Bursa'dan Metin Feyzioğlu'na tepki

Bursa Barosu'nun TBB delegeleri, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun son zamanlardaki söylem, tutum ve davranışlarının, baroların ve TBB'nin gelenekselleşmiş ilerlemeci, çağdaş meslek anlayışını inkar eder nitelikte olduğunu ileri sürdüler. Açıklamada, "Devletin avukatlığından, bağımsız avukatlığa giden süreç iyi anlaşılmalıdır." denildi.

Güncel, 07 Şubat 2019 Perşembe, 20:01
Bursa'dan Metin Feyzioğlu'na tepki

Bursa Barosu'nun Türkiye Barolar Birliği delegesi avukatlar Ali Arabacı, Ebru Piri Kaya, İsmail İşel, İzzet Boğa, Mefharet Öztürk Ceylantepe, Neslihan Aktosun, Onur Yavuz, Önder Asa, Serap Akkul, Suna Soydaş ve Zeki Kahraman'ın yaptığı açıklamada, "Türkiye baroları ve Türkiye Barolar Birliği, kuruldukları tarihten bu yana, yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, adil yargılanmayı, insan haklarını ve demokratik, laik Türkiye'yi savunarak bugünlere gelmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Geçen süreçte baroların ve TBB'nin bağımsızlığı ile her türlü vesayetten kurtarılması için verilen mücadelenin unutulamayacağı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Devletin avukatlığından, bağımsız avukatlığa giden süreç iyi anlaşılmalıdır. Biliyoruz ki, baroları bağımsız olmayan ülkelerde, adalet de bağımsız sayılamaz. Aksi düşünce, hukukun dili sayılan, yargının sözcülüğünü yüklenen baroları sessiz, etkisiz bir kurum haline getireceği gibi, meslekte çözülmeyi ve çöküntüyü, bu yolla hukukta yozlaşmayı beraberinde getirir. 

Barolar ve TBB, sadece adalet dağıtımında yargıda rol almazlar, aynı zamanda hukuk yönünden, insan hak ve özgürlükleri yönünden yasamayı ve yürütmeyi de denetler; gerekirse düşünce bildirir, kamuoyu oluşturur, gerekirse dava yolu ile denetim görevini yerine getirir. Bu özellik, çağdaş hukuk devletinin gereğidir.

Yürütmeyle bütünleşmiş bir baronun ya da TBB'nin bu temel görevini yerine getirmesi veya getirebilmesi mümkün değildir. Baroları, devletin baskı altına alabileceği bir alana hapsetmek, onları, çağdaş anlayışın dışında, aydınlanma öncesi döneme götürür.

Türkiye Barolar Birliği Başkanının son zamanlardaki söylem, tutum ve davranışları, baroların ve TBB'nin gelenekselleşmiş ilerlemeci, çağdaş meslek anlayışını inkar eder niteliktedir. Özellikle, baroların ve TBB'nin bağımsızlığını göz ardı ederek, sanki onları Adalet Bakanlığı'nın ya da yürütme organının bütünleyici bir unsuruymuş gibi lanse etmesi, meslek yasasının kendisine yüklemediği görevlere talip olması, baroları ve TBB'ni günlük siyasetin içine çekmektedir. 

Birlik başkanının öncelikli görevi, yukarıda gösterilen değerler doğrultusunda, kendi içinde birliği, bütünlüğü ve dayanışmayı sağlamaktır; uluslar arası avukat kuruluşlarının 'Tehlike Altında Olan Avukatlar Günü'nü neden Türkiye'ye ithaf ettiklerini sorgulayıp, üzerine düşeni yapmaktır; savunma görevini ifa etmeye çalışan üyelerini polis şiddetinden korumaktır; haksız ve hukuksuz yargılanmalarının, tutuklanmalarının önüne geçmek, bu yönde mücadele vermektir; insan hakları ihlalleri ile yoğun ve etkili şekilde mücadele etmektir; üyelerine, gösteriden uzak, akla ve bilime dayalı, çağdaş bir eğitim vermenin modelini yaratmaktır; kurumu doğru şekilde titizlikle yönetmektir.

Birlik başkanının, ceza hukukunun temel kurallarını unutup 'masumiyet karinesi' gibi, 'cezaların şahsiliği' gibi evrensel hukuk kurallarını çiğneyerek önüne geleni "'eröristlikle, hainlikle' suçlaması, hele hele bu süreçte kendisini eleştiren birlik delegesi meslektaşlara da bu manaya gelebilecek ifadelerde bulunması bir hukuk kurumunun başkanına yakışmadığı gibi, kabul edilemez niteliktedir...

Birlik başkanından beklenen günlük siyasi manevralar üreten siyasetçi tavrı değil, savunma makamına yakışır evrensel hukuku içselleştirmiş, avukatın ve baroların yargı ve toplum içindeki yerini ve işlevin özümsemiş bilge adam tavrıdır. Türkiye Barolar Birliği ve barolar gücünü sadece avukatlardan ve evrensel hukuk kurallarından alır; TBB'nin kurucu başkanı değerli bilim insanı, mesleğimizin duayeni Prof. Dr. Faruk Erem'in koyduğu teamül haline gelmiş meslek kurallarından alır.

Tutum, söylem ve davranışları ile TBB'nin yerleşik kural ve meslek politikalarına aykırı bir tavır sergilemeye başlayan TBB başkanı Av. Metin Feyzioğlu'nu, Bursa Barosu TBB Delegeleri olarak varlık sebebini sorgulamaya ve gereğini yapmaya davet ediyoruz."

Spor
Türkiye Paramotor Slalom Yarışması Bursa'da yapılacak
Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Hava Sporları Federasyonu tarafından ilki düzenlenen...
Güncel
Çocuğun elindeki telefonu çalan hırsızlar tutuklandı
Bursa'da, 11 yaşındaki çocuğun elindeki cep telefonunu alıp kaçtıktan sonra yakalanan 2 zanlı hak...
Güncel
Direksiyon başında kalp krizi geçirdi
Bursa'da, direksiyon başında kalp krizi geçiren sürücünün kullandığı taksi, kaldırımda yürüyen ka...
Spor
Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay'dan iddialara yanıt
Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, hakkında çıkan iddialarla ilgili, "Bazı arkadaşlar, 'Arsa satışl...
Politika
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ey Financial Times!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Financial Times'ın Türkiye'nin net rezervlerinin 16 milyar do...
Güncel
9 yıl sonra babasıyla aynı kaderi paylaştı
İzmir'in Bayraklı ilçesinde, kamyonun kıraathaneye girdiği kazada kuzeni ile birlikte hayatını ka...
'Don Kişot'um Ben' oyununa yoğun ilgi
"Esaretin Bedeli" Bursa'da sahnelendi
Nilüfer Sahnesi perdeyi açıyor
Fatih Erkoç 'Kır Çiçekleri' için sahnedeydi

En Çok Okunan Haberler

Nilüfer Sahnesi perdeyi açıyor

Bursa yeni bir tiyatro sahnesine daha kavuşuyor. Bur...

THY Science Expo'ya rekor başvuru

Türk Hava Yolları ana sponsorluğunda bu sene 8'incis...

İntihar eden avukat için Bursa Barosu'ndan a...

Zonguldak Devrek'te, 29 yaşındaki Avukat Emir Said İ...

AKP'den 'mazbata vermeyin' başvurusu

AKP İl Başkanı Şenocak, İl Seçim Kurulu'na YSK'nin v...

Maltepe'de oy sayımı bitti, mazbata bekleniyor

İstanbul Maltepe'de AKP'nin itirazları üzerine 1089 ...

'İmamoğlu mazbatayı almaya 16.30'da gidecek'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Halk TV ...

İşte Uludağ Üniversitesi'nin yeni rektörü

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, B...

İmamoğlu: Buranın patronu değil, hizmetkarıyız

Seçimlerden 17 günün sonra, önce mazbatasını ardında...

AKP 3 bavul belgeyle YSK'ye itiraza geldi!

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, İstanbul'daki seç...

Karacabey'de "on numara" şans

Milli Piyango İdaresinin "On Numara" çekilişinde büy...

3 günlük bebek beşiğinde ölü bulundu

Bursa'da üç gün önce doğan Suriye uyruklu kız bebek,...

CHP'den AKP'ye sert bavul tepkisi: Aynı kafa...

AKP'nin 3 bavul dolusu evrakla YSK'ye yaptığı başvur...

CHP'den AKP'li yetkililer hakkında suç duyurusu

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu tarafından yapı...

Ali Rıza Köstendil Hukuk Ödülü sahibini buldu

Bursa Barosu'nun bu yıl ilk kez verdiği Baro'nun ilk...

Bursa İnternet Gazetecileri'nde yeni dönem

Bursa İnternet Gazetecileri Derneği'nin (BUİGDER) 5....