Bursa'da aracısız, komisyonsuz köylü pazarları

Bursa'da bazı üreticiler, bahçe ve tarlalarında yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri aracısız, komisyonsuz bir şekilde Nilüfer'deki köylü pazarlarında doğrudan tüketiciye sunuyor. Nilüfer Belediyesi bu konuda üreticiden gelen talepler doğrultusunda ilçenin dört mahallesinde kurduğu semt pazarları vatandaşlara uygun fiyata ürün sunuyor.

Ekonomi, 25 Şubat 2019 Pazartesi, 11:37
Bursa'da aracısız, komisyonsuz köylü pazarları

Bursa'da üreticilerin bahçelerinde, tarlalarında yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri aracısız, komisyonsuz bir şekilde doğrudan tüketiciye sunduğu köylü pazarları, fiyatların semt pazarlarına oranla daha ucuz olması dolayısıyla ilgi görüyor. Bursa Merkez Nilüfer Belediyesi'nin üreticiden gelen talepler doğrultusunda Görükle, Çamlıca, Konak ve Yeni Karaman mahallelerinde kurduğu pazarlar halka uygun fiyata ürün satışı yapıyor.

Onlarca üreticinin Bursa'nın farklı ilçelerinde üreterek getirdiği pazarlarda fiyatlar, semt pazarına göre daha uygun. Semt pazarında kilogramı 8 lirayı bulan ıspanak Nilüfer Belediyesi'nin üretici pazarında 5 liradan, 6 lira olan ayva 4 liradan satılırken, 7-8 liralık karnabahar 5, 8 liralık brokoli 4 liradan alıcı buluyor. 

Semt pazarında demeti 2 lira olan maydanoz ve roka üretici pazarında 1, 3-4 lira olan marul da 2 liradan satılıyor.

Bursa Üretici Köylüler Kooperatif Birliği Başkanı Reşat Akyel, üreticilerin, Bursa'nın dört bir yanındaki kırsal mahallelerde bulunan pazarlarda kendi yetiştirdikleri ürünleri sattığını söyledi.

Kentteki ilk üretici pazarının 2001'de 6 kişiyle kurulduğunu belirten Akyel, "Köylülerin araçları yoktu. Bir minibüs kiraladık. Köylerimizden çilek, kiraz, vişne, erik toplayarak satmaya başladık. Zamanla sayımız artınca minibüs yetmedi ve eski bir otobüs kiraladık. Çok şükür belli bir yere geldik. Nilüfer'de 4 pazar yerimiz mevcut." dedi.

Akyel, pazarların kurulmasının ardından üreticilerin hayatlarının olumlu yönde değiştiğini dile getirerek, "Ürettiklerini rahatlıkla getirip üretici pazarlarında satıyorlar. Köylerdeki evlerini yenilediler. Daha çok çeşitlilikle üretim yapmaya başladılar. Sirke, konserve, komposto, erişte, salça gibi ev ürünleri de satmaya başladılar. Üreticiler çok memnun, biz de memnunuz." diye konuştu.

Bursa Üretici Köylüler Kooperatif Birliği Başkanı Reşat Akyel

'Hem üretici hem tüketici kazansın'

Hükümetin, sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek için başlattığı tanzim satış noktası projesine değinen Akyel, şunları kaydetti:

"Tanzim satışların üretici pazarlarıyla birlikte yapılmasını çok istiyoruz. Üretici pazarında, bölgede yetişmeyen ürünleri satamıyoruz. Turfanda yetişen domates, salatalık, biber, portakal, muz, limon ve benzeri ürünlerin de üretici pazarlarında satılabilmesinin önünün açılmasını talep ediyoruz. Bunları üreten bölgelerin kooperatifleri, dernekleri, üreticileriyle el ele verelim, ürün çeşitliliğini artıralım. Böylece fiyatlar minimuma insin, hem üretici hem tüketici kazansın. 'Tanzim satış yerleri ile üretici pazarları beraber yürüsün' denilirse biz, bunları kökünden çözmüş oluruz. Hem üretici hem de tüketici memnun olur."

'Pazarda ürünlerimizi aracıya verdiğimiz fiyatın da üzerinde satıyoruz'

Merkez Osmangazi ilçesine bağlı Küçükdeliler Mahallesi'nden gelen çiftçi Ramazan Höbelek de pazardan çok memnun olduklarını belirterek, "Bahçemizdeki, tarlamızdaki ürünleri getiriyoruz, burada taze taze satıyoruz. Müşteriler çok memnun. Dağ köylerinde kiraz, erik, patates, fasulye, her şey var. Bu pazarların kurulması için çok uğraştık. Şimdi rahatımız iyi. Burada bir nevi tanzim satış yapıyoruz. Üretiyoruz, aracı koymadan satıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Yenişehir ilçesinin kırsal Yolören Mahallesi'nde yetiştirdiği ürünleri pazarda satan Nurcan Sezgin ise "Yaklaşık 10 yıldır pazarda satışa geliyoruz. İnşallah böyle 20-30 yıl daha geliriz. Bu pazarlar açıldıktan sonra rahatladık. Çok iyi oldu. Toptana 50 kuruştan, 1 liradan biber veriyorduk. Şimdi ürünlerimizi pazara göre ucuz ama, aracıya verdiğimiz fiyatın da üzerinde satıyoruz. Üretici pazarlarından çok memnunuz." diye konuştu.

Şerife Yetiş de bir yıldır üretici pazarlarında tezgah açtıklarını dile getirerek, "Yazın domates, biber, kışın ıspanak, karnabahar, lahana satıyoruz. Hepsi kendi ürünümüz. Çok şükür memnunuz. Müşterimiz de bize alıştı. Her şeyi değerinde satmaya çalışıyoruz." dedi.

'İlk elden ürün alıyorum'

Her hafta üretici pazarından alışveriş yaptığını aktaran Zeynep Ölce de pazardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Üretici pazarlarında samimi bir ortam olduğuna dikkati çeken Ölce, şöyle konuştu:

"Alışveriş yaparken satıcıyla sohbet edebiliyorsunuz. Bebeğim olduğu için ürünlerin ilaçsız olması, benim için çok önemli. Ürünlerde ilaç olup olmadığını soruyorum. Onlar da söylüyor. Seviyorum bu pazarı. Doğrudan üreticiden satış, çok güzel bir şey. Aracı yok. Tanzim satış fiyatlarını bilmiyorum ama burada ürünlerin fiyatları gayet uygun, hiç tanzimi aratmıyor. Rahat bir şekilde alışveriş yapıyorsunuz. Nereden bakarsanız, hem fiyat hem alışveriş konforu olarak çok iyi."

Nilüfer Çeltik ise 17 yıldır üretici pazarından alışveriş yaptığını belirterek, "Doğal ürünler, üreticinin samimiyeti, aile gibi iletişim kurması, ürünlerin kalitesi, bizi buraya çekiyor. Bu mahallede oturmuyorum ama her hafta muntazam bir şekilde bu pazardan alışverişimi yapıyorum. Köylüden, üreticiden, ilk elden ürün alıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Pazardan alışveriş yapanlardan Zekeriya Öztürk de "Bu pazarda daha organik ürünler bulabiliyorum. Ürünler taze oluyor. En kötü ihtimalle dün toplanıyor, bugün pazarda oluyor. Beklememiş, yolda olmamış ürünler. Bu pazarda bazı üreticiler, ürünlerini sabah namazında topluyor getiriyor, daha çiçeği üstünde. Onun için lezzet ve besleyicilik açısından bu ürünler kaliteli." dedi.

Medya
İmamoğlu israfı açıklarken apar topar program bitirildi
Ekrem İmamoğlu'nu Tarafsız Bölge'de konuk eden Ahmet Hakan, İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Bele...
Politika
Binali Yıldırım'ın o iddiasını böyle çürüttü
Binali Yıldırım'ın seçmenlere büyükşehir pusulasının verilmediği iddiasını yanıtlayan Ekrem İmamo...
Kültür-Sanat
Türkyılmaz: Myrleia'yı yaşatma mücadelemiz sürecek
Myrleia Antik Kenti üzerine kurulan AVM ile ilgili dava sürecinde atanan yeni bilirkişilerin "uyg...
Politika
CHP'li Sarıbal'dan ceza alan TARİŞ işçilerine ziyaret
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, TARİŞ Fabrikası'nda, eylem yaptıkları için ceza alan TARİŞ i...
Eğitim
'Matematik dersi seçmeli oldu' iddialarına açıklama
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan içeriklerin dolaşt...
Politika
CHP: Bu İstanbulluların aklıyla alay etmektir
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Binali Yıldırım'ın "sandık başkanlarının, seçmen tipinden AK Parti'ye oy...
Uyuşturucudan arınıp hayatında yeni bir sayfa açtı
Google Huawei'yle olan ilişkilerini askıya aldı
19 ülke ve 81 ilde aynı anda 'Atabarı' oynandı
MSB'den 'Milli Mücadele'ye Adım Adım' paylaşımı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da hayvanların üzerine yıldırım düştü

Bursa'nın İznik ilçesinde yıldırım düşmesi sonucu 4 ...

Halfeti'de PKK operasyonunda 1 şehit, 2 yaralı

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde PKK'li teröristlere ...

HDP'li Tiryaki: Neyin çalındığını ben anlatayım

HDP'nin YSK'deki temsilcisi Batman Milletvekili Mehm...

Bursa'da yalnız yaşayan kişi kayboldu

Bursa'da kendisinden 3 gündür haber alınamayan kişiy...

Göztepe kritik Bursa deplasmanında

Ligde 33 puanla 16. sırada bulunan Bursaspor, 19 May...

Bursa Büyükşehir'de 2 yeni daire başkanlığı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde Genel Sekreter Yardı...

Müzeler Haftası Panorama 1326 Bursa'da kutla...

Osmangazi Belediyesi'nin vizyon projelerinden olan P...

İlk adımla başlayan büyük yürüyüş 100. yılında

19 Mayıs 1919'da ilk adımla başlayan büyük yürüyüş 1...

Uyuşturucudan arınıp hayatında yeni bir sayf...

Bursa'da yaklaşık 10 yıl uyuşturucu kullanan genç, B...

Genç karikatürcüler sergi açtı

Nilüfer Belediyesi Beşevler Gençlik Merkezi Karikatü...

Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'FETÖ' ithamı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftar sonrası gençlerl...

Sosyal medyada başladı bıçaklı kavgaya dönüştü

Bursa'da sosyal medya ortamında küfür nedeniyle başl...

CHP'li Öztrak: Kanunsuzluk paçalarından akıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öz...

"Dur" ihtarına uymadılar kaza yapınca yakala...

Bursa'da polisin "dur" ihtarına uymayıp kaçan uyuştu...

Bursaspor'un kaderi mucizelere kaldı

Süper Lig'in 33. haftasında küme düşme mücadelesi ve...