Bursa Barosu'ndan çocuk hakları için çağrı

Bursa Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde yaptığı açıklamada, kız çocuklarının istismarcıları ile evliliklerinin çözüm olarak sunulmaya devam edildiği, suça sürüklenen çocuklar için cezaevi dışında çözüm üretilmediği, çocuk işçiliğinin de hala temel bir sorun olarak ortada durduğu belirtildi.

Güncel, 20 Kasım 2020 Cuma, 14:30
Bursa Barosu'ndan çocuk hakları için çağrı

Bursa Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde Türkiye'deki çocukların fotoğrafını çekti. Yapılan açıklamada, kız çocuklarının istismarcıları ile evliliklerinin çözüm olarak sunulmaya devam edildiği, suça sürüklenen çocuklar için cezaevi dışında çözüm üretilmediği, çocuk işçiliğinin de hala temel bir sorun olarak ortada durduğu belirtildi.

BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 20 Kasım 1989 tarihinde 197 ülke tarafından oybirliğiyle kabul edildiği, ancak aradan geçen 31 yılda sözleşmeyi imzalayan devletler tarafından birçok hukuki düzenlemeler yapılmış olsa da çocukların çoğunun hala sözleşme ile garanti altına alınan, korunacağı taahhüt edilen haklarının birçoğuna sahip olmadığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"Bu sözleşme ile hüküm altına alınan çocuk haklarına, taraf ülkelerce riayet edilmediği, hak ihlallerinin tüm dünyada olduğu gibi ne yazık ki ülkemizde de artarak devam ettiği ve özellikle son yıllarda çocuğun yaşam hakkı ihlalinin, her yönü ile sömürülen çocuk işçilerin, çocuk gelinlerin, cinsel istismara maruz kalan ve fuhuşa itilen çocuk sayısının ciddi anlamda arttığını görmekteyiz.

Milyonlarca çocuk temel birçok hakkından yoksun bir şekilde savaş, göç ve yoksulluk gibi olumsuzlukların tam ortasında yaşamını sürdürmeye, büyümeye çalışmaktadır. Maalesef savaş; milyonlarca çocuk için gündelik hayatın bir parçası haline gelmiştir. Bu etkilerin sonucunda sayısız çocuk ölmüş, birçoğu sakat veya yetim kalmıştır. Birçokları açlıktan ölmüştür."

Uluslararası Af Örgütü'nün verdiği bilgilere göre pornografi, şiddet ve yasa dışı faaliyetlerin çokça görüldüğü ülkelerde çocuk istismarının had safhalara ulaştığı kaydedilen açıklamada, "İstatistikler dünya üzerinde 5-14 yaş grubu arasında 250 milyon çocuk işçi olduğunu söylerken 12-17 yaş grubundaki milyonlarca çocuğun okula devam edemediğini ortaya koymaktadır. Toplam 165 milyon yetimin bulunduğu rapor edilen dünyamızda BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)'na göre her gün beş yaşın altında 22.000 çocuk önlenebilir sebeplerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Yine UNICEF raporlarına göre dünya çapında erken yaşta evliliklerin sayısının toplamda 765 milyon olduğu tahmin edilirken, evli kadınların 5'te 1'i, her 30 genç erkekten 1'i 18'den küçük yaşta evlilik yapmaktadır. Bugün çocuklar hâlâ toplumun istismara en açık ve savunmasız grubunu oluşturmaktadır." ifadeleri kullanıldı. 

"Çocuğun özgürlüklerinden yoksun bırakılması son çare olarak kullanılmalı"

Çocuk cezaevlerine dikkat çekilen açıklamada, "Bugün, çocuk cezaevlerinin var olma nedenlerinin tartışıldığı ve kaldırılmaları gerektiği yönünde oluşan sivil inisiyatiflerin çalışmaları göz ardı edilemeyeceği gibi mevcut şartlarda cezaevleri ve tutukevlerinin öngörülen "iyileştirme" amacını gerçekleştiremediği açıktır. Tutuklama tedbirinin bir cezalandırma amacı ile uygulandığı ceza adalet sistemi içerisinde, çocuğun özgürlüğünden yoksun bırakılmasının en son çare olarak kullanılması gerektiği yönündeki uluslararası ve ulusal kural ve ilkelerin, çocuğa yönelik koruma ve önleme noktasında yetersiz kaldığı görülmektedir." denildi. 

Açıklamada, şu ifadeler kaydedildi:

"Tüm çocukların eşit, özgür ve mutlu bir geleceğe sahip olabilmeleri ve tüm haklarının korunabilmesi için mücadelemiz her zaman devam edecektir. Her zaman "önce çocuk" diyerek, çocukların sözleşmedeki haklarını eksiksiz kullanabilmeleri için; çocuk adalet ve koruma sistemlerinde görevli profesyonellerin çocuk haklarını koruma ve gerçekleştirme kapasitelerinin güçlendirilmesi, suça sürüklenen çocuklar için alternatif uyuşmazlık çözüm mekanizmaları sağlanması, toplumun bütün kademelerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, çocuk işçiliğinin azaltılması, ana-babaları veya onlara bakmakla yükümlü kişilerle birlikte yaşamayan çocuklar için kurumlara yerleştirme yerine alternatif aile ortamları sağlanması, haklarından yararlanmaları ve kendilerini koruma bilincine sahip olmaları konularında hukuki sorunlar başta olmak üzere her türlü çalışmayı yapmayı ve desteği sürdüreceğiz." 

Bahsedilen önerilerin hayata geçmesi için başta devlet olmak üzere ilgili tüm kişi ve kurumları yükümlülüklerini yerine getirmeye çağıran Bursa Barosu, açıklamasını "Her çocuğun hak sahibi, eşit, özgür, mutlu ve onurlu birer birey olarak yaşamda var olabildiği, çocukların hak ettiği daha güvenilir, tüm haklarının eksiksizce korunduğu bir dünya dileğiyle..." sözleriyle tamamladı.

Politika
'La Casa'da Zaten No Papel'
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, ünlü İspanyol dizisi La Casa De Papel'in Türkiye versiyonun çekilmesine ...
Güncel
Yamaç paraşütçüsü gözyaşlarıyla toprağa verildi
Bursa'nın Orhangazi ilçesindeki Gürle Dağı'ndan, yamaç paraşütüyle atlayış yaparken yaşamını yiti...
Güncel
Dünden bu yana aranıyordu; Cesedi gölette cipin içinde bulundu
Bursa'nın Karacabey ilçesinde, dünden bu yana kayıp olarak aranan İlhan Gücüner, gölete devrilmiş...
Güncel
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan esnafa destek açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnafa iki grup halinde destek sağlanacağını, birinci gruptak...
Güncel
İnegöl'de devrilen kamyonun sürücüsü yaralandı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde kontrolden çıkarak devrilen kamyonun sürücüsü yaralandı.
Güncel
Salgında 17 Mayıs; 10 bin 174 vaka, 223 can kaybı
Türkiye'de son 24 saate 206 bin 836 Kovid-19 testi yapıldı, 923'ü hasta 10 bin 174 kişinin testi ...
Türkiye Avrupa'nın çöplüğüne dönüyor!
Uzun çalışma saatleri nedeniyle yüz binlerce işçi hayatını kaybediyor
Bursa'da 10 siyasi parti Filistin ve Doğu Türkistan için buluştu
Bursaspor'un genel kurulu 5 Haziran'a ertelendi

En Çok Okunan Haberler

Kazada aracın motoru koparak dışarı fırladı;...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde meydana trafik kazasında ...

Oyak Renault işçisi koronadan hayatını kaybetti

Bursa'da Oyak Renault otomobil fabrikası çalışanı Al...

Kademeli normalleşmenin detayları belli oldu

İçişleri Bakanlığı valiliklere 'Kademeli Normalleşme...

AK Partili vekilden İçişleri Bakanlığının ge...

İçişleri Bakanlığının açıkladığı 'kademeli normalleş...

Erkan Kamat: Kim seçilirse seçilsin işleri zor

Bursaspor Kulübü'nün 22-30 Mayıs tarihlerinde yapıla...

İsrail, Gazze'yi yine bombaladı; Can kaybı 1...

İsrail savaş uçaklarının, Gazze'nin batı kesimindeki...

Teknik Direktör Sergen Yalçın'ın şampiyonluk...

Süper Lig'de şampiyonluğa ulaşan Beşiktaş'ta Sergen ...

Meteorolojiden Bursa için kuvvetli sağanak u...

Türkiye'nin bazı bölgelerinde bugün hava sağanak ve ...

Duvara çarpıp takla atan otomobilde bir yaralı

Bursa'nın Kestel ilçesinde duvara çarparak takla ata...

Bursa'da dolu tarım arazilerine zarar verdi

Bursa ve çevresinde etkili olan sağanak yağış İznik ...

Gemlik'te köprü inşaatı çöktü; 3 işçi yaralandı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde yapımı süren anıtın taşıy...

Yıldırım'da ruhsat işlemleri elektronik orta...

Yıldırım Belediyesi, YETKİN (Yıldırım Belediyesi Yap...

İnegöl'de ikinci kattan düşen çocuk yaralandı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde oturdukları apartmanın ik...

Uzun çalışma saatleri nedeniyle yüz binlerce...

BM bünyesinde yapılan bir araştırmada, uzun çalışma ...

'Sebebi yıllardır foseptik çukuru gibi kulla...

Gemlik Belediyesi, bir süredir Marmara Denizi'nde et...