Bursa'da Türkiye'nin özlediği tablo

Türkiye'de son yıllarda artan kutuplaşma ve ayrışmalar, bu olumsuz gelişmelerden kaygı duyan farklı siyasi görüş, inanç ve yaşam biçimlerine sahip yurttaşları yeni arayışlarda buluşturuyor.

Güncel, 16 Ağustos 2017 Çarşamba, 16:34
Bursa'da Türkiye'nin özlediği tablo

ZAFER OPSAR/BURSAPORT

Türkiye'de son yıllarda artan kutuplaşma ve ayrışmalardan kaygı duyan farklı siyasi görüş, inanç ve yaşam biçimlerine sahip yurttaşlar çözüm arayışı için biraraya geliyor.

Bursa'da bir süredir ortak kaygılarla biraraya gelerek ülkenin geleceği adına düşüncelerini paylaşan farklı siyasi görüşlere mensup çok sayıda isim "Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye'yiz Girişimi" adıyla kamuoyuna açıklamada bulundular.

Kültürpark'taki Ender Çay Bahçesi'nde basınla biraraya gelen girişim adına açıklamayı Tahsin Bulut yaptı. Son yıllarda siyasi süreçlerde yaşanan derin kutuplaşma ve ayrışmaların toplumsal yapıda neden olduğu kopuşlardan derin kaygı duyduklarını belirten Bulut, "Bizler, muhafazakar, milliyetçi, liberal, sosyal demokrat ve sosyalist gibi farklı siyasi kimliklere, farklı inanç ve yaşam biçimlerine sahip yurttaşlar olarak tüm siyasi gerginlik ve süreçlere rağmen bir arada yaşama kültürüne sahip olduğumuzu ve farklılıklarımızın ayrışma değil bir zenginlik olduğunu tüm Türkiye'ye göstermek için biraraya geldik." dedi.

Açıklamada, "Her ne sebeple olursa olsun çocuklarımıza ve torunlarımıza kavga eden bir ülke bırakmak istemiyoruz. İstediğimiz şey huzurdur, barıştır, demokrasidir, herkesin hukuk önünde eşit olduğu bir Türkiye'dir. Amacımız bunun mümkün olabileceğini göstermek ve suya düşen bir taş parçası olabilmektir." denildi.

"Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye'yiz Girişimi"nin ortak açıklaması şöyle:

"Bugün burada, Bursa'da yaşayan bir grup yurttaş olarak karşınızdayız. Sizlerin de dikkatini çekeceği gibi, bu grubun içerisinde farklı toplumsal ve siyasal kesimlerden temsilciler var.

Bizler farklılıklarımızın bilinciyle bir araya geldik ve sizlerin karşısına çıkmaya karar verdik. Ve yine sizlerin aracılığıyla Bursamız'a ve güzel ülkemize bir mesaj vermek istiyoruz.

"Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye'yiz Girişimi" bildirisini Tahsin Bulut okudu

Bizler neden bir araya geldik ve neden karşınızdayız?

'Kopuşlardan derin kaygı duyuyoruz'

Ülkesini seven, geleceğine ilişkin endişeler taşıyan bu ülkenin yurttaşları olarak, son yıllarda siyasi süreçlerde yaşanan derin kutuplaşmalar, parçalanmalar ve ayrışmalar nedeniyle, toplumsal yapımızda oluşan kopuşlardan büyük kaygı duyuyoruz.

Toplumsal dokumuzda her geçen gün kök salan 'güvensizlik ve aşırı kutuplaşma'nın, mahallelere, sokaklara, işyerlerine ve hatta aile içlerine kadar sirayet etmesi, derin kaygımızın temelini oluşturuyor.

Bizler, muhafazakar, milliyetçi, liberal, sosyal demokrat ve sosyalist gibi farklı siyasi kimliklere sahip yurttaşlar olarak, tüm bu gergin ve ayrıştırıcı siyasal iklime rağmen, bir arada yaşama kültürüne sahip olduğumuzu ve farklılıklarımızın ayrışma değil birer zenginlik kaynağı olduğunu, tüm Türkiye'ye göstermek için bir aradayız.

