Buldan: Demokrasi güçlerine oy istiyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Birileri soruyor, İstanbul'a neden gidiyorlar, kime oy verecekler? Buradan açık söylüyorum, net olarak cevap veriyorum: Elbette İstanbul'a demokrasi güçleri ile birlikte kazanmaya geldik." dedi.

Politika, 11 Mart 2019 Pazartesi, 10:52
Buldan: Demokrasi güçlerine oy istiyoruz

İstanbul Esenyurt'ta partisi tarafından akşam saatlerinde düzenlenen ve yoğun bir katılımın olduğu mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bütün engellemelere rağmen HDP'nin seçim çalışmalarının Urfa'dan İstanbul'a, Siverek'ten Esenyurt'a yayıldığını söyledi. Buldan, "Birileri soruyor, İstanbul'a neden gidiyorlar, kime oy verecekler? Buradan açık söylüyorum, net olarak cevap veriyorum: Elbette İstanbul'a demokrasi güçleri ile birlikte kazanmaya geldik." dedi.

Coşkulu kalabalığın kendisini mutlu ettiğini belirten Buldan, "Biz Esenyurt'ta sizlerle gurur duyuyoruz. İyi ki varsınız. Bu ne kadar büyük bir coşku ve kararlılık, ne kadar büyük bir moral. Hepinize binlerce kez teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız." ifadelerini kullandı.

"Ben şu an kendimi Colemêrg'de, Dersim'de zannediyorum, sanki Şırnak'tayım. Hepinize teşekkür ediyorum." diyen Buldan, şunları söyledi:

"Seçim startımızı Şırnak ve ilçelerinden verdik, oradan Hakkari Yüksekova'ya gittik, Van ve ilçelerine gittik. Her yerde aynı coşku ve kararlılık var, aynı moral var. İşte bu kararlılığın, bu duruşun önünde saygı ve sevgi ile eğiliyorum. Buraya Van'dan, Şırnak'tan, Hakkari'den geliyorum. Halkımız 'Burası tamam batıya gidin" dedi ve bizi buraya gönderdi. Dediler ki 'Kayyımların biletini kestik.' Halkın iradesini gasp eden, belediyelerimize giren o kayyımların biletlerini bizim halkımız kesmiş. '31 Mart'ı beklemelerine gerek yok şimdiden gitsinler, belki Saray'da kendilerine bir yer bulurlar' dediler ve bizi buraya gönderdiler. Dediler ki İstanbul'a, Ankara'ya, Antalya'ya, İzmir'e gidin, orada faşizm var."

'Rüyalarını kaçırdık kabusları olduk'

İstanbul'da da Ankara'da da diğer büyük kentlerde de kazanmak için geldik. AKP'ye kaybettirmek için geldik. AKP uyuyamıyor, biz rüyalarına giriyoruz, kabusları oluyoruz. Çünkü onlara kaybettirecek tek güç HDP'dir. Sizlersiniz sevgili halkımız. Onun için büyükşehirlerde aday çıkarmadık. İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin, İzmir büyükşehirde ve kimi ilçelerde adaylarımız yok. Ama kendi listelerimizle gireceğimiz belediye meclis üyelerimiz var. Meclis üyelerinin listesini hazırladık ve o listelerle seçimlere gireceğiz.

'Adaylarımız yok diye kaygılanmayın'

Halkımız 'AKP kaybetsin ne gerekiyorsa yaparız' dedi. O yüzden aday göstermedik. Ama adayımız yok diye kimse kaygılanmasın. Kimi ilçelerimizde belediye meclis üyelerimiz, sizlerin görevlendireceği arkadaşlarımız olacak. Nerede yaşarsanız yaşayın oraya belediye meclis üyeleri hizmet götürecek, sizin için çalışacaklar. Ama en önemlisi AKP ve MHP kaybedecek. İşte bunun için bize bu kadar saldırıyor ve hakaret ediyorlar. Bu kadar iftira atıyor ve bu kadar yalan söylüyorlar.

