Bursa Barosu'ndan çocuk hakları için çağrı

Bursa Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde yaptığı açıklamada, kız çocuklarının istismarcıları ile evliliklerinin çözüm olarak sunulmaya devam edildiği, suça sürüklenen çocuklar için cezaevi dışında çözüm üretilmediği, çocuk işçiliğinin de hala temel bir sorun olarak ortada durduğu belirtildi.

Güncel, 20 Kasım 2020 Cuma, 14:30
Bursa Barosu'ndan çocuk hakları için çağrı

Bursa Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde Türkiye'deki çocukların fotoğrafını çekti. Yapılan açıklamada, kız çocuklarının istismarcıları ile evliliklerinin çözüm olarak sunulmaya devam edildiği, suça sürüklenen çocuklar için cezaevi dışında çözüm üretilmediği, çocuk işçiliğinin de hala temel bir sorun olarak ortada durduğu belirtildi.

BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 20 Kasım 1989 tarihinde 197 ülke tarafından oybirliğiyle kabul edildiği, ancak aradan geçen 31 yılda sözleşmeyi imzalayan devletler tarafından birçok hukuki düzenlemeler yapılmış olsa da çocukların çoğunun hala sözleşme ile garanti altına alınan, korunacağı taahhüt edilen haklarının birçoğuna sahip olmadığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"Bu sözleşme ile hüküm altına alınan çocuk haklarına, taraf ülkelerce riayet edilmediği, hak ihlallerinin tüm dünyada olduğu gibi ne yazık ki ülkemizde de artarak devam ettiği ve özellikle son yıllarda çocuğun yaşam hakkı ihlalinin, her yönü ile sömürülen çocuk işçilerin, çocuk gelinlerin, cinsel istismara maruz kalan ve fuhuşa itilen çocuk sayısının ciddi anlamda arttığını görmekteyiz.

Milyonlarca çocuk temel birçok hakkından yoksun bir şekilde savaş, göç ve yoksulluk gibi olumsuzlukların tam ortasında yaşamını sürdürmeye, büyümeye çalışmaktadır. Maalesef savaş; milyonlarca çocuk için gündelik hayatın bir parçası haline gelmiştir. Bu etkilerin sonucunda sayısız çocuk ölmüş, birçoğu sakat veya yetim kalmıştır. Birçokları açlıktan ölmüştür."

Uluslararası Af Örgütü'nün verdiği bilgilere göre pornografi, şiddet ve yasa dışı faaliyetlerin çokça görüldüğü ülkelerde çocuk istismarının had safhalara ulaştığı kaydedilen açıklamada, "İstatistikler dünya üzerinde 5-14 yaş grubu arasında 250 milyon çocuk işçi olduğunu söylerken 12-17 yaş grubundaki milyonlarca çocuğun okula devam edemediğini ortaya koymaktadır. Toplam 165 milyon yetimin bulunduğu rapor edilen dünyamızda BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)'na göre her gün beş yaşın altında 22.000 çocuk önlenebilir sebeplerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Yine UNICEF raporlarına göre dünya çapında erken yaşta evliliklerin sayısının toplamda 765 milyon olduğu tahmin edilirken, evli kadınların 5'te 1'i, her 30 genç erkekten 1'i 18'den küçük yaşta evlilik yapmaktadır. Bugün çocuklar hâlâ toplumun istismara en açık ve savunmasız grubunu oluşturmaktadır." ifadeleri kullanıldı. 

"Çocuğun özgürlüklerinden yoksun bırakılması son çare olarak kullanılmalı"

Çocuk cezaevlerine dikkat çekilen açıklamada, "Bugün, çocuk cezaevlerinin var olma nedenlerinin tartışıldığı ve kaldırılmaları gerektiği yönünde oluşan sivil inisiyatiflerin çalışmaları göz ardı edilemeyeceği gibi mevcut şartlarda cezaevleri ve tutukevlerinin öngörülen "iyileştirme" amacını gerçekleştiremediği açıktır. Tutuklama tedbirinin bir cezalandırma amacı ile uygulandığı ceza adalet sistemi içerisinde, çocuğun özgürlüğünden yoksun bırakılmasının en son çare olarak kullanılması gerektiği yönündeki uluslararası ve ulusal kural ve ilkelerin, çocuğa yönelik koruma ve önleme noktasında yetersiz kaldığı görülmektedir." denildi. 

