Bursa'dan Metin Feyzioğlu'na tepki

Bursa Barosu'nun TBB delegeleri, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun son zamanlardaki söylem, tutum ve davranışlarının, baroların ve TBB'nin gelenekselleşmiş ilerlemeci, çağdaş meslek anlayışını inkar eder nitelikte olduğunu ileri sürdüler. Açıklamada, "Devletin avukatlığından, bağımsız avukatlığa giden süreç iyi anlaşılmalıdır." denildi.

Güncel, 07 Şubat 2019 Perşembe, 20:01
Bursa'dan Metin Feyzioğlu'na tepki

Bursa Barosu'nun Türkiye Barolar Birliği delegesi avukatlar Ali Arabacı, Ebru Piri Kaya, İsmail İşel, İzzet Boğa, Mefharet Öztürk Ceylantepe, Neslihan Aktosun, Onur Yavuz, Önder Asa, Serap Akkul, Suna Soydaş ve Zeki Kahraman'ın yaptığı açıklamada, "Türkiye baroları ve Türkiye Barolar Birliği, kuruldukları tarihten bu yana, yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, adil yargılanmayı, insan haklarını ve demokratik, laik Türkiye'yi savunarak bugünlere gelmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Geçen süreçte baroların ve TBB'nin bağımsızlığı ile her türlü vesayetten kurtarılması için verilen mücadelenin unutulamayacağı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Devletin avukatlığından, bağımsız avukatlığa giden süreç iyi anlaşılmalıdır. Biliyoruz ki, baroları bağımsız olmayan ülkelerde, adalet de bağımsız sayılamaz. Aksi düşünce, hukukun dili sayılan, yargının sözcülüğünü yüklenen baroları sessiz, etkisiz bir kurum haline getireceği gibi, meslekte çözülmeyi ve çöküntüyü, bu yolla hukukta yozlaşmayı beraberinde getirir. 

Barolar ve TBB, sadece adalet dağıtımında yargıda rol almazlar, aynı zamanda hukuk yönünden, insan hak ve özgürlükleri yönünden yasamayı ve yürütmeyi de denetler; gerekirse düşünce bildirir, kamuoyu oluşturur, gerekirse dava yolu ile denetim görevini yerine getirir. Bu özellik, çağdaş hukuk devletinin gereğidir.

Yürütmeyle bütünleşmiş bir baronun ya da TBB'nin bu temel görevini yerine getirmesi veya getirebilmesi mümkün değildir. Baroları, devletin baskı altına alabileceği bir alana hapsetmek, onları, çağdaş anlayışın dışında, aydınlanma öncesi döneme götürür.

Türkiye Barolar Birliği Başkanının son zamanlardaki söylem, tutum ve davranışları, baroların ve TBB'nin gelenekselleşmiş ilerlemeci, çağdaş meslek anlayışını inkar eder niteliktedir. Özellikle, baroların ve TBB'nin bağımsızlığını göz ardı ederek, sanki onları Adalet Bakanlığı'nın ya da yürütme organının bütünleyici bir unsuruymuş gibi lanse etmesi, meslek yasasının kendisine yüklemediği görevlere talip olması, baroları ve TBB'ni günlük siyasetin içine çekmektedir. 

Birlik başkanının öncelikli görevi, yukarıda gösterilen değerler doğrultusunda, kendi içinde birliği, bütünlüğü ve dayanışmayı sağlamaktır; uluslar arası avukat kuruluşlarının 'Tehlike Altında Olan Avukatlar Günü'nü neden Türkiye'ye ithaf ettiklerini sorgulayıp, üzerine düşeni yapmaktır; savunma görevini ifa etmeye çalışan üyelerini polis şiddetinden korumaktır; haksız ve hukuksuz yargılanmalarının, tutuklanmalarının önüne geçmek, bu yönde mücadele vermektir; insan hakları ihlalleri ile yoğun ve etkili şekilde mücadele etmektir; üyelerine, gösteriden uzak, akla ve bilime dayalı, çağdaş bir eğitim vermenin modelini yaratmaktır; kurumu doğru şekilde titizlikle yönetmektir.

Birlik başkanının, ceza hukukunun temel kurallarını unutup 'masumiyet karinesi' gibi, 'cezaların şahsiliği' gibi evrensel hukuk kurallarını çiğneyerek önüne geleni "'eröristlikle, hainlikle' suçlaması, hele hele bu süreçte kendisini eleştiren birlik delegesi meslektaşlara da bu manaya gelebilecek ifadelerde bulunması bir hukuk kurumunun başkanına yakışmadığı gibi, kabul edilemez niteliktedir...