'O soruya net cevap: Demokrasi güçlerine oy istiyoruz'

Ben buraya geldim diye birileri bugün açıklama yapmış. HDP Eş Genel Başkanı İstanbul'a gelmiş acaba neye gelmiş, kime oy isteyecek diyormuş. Oy isteyeceğimiz yer belli: Demokrasi güçleri. Demokrasi güçleri ile İstanbul'u kazanmaya geldik. Sevgili halkımız, onların kimyasını bozduğumuz için bizden o kadar korkuyorlar ki yaptıkları mitinglerde, gittikleri her yerde konuştukları tek şey var: HDP. HDP deyip oturuyorlar HDP deyip kalkıyorlar. Ağızlarında sadece HDP var. Yaptığı bütün mitinglerde vizontele gibi bizleri televizyonlardan izletiyor. Televizyonu koltuğunun altına koymuş, Selahattin Demirtaş'ın, Figen Yüksekdağ'ın Sezai Temelli'nin, benim ve diğer milletvekili arkadaşlarımın görüntülerini izletiyor insanlara. Eğer cesaretiniz varsa Selahattin Demirtaş'ı serbest bırakırsınız, televizyonlarda Selahattin Demirtaş ile programlara çıkarsınız. Ama cesaretiniz yok. Demirtaş'tan da HDP'den de korkuyorsunuz.

Miting yaptıkları her yerde sadece partimiz konuşuluyor. Bir bakıyorsunuz defolun gidin diyerek, bizi ülkemizden kovuyorlar. Bir bakıyorsunuz, 'Bunlar terörist, bunlar ülkeyi bölecek' diyor. Bir bakıyorsunuz, belediyelerdeki kayyımların yaptıklarını değil ondan önceki belediye eşbaşkanlarımızı karalamaya çalışıyorlar. 'Paraları Kandil'e gönderdiler' diyorlar. Oysa herkes biliyor ki belediye eşbaşkanlarımız o paraları halkımıza hizmet etmek için kasalarda bırakmışlardı. Ama şimdi kayyımlar o belediyeleri borç batağına sapladı.

'Yaşayarak, yaşatarak siyaset yapmak istiyoruz'

Her şeye rağmen vallahi de billahi de tillahi de kazanacağız. Biz bu ülkeyi bölenlere de cevap veriyoruz. Bu ülkeyi bölen sizsiniz, sizin anlayışınızdır. Bu ülkenin demokrasisine gönül verdik. Bizler barışın sağlanması için mücadele ettik, demokrasiyi, özgürlükleri adaleti esas aldık. Ancak bugün bu ülkede adaletten bahsedilemez. Haktan ve hukuktan bahsedilemez. Adaleti de hakkı da hukuku da bitirdiniz. Biz bu ülkede hiçbir vatandaşımızın burnunun bile kanamasına, saçının tek teline zarar gelmesine müsaade etmeyiz. Yaşayarak ve yaşatarak siyaset yapmak istiyoruz. Ancak onlar 17 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. İstanbul'u da onlar yönetiyorlar. İstanbul'un ne halde olduğunu gördük. Her yere binalar, betonlar döktüler, ormanları yaktılar, yıktılar. Şimdiye kadar yaptıklarınız yapacaklarınızın aynasıdır. Halkımız size ancak bir kez geçit verdi ve gördü ki İstanbul'u da yönetemiyorsunuz. İstanbul'un ve Türkiye'nin geleceği için HDP ve demokratik güç birliği ile hep birlikte mücadele ediyoruz.

'İstanbul halkı geleceği için tercih yapacak'

Onların, ekonomik krizin üstünü örten, İstanbul halkının yaşadıklarını gizlemeye çalışan, halkımızı sefalete sürükleyen anlayışını reddediyoruz. İstanbul halkı AKP'ye muhtaç ve mahkum değildir. İstanbul halkını ve esnafını; işçileri, kadınları sefalete mahkum etmek hiç kimsenin hakkı değildir. İnsanlarımızı tanzim kuyruklarına mecbur ettiler. Halkımız domatesi de soğanı da patlıcanı da kilo ile değil tek tek almaya mecbur kaldı. Ama bütün bu yaşadıklarımızın sonu 31 Mart tarihinde belli olacak. Görecekler ki İstanbul halkı ve İstanbul'da yaşayan halklarımız bir tercih yapacak ve bu tercih İstanbul'un geleceği için olacak. Kentimize, partimize, irademize sahip çıkacağız ki onlar kaybetsinler. AKP ve ortağı MHP kaybetsin.

