelmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Geçen süreçte baroların ve TBB'nin bağımsızlığı ile her türlü vesayetten kurtarılması için verilen mücadelenin unutulamayacağı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Devletin avukatlığından, bağımsız avukatlığa giden süreç iyi anlaşılmalıdır. Biliyoruz ki, baroları bağımsız olmayan ülkelerde, adalet de bağımsız sayılamaz. Aksi düşünce, hukukun dili sayılan, yargının sözcülüğünü yüklenen baroları sessiz, etkisiz bir kurum haline getireceği gibi, meslekte çözülmeyi ve çöküntüyü, bu yolla hukukta yozlaşmayı beraberinde getirir. 

Barolar ve TBB, sadece adalet dağıtımında yargıda rol almazlar, aynı zamanda hukuk yönünden, insan hak ve özgürlükleri yönünden yasamayı ve yürütmeyi de denetler; gerekirse düşünce bildirir, kamuoyu oluşturur, gerekirse dava yolu ile denetim görevini yerine getirir. Bu özellik, çağdaş hukuk devletinin gereğidir.

Yürütmeyle bütünleşmiş bir baronun ya da TBB'nin bu temel görevini yerine getirmesi veya getirebilmesi mümkün değildir. Baroları, devletin baskı altına alabileceği bir alana hapsetmek, onları, çağdaş anlayışın dışında, aydınlanma öncesi döneme götürür.

Türkiye Barolar Birliği Başkanının son zamanlardaki söylem, tutum ve davranışları, baroların ve TBB'nin gelenekselleşmiş ilerlemeci, çağdaş meslek anlayışını inkar eder niteliktedir. Özellikle, baroların ve TBB'nin bağımsızlığını göz ardı ederek, sanki onları Adalet Bakanlığı'nın ya da yürütme organının bütünleyici bir unsuruymuş gibi lanse etmesi, meslek yasasının kendisine yüklemediği görevlere talip olması, baroları ve TBB'ni günlük siyasetin içine çekmektedir. 

Birlik başkanının öncelikli görevi, yukarıda gösterilen değerler doğrultusunda, kendi içinde birliği, bütünlüğü ve dayanışmayı sağlamaktır; uluslar arası avukat kuruluşlarının 'Tehlike Altında Olan Avukatlar Günü'nü neden Türkiye'ye ithaf ettiklerini sorgulayıp, üzerine düşeni yapmaktır; savunma görevini ifa etmeye çalışan üyelerini polis şiddetinden korumaktır; haksız ve hukuksuz yargılanmalarının, tutuklanmalarının önüne geçmek, bu yönde mücadele vermektir; insan hakları ihlalleri ile yoğun ve etkili şekilde mücadele etmektir; üyelerine, gösteriden uzak, akla ve bilime dayalı, çağdaş bir eğitim vermenin modelini yaratmaktır; kurumu doğru şekilde titizlikle yönetmektir.

Birlik başkanının, ceza hukukunun temel kurallarını unutup 'masumiyet karinesi' gibi, 'cezaların şahsiliği' gibi evrensel hukuk kurallarını çiğneyerek önüne geleni "'eröristlikle, hainlikle' suçlaması, hele hele bu süreçte kendisini eleştiren birlik delegesi meslektaşlara da bu manaya gelebilecek ifadelerde bulunması bir hukuk kurumunun başkanına yakışmadığı gibi, kabul edilemez niteliktedir...

Birlik başkanından beklenen günlük siyasi manevralar üreten siyasetçi tavrı değil, savunma makamına yakışır evrensel hukuku içselleştirmiş, avukatın ve baroların yargı ve toplum içindeki yerini ve işlevin özümsemiş bilge adam tavrıdır. Türkiye Barolar Birliği ve barolar gücünü sadece avukatlardan ve evrensel hukuk kurallarından alır; TBB'nin kurucu başkanı değerli bilim insanı, mesleğimizin duayeni Prof. Dr. Faruk Erem'in koyduğu teamül haline gelmiş meslek kurallarından alır.

Tutum, söylem ve davranışları ile TBB'nin yerleşik kural ve meslek politikalarına aykırı bir tavır sergilemeye başlayan TBB başkanı Av. Metin Feyzioğlu'nu, Bursa Barosu TBB Delegeleri olarak varlık sebebini sorgulamaya ve gereğini yapmaya davet ediyoruz."

Güncel
Gemlik'te başıboş eşeklere belediye sahip çıktı
Vatandaşlarca fotoğraflanarak Gemlik Belediyesi'ne bildirilen Kumla'daki sahipsiz eşekler tedavi ...
Ekonomi
Motorinde 13 kuruş indirim
Motorinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 16 kuruş indirim yapılacak. İndirim...
Kültür-Sanat
Tiyatronun kadın öncüsü: Afife Jale
Tiyatro sahnesine çıkan ilk Türk kadını Afife Jale, vefatının 78. yılında yad ediliyor.
Güncel
Osmangazi Tüneli'nde feci kaza; 1 ölü
İstanbul-İzmir Otoyolu'nun Orhangazi Tüneli'nde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını ka...
Güncel
Düzce'de kayıp çocuklardan birinin cesedi bulundu
Su baskını ve toprak kayması yaşanan Düzce'nin Akçakoca ilçesine bağlı Uğurlu köyünde bir çocuk c...
Güncel
İstanbul'da büyük sahte dolar operasyonu
İstanbul'da düzenlenen operasyonda, sahte olduğu belirlenen 271 milyon 150 bin dolar ele geçirild...
Atletizmde Türkiye'den tarihi başarı
Şoförlüğü bıraktı, yaba yapmaya başladı
5 bin yıllık ata sporları günümüze taşındı
4. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği başladı

En Çok Okunan Haberler

Alinur Aktaş'tan yine tepki çeken sözler

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğe...

Orhangazi'de klima patladı; Faciadan dönüldü

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde bir apartmanın girişin...

Park halindeki tıra arkadan çarptı; 2 ölü

Bursa'nın Orhangazi İlçesinde otomobil, güvenlik şer...

Kültürpark'taki konserler iptal mi ediliyor?

Yeni Dönem gazetesi yazarı Yüksel Baysal, "Ajda Pekk...

İstanbul'da Batı Nil Virüsü enfeksiyonu alarmı

İstanbul'da 4 kişide, nörolojik hastalıklara neden o...

RS FM Arapkirli ve Oğhan'ın işine son verdi

Sputnik News'e bağlı RS FM, radyonun en çok dinlenen...

Atletizmde Türkiye'den tarihi başarı

Avrupa 20 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası'nın son günü...

Alinur Aktaş'ın sözlerine sosyal medyada tepki

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın Be...

Konya'da katliam gibi trafik kazası; 7 ölü

Konya'da iki otomobilin çarpışması sonucu ilk belirl...

'Muğla'daki orman yangınları yasa dışı örgüt...

Muğla Çevre Platformu, Muğla'nın Datça ve Dalaman il...

Düzce'de bir kişinin daha cesedi bulundu

Düzce'nin Akçakoca ilçesine bağlı Uğurlu köyünün 200...

'Güneş gözlüğü seçiminde cam rengi önemli'

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları A...

Erbil'deki saldırının baş faili yakalandı

Irak'ın Erbil kentinde Türk Başkonsolosluk görevlisi...

Şoförlüğü bıraktı, yaba yapmaya başladı

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde yaba yaparak hayata tu...

Bursa'da mağdur işçilere CHP'den destek ziya...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve Bursa M...