Açıklamada, şu ifadeler kaydedildi:

"Tüm çocukların eşit, özgür ve mutlu bir geleceğe sahip olabilmeleri ve tüm haklarının korunabilmesi için mücadelemiz her zaman devam edecektir. Her zaman "önce çocuk" diyerek, çocukların sözleşmedeki haklarını eksiksiz kullanabilmeleri için; çocuk adalet ve koruma sistemlerinde görevli profesyonellerin çocuk haklarını koruma ve gerçekleştirme kapasitelerinin güçlendirilmesi, suça sürüklenen çocuklar için alternatif uyuşmazlık çözüm mekanizmaları sağlanması, toplumun bütün kademelerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, çocuk işçiliğinin azaltılması, ana-babaları veya onlara bakmakla yükümlü kişilerle birlikte yaşamayan çocuklar için kurumlara yerleştirme yerine alternatif aile ortamları sağlanması, haklarından yararlanmaları ve kendilerini koruma bilincine sahip olmaları konularında hukuki sorunlar başta olmak üzere her türlü çalışmayı yapmayı ve desteği sürdüreceğiz." 

Bahsedilen önerilerin hayata geçmesi için başta devlet olmak üzere ilgili tüm kişi ve kurumları yükümlülüklerini yerine getirmeye çağıran Bursa Barosu, açıklamasını "Her çocuğun hak sahibi, eşit, özgür, mutlu ve onurlu birer birey olarak yaşamda var olabildiği, çocukların hak ettiği daha güvenilir, tüm haklarının eksiksizce korunduğu bir dünya dileğiyle..." sözleriyle tamamladı.

Güncel
EMEP Bursa: Metal işçilerinin yolunu açın
Emek Partisi Bursa İl Örgütü sendikal haklarının tanınması talebiyle Gebze'den Ankara'ya yürümek ...
Spor
Ziraat Türkiye Kupası'nda Bursaspor adını 5. tura yazdırdı
Ziraat Türkiye Kupası 4. tur mücadelesinde TFF 1. Lig takımlarından Bursaspor, Karatay Termal 192...
Güncel
Bugün de en yüksek can kaybı yaşandı
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 161 kişi daha hayatını kaybetti, 7 bin 381 yeni hasta (semptom g...
Spor
Frutti Extra Bursaspor'da yeni başantrenör belli oldu
ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Frutti Extra Bursaspor, başantrenörlük görevine Dusan Alimp...
Güncel
Yangında mahsur kalan kadın yaşamını yitirdi
Bursa'nın İznik ilçesinde iki katlı evde çıkan yangında bir kişi hayatını kaybetti.
Yaşam
Uludağ'ın eteklerinde 7 yıldır teknolojiden uzak yaşıyor
Bursa'da spora ilgisinden dolayı dağda yaşamaya karar veren İlhan Budak, yaklaşık 7 yıldır Uludağ...
'Sigara içmek zatürreye yatkınlığı arttırıyor' uyarısı!
'Okul öncesi öğretmenleri bakıcı değildir'
Bursa Barosu'ndan SMA hastaları için çağrı
'Hiçbir şey yokmuş gibi davrananlar bizi üzüyor'

En Çok Okunan Haberler

Nazım Sevgel koronavirüsten hayatını kaybetti

CHP Bursa eski İl Başkan Yardımcılarından Nazım Sevg...

Meteoroloji'den sağanak ve kar uyarısı

Meteoroloji, Marmara Bölgesi'ndeki 6 il için yağış u...

14 Yaş Altı Flöre Açık Turnuvası Bursa'da ya...

Türkiye Eskrim Federasyonu tarafından Bursa'da düzen...

İnegöl'de 2 kişiye sokağa çıkma kısıtlaması ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kov...

Ders kitaplarında ilginç Vahdettin düzenlemesi!

Ortaöğretim İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kita...

Erdoğan'dan Bülent Arınç'a üç gün sonra tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Bü...

Babacan: Bu hükümet miadını doldurdu

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali...

Bakanlıktan Kovid-19 testinde fahiş fiyatlar...

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 (SARS-CoV-2) testi için s...

'Reformlar içte ve dışarıda işlerimizi kolay...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ekonomi ve y...

Nilüfer'in Sultanları Beşiktaş'ı 3-1 mağlup ...

Voleybolda, Sultanlar Ligi'nde mücadele eden Nilüfer...

Koronavirüs artık meslek hastalığı sayılacak

Koronavirüsün sağlık emekçileri için meslek hastalığ...

Bursa'da hastaneler dezenfekte edildi

Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri kentteki hastan...

Erdoğan: Yeni tedbirler almak durumunda kala...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının yeni dalgasının Türk...

TOFAŞ deplasmanda Beşiktaş'a 94-85 yenildi

ING Basketbol Süper Ligi'nin 9. haftasında Beşiktaş'...

139 kişi daha hayatını kaybetti, hasta sayıs...

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 139 kişi daha hayat...