'Az zaman kaldı gereğini yapacağız'

31 Mart tarihine çok az bir zaman kaldı. İşte bu zaman diliminde ikna olmayan herkesi ikna etmek bizlerin görevidir. Sevgili kadın arkadaşlarımız, sandıklara sahip çıkmak sizlerin de görevidir. Gençlerimizin yarını için sandıklarımıza öyle bir sahip çıkalım ki çalacak cesareti bulamasınlar. Esenyurt'taki halkımıza güveniyorum. Biliyorum ki burada en güçlü oy oranıyla demokratik güç birliği kazanacaktır, sizler kazanacaksınız."

Güncel
Bursa'da nevruz çeşitli etkinliklerle kutlandı
Bursa'da, baharın müjdecisi nevruz çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Güncel
Baz istasyonunun klimasını çaldılar
Bursa'nın İnegöl ilçesinde baz istasyonunun kliması çalındı.
Güncel
Tartıştığı ağabeyini silahla vurarak yaraladı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi, tartıştığı ağabeyini silahla vurarak yaraladı.
Güncel
Üzerine boya bulaşan lahit temizlendi
Bursa'nın İznik ilçesinde, üzerine örtülen brandadan bazı yerlerine boya bulaşan lahit, Bursa Röl...
Güncel
Barolardan ÇHD'li avukatlar için ortak açıklama
KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 6'sı tutuklu 20 avukatın yargılandığı dav...
Ekonomi
Reklamcılığın gizli aktörleri: 'Çerezler'
Bilgisayar, tablet ve cep telefonunda kullanılan internet aracılığıyla kişilerin davranışlarını, ...
Türkiye'de yaşlı nüfus 5 yılda yüzde 16 arttı
İznik Gölü ekinoksta fotoğrafçıları bekliyor
Usta oyuncu Genco Erkal'dan 'Merhaba'
Usta oyuncular Bursa'da ayakta alkışlandı

En Çok Okunan Haberler

Buket Uzuner: Yazmak bana şifa oluyor

Yazar Buket Uzuner, Nilüfer Belediyesi'nin düzenledi...

Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili kalbine yen...

Bursa Cumhuriyet Bassavcı Vekili Nusret Esat Özel ge...

Bursa'da PKK/KCK operasyonu; 16 gözaltı

Bursa'da terör örgütü PKK'nin gençlik yapılanmasına ...

Denizli'de peşpeşe korkutan depremler

Merkez üssü Denizli'nin Acıpayam ilçesi olan 5,5 büy...

İznik Gölü ekinoksta fotoğrafçıları bekliyor

Bursa'nın İznik ilçesinde kaymakamlık ve belediye ta...

İnegöl'de fabrikada yağ kazanı patladı; 2 ya...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, bir ağaç fabrikasında me...

A Haber'den Mansur Yavaş'a soruşturma iddiası

A Haber: Mansur Yavaş hakkında "müstehcen görüntü bu...

Yenişehir ve Kestel Devlet Hastaneleri açıldı

Bursa'nın Yenişehir ve Kestel ilçelerinde inşa edile...

Erdoğan idamı yeniden gündeme taşıyor

Seçim kampanyasını tüm hızıyla sürdüren AKP Parti Ge...

Ülke genelinde aranan 2 bin 423 şüpheli yaka...

Ülke genelinde yapılan "Türkiye Güven Huzur Uygulama...

Necati Şahin'den sanal seçim ofisi

Cumhur İttifakı'nın AK Parti Nilüfer Belediye Başkan...

Darağacı önünde Kılıçdaroğlu için idam çağrısı!

Hükümete yakınlığı ile bilinen ve hedef gösteren yay...

'Demokrasiyle gelenler demokrasiyi tehdit ed...

İktidar yanlısı Akit TV'de, CHP Genel Başkanı Kemal ...

'Hisar, Bursa'nın açık panoramik müzesi olacak'

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa'nın...

İznik'te kaçak kazı yapan şüphelilere suçüstü

Bursa'nın İznik ilçesinde giriş kısmı zeytin da...