Bugün, bu beceriyi ortaya koymaya, bir arada huzur içinde yaşama kültürünü benimsemeye, ortak vatanımızda ortak paydamızı büyütmeye, her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz.

Biz, farklı siyasal düşüncelerin, farklı inançların, farklı kültürlerin ve farklı yaşam biçimlerinin mensupları olarak, hem günümüz toplumsal, siyasal ve kültürel iklimini esenliğe kavuşturacak bir anlayışın fitilini ateşlemek, hem de gelecek kuşaklara örnek teşkil edecek bir ortaklaşmayı başarmak için, bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Arzumuz, Bursa'dan başlatmakta olduğumuz bu girişimin, Türkiye geneline yayılmasını sağlamak ve ayrışmanın değil, bir arada yaşama kültürünün bizzat yurttaşlar eliyle sağlanabileceğini, tüm Türkiye'ye göstermektir.

Farklılıklarımızı birbirimize dayatan değil, onları fark eden ve onlar üzerinden bir uzlaşma kültürü geliştirebilen bir toplum olma mücadelesini vermeliyiz. Farklılıklardan çatışma üretme yerine, onlardan doğan zenginliği, toplumsal bir sinerjiye dönüştürme başarısını sergileyebilmeliyiz.

Farklı kimliklerimizle bir araya gelen yurttaşlar olarak hiçbir siyasi hareketi desteklemek ya da karşısında olmak gibi bir misyonumuz yok ve olamaz.

Bizler ayrışma, kutuplaşma ve giderek çatışma ortamına evrilecek bir toplumsal yapının, ülkemizin hiçbir sorununu çözmediğine ve çözmeyeceğine ilişkin yeterli tarih bilincine ve farkındalığa sahip yurttaşlarız. Ve bugün burada bir araya gelerek, buna izin vermek istemediğimizi ve bu kudrete sahip olduğumuzu tüm Türkiye'ye göstermek istiyoruz.

'Suya düşen bir taş parçası olmak istiyoruz'

Aynı toprakların ve aynı tarihin bir parçası olarak geçmişte olduğu gibi, gelecektede bir arada yaşayacağız. Bizler tüm siyasi tartışmaların ayrışma ve çatışma kültürüne dönüşmeden, yaşadığımız tüm sorunların demokrasi ve hoşgörü kültürü içerisinde çözülmesini istiyoruz. Bunu sağlamak ve bu kültürü ayakta tutmak için farklılıklarımızla bir araya gelmeye ve bu kültürü her türlü zorluğa rağmen ayakta tutmaya kararlıyız.

İstediğimiz şey huzurdur, barıştır, demokrasidir, herkesin hukuk önünde eşit olduğu bir Türkiye'dir. Amacımız bunun mümkün olabileceğini göstermek ve suya düşen bir taş parçası olabilmektir.

Bu girişim, birlikte kardeşçe yaşama iradesinin ete kemiğe bürünmüş halidir. Bu nedenle girişimimizin adını, 'Farklıyız, Birlikteyiz, Biz TÜRKİYE'yiz' olarak belirledik.

Bizler, her ne sebeple olursa olsun çocuklarımıza ve torunlarımıza kavga eden bir ülke bırakmak istemiyoruz. Bugün burada olduğu gibi bundan sonra da bu hedef için bir araya gelmeye devam edeceğiz.

Bunun Türkiye'mize örnek oluşturması dileklerimizle, 'Farklıyız, Birlikteyiz, Biz TÜRKİYE'yiz' diyor ve siz değerli basın mensuplarımıza katılımlarınızdan dolayı yürekten teşekkür ediyoruz.

'Farklıyız, Birlikteyiz, Biz TÜRKİYE'yiz' GİRİŞİMİ..."

Ender Çay Bahçesi'ndeki basın toplantısına yoğun katılım oldu

'İç savaş tehlikesine dur diyeceğiz'

Basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Tahsin Bulut, oluşumun nasıl ilerleyeceğinin halkın ilgisine bağlı olduğunu belirterek, girişimin herhangi bir siyasi parti ile bağlantısı olmadığının altını çizdi.