Birlik başkanından beklenen günlük siyasi manevralar üreten siyasetçi tavrı değil, savunma makamına yakışır evrensel hukuku içselleştirmiş, avukatın ve baroların yargı ve toplum içindeki yerini ve işlevin özümsemiş bilge adam tavrıdır. Türkiye Barolar Birliği ve barolar gücünü sadece avukatlardan ve evrensel hukuk kurallarından alır; TBB'nin kurucu başkanı değerli bilim insanı, mesleğimizin duayeni Prof. Dr. Faruk Erem'in koyduğu teamül haline gelmiş meslek kurallarından alır.

Tutum, söylem ve davranışları ile TBB'nin yerleşik kural ve meslek politikalarına aykırı bir tavır sergilemeye başlayan TBB başkanı Av. Metin Feyzioğlu'nu, Bursa Barosu TBB Delegeleri olarak varlık sebebini sorgulamaya ve gereğini yapmaya davet ediyoruz."

Güncel
Aday listeleri bugün seçim kurularına veriliyor
31 Mart'ta seçimlere katılacak partiler bugün 17.00'ye kadar seçim kurullarına bildirecekleri lis...
Politika
Bozbey'den Aktaş'a ruhsat yanıtı
CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alin...
Güncel
Kazaya neden oldu, ortadan kayboldu
Bursa'nın Karacabey ilçesinde hafif ticari aracın park halindeki kamyona çarpması sonucu 1 kişi y...
Ekonomi
Yabancıya konut satışında hızlı artış
Ocak ayında satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 46,7, geçen yılın aynı ayına göre yüzd...
Spor
Bursaspor Medipol Başakşehir hazırlıklarına başladı
2-0'lık Çaykur Rizespor yenilgisi ile zor bir sürece giren Bursaspor, Süper Lig'in 23. hafta...
Güncel
Üniversite öğrencisi genç kız ölü bulundu
Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, üniversite öğrencisi bir genç kız odasında ölü bulundu.
Fabrikada işçilere stand-up gösterisi
Nesrin Fuat Bursalı Okulu'nun gururu minikler
Sevgililer Günü'nün hediyesi akıllı telefon oldu
Çin, Everest dağını turistlere kapattı

En Çok Okunan Haberler

Bursaspor'a sahasında Rizespor şoku!

Uzun süredir galibiyete hasret kalan Bursaspor, 3 pu...

Yarışmalara Fazıl Say'ın hediyesiyle hazırla...

Piyanodaki başarılı performansıyla adından söz ettir...

Nilüfer Belediyesi'ne 'Yılın Mutlu İlçesi' ö...

Nilüfer Belediyesi, "Shining Star Award 2019"da "Tem...

TÜRKSAT'ın işgali davası sanıklarına rekor ceza

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, TÜRKSAT'ı işgal ...

Nesrin Fuat Bursalı Okulu'nun gururu minikler

Bursa Okul Sporları Halk Oyunları Yarışması'nda Nesr...

Bursaspor taraftarı Yusuf Erdoğan'ı kızdırdı

Bursaspor'un Çaykur Rizespor'u konuk ettiği maçta ye...

Tanzim satışa Bursa'da da başlandı

Hükümetin aldığı karar doğrultusunda sebze meyve fiy...

YSK 91 bin seçmenin kaydını dondurdu

Yüksek Seçim Kurulu beyan edilen yerleşim yerinde ot...

Bursaspor gayrimenkul satışa çıkardı

Mali zorluk içinde olan Bursaspor, gayrimenkullerini...

Bedelli askerlik kalıcı hale getirilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bedelli askerlik uygulamasın...

CHP'de olağanüstü Parti Meclisi çağrısı

CHP'de 12 PM üyesi, partinin İstanbul Maltepe ve Şan...

CHP Karacabey ilçe yönetimi istifa etti

CHP'de belediye başkan adaylarının belirlenme süreci...

Bursaspor 3 puan için mücadele verecek

Spor Toto Süper Lig'de bu sezon istediği performansı...

Bursaspor olağanüstü kongreye gidiyor

Bursaspor yönetimi 2-0'lık Çaykur Rizespor yenilgisi...

Kırmızı bültenle aranan IŞİD'liler Bursa'da ...

Bursa'da, terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyonda, a...