Buldan: Demokrasi güçlerine oy istiyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Birileri soruyor, İstanbul'a neden gidiyorlar, kime oy verecekler? Buradan açık söylüyorum, net olarak cevap veriyorum: Elbette İstanbul'a demokrasi güçleri ile birlikte kazanmaya geldik." dedi.

Politika, 11 Mart 2019 Pazartesi, 10:52
Buldan: Demokrasi güçlerine oy istiyoruz

İstanbul Esenyurt'ta partisi tarafından akşam saatlerinde düzenlenen ve yoğun bir katılımın olduğu mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bütün engellemelere rağmen HDP'nin seçim çalışmalarının Urfa'dan İstanbul'a, Siverek'ten Esenyurt'a yayıldığını söyledi. Buldan, "Birileri soruyor, İstanbul'a neden gidiyorlar, kime oy verecekler? Buradan açık söylüyorum, net olarak cevap veriyorum: Elbette İstanbul'a demokrasi güçleri ile birlikte kazanmaya geldik." dedi.

Coşkulu kalabalığın kendisini mutlu ettiğini belirten Buldan, "Biz Esenyurt'ta sizlerle gurur duyuyoruz. İyi ki varsınız. Bu ne kadar büyük bir coşku ve kararlılık, ne kadar büyük bir moral. Hepinize binlerce kez teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız." ifadelerini kullandı.

"Ben şu an kendimi Colemêrg'de, Dersim'de zannediyorum, sanki Şırnak'tayım. Hepinize teşekkür ediyorum." diyen Buldan, şunları söyledi:

"Seçim startımızı Şırnak ve ilçelerinden verdik, oradan Hakkari Yüksekova'ya gittik, Van ve ilçelerine gittik. Her yerde aynı coşku ve kararlılık var, aynı moral var. İşte bu kararlılığın, bu duruşun önünde saygı ve sevgi ile eğiliyorum. Buraya Van'dan, Şırnak'tan, Hakkari'den geliyorum. Halkımız 'Burası tamam batıya gidin" dedi ve bizi buraya gönderdi. Dediler ki 'Kayyımların biletini kestik.' Halkın iradesini gasp eden, belediyelerimize giren o kayyımların biletlerini bizim halkımız kesmiş. '31 Mart'ı beklemelerine gerek yok şimdiden gitsinler, belki Saray'da kendilerine bir yer bulurlar' dediler ve