Girişimin üyelerinden Bursa Barosu eski Başkanı Ekrem Demiröz de Türkiye'nin çok ciddi bir siyasal sürecin içinden geçtiğini ifade ederek, "Türkiye'de bir iç savaşın yapı taşları döşeniyor. Biz bu savaşta olmayacağız, çatışmayacağız, kimseyi öldürmeyeceğiz. Çocuklarımız, torunlarımız için buna dur diyeceğiz. Farklılıklardan kaynaklanan bir haksızlık, hukuksuzluk, zulüm olduğunda biz orada olacak tavır alacağız." dedi.

Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu da, farklı siyasi görüşlere mensup insanların ortak kaygılar etrafında biraraya gelmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Herkes kendi siyasi düşüncesine ait mahallesinde konuşuyor, orada yaşıyor, oradaki insanların dışında kimseyle teması yok. Bunun kırılması ve diğer düşüncedeki insanlarla buluşulması ülkemiz için çok önemli." diye konuştu.

Güncel
NATO Genel Sekreteri, Erdoğan'dan özür diledi
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak, N...
Belediye
Başkan Aktaş Bursalılarla buluştu
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Görevimin sorumluluğunun bilincindeyim. Allah me...
Güncel
Tır dehşet saçtı: 4 ölü
Ankara'da iki tır ile bir otomobilin karıştığı trafik kazasında 4 kişi hayatını kaybetti, bir kiş...
Dünya
'Deniz Yücel'in tutukluluğu skandaldır'
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'de tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel'in...
Spor
Le Guen: Bazen 'Bir puan da iyidir' demek gerekiyor
Bursaspor Teknik Direktörü Paul Le Guen, Süper Lig'in 12. haftasında sahalarında 0-0 berabere kal...
Dünya
Komşuda sel felaketinde ölü sayısı 19'a yükseldi
Yunanistan'daki sel felaketinde ölü sayısı 19'a yükseldi. Selde kaybolanlar için halen arama çalı...
Ahmet Kaya 17. ölüm yıldönümünde anıldı
Bursaspor'un 'Anı Duvarı'nda şehitler de var
Bozbey: Daha yapacak çok işimiz var
TOFAŞ ziyarete açılacak, para kazanacak!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'daki kadınların hayatına değer kattılar

Hayata Değer Katan Kadınlar Kültür Ve Paylas&#...

Aktaş'tan Altepe'nin bir icraatına daha fren

Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm S...

Çocuklarının gözleri önünde kocasını öldürdü

Bursa'da genç bir kadın boşanmak üzere olduğu kocası...

Diyanet uyardı: Müftü nikahına henüz yetki yok

Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığınca yet...

İYİ Parti Bursa İl Başkanı belli oldu

İYİ Parti'de Bursa Kurucu İl Başkanlığı'na Yüksel Yı...

Valilikten LPG tüplerine 'terör' önlemi

LPG tüplerinin amacı dışında terör örgütlerince kull...

Yüz nakli yapılan Recep Sert tahliye edildi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan ve yaklaşık 4 yıl...

TSK'dan açıklama: NATO özür diledi

Genelkurmay Başkanlığı tarafından, "Orgeneral Akar, ...

İlkokul öğrencilerinden "Geçmişten Bugüne" s...

Ulubatlı Hasan İlkokulu öğrencileri tarafından geçmi...

Öğretmenlere teleferikten bir hafta jesti

Uludağ ile Bursa arasında yarım asırdır al...

Ambulans hastane yolunda kaza yaptı; 4 yaralı

Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesi Siteler Mahallesi K...

Bursa'da uyuşturucuya geçit yok; 3 tutuklama

Bursa'da düzenlenen iki ayrı uyuşturucu operasy...

CHP, Tümbüldek'teki maden iznini yargıya taş...

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Mustafakemalpa...

Piyanonun çocuk yetenekleri Roma'da birinci ...

Uluslararası müzik yarışmalarında önemli dereceler e...

Bursaspor-Göztepe maçında gol yok

Bursaspor'un, Süper Lig'in 12. Haftasında Göztepe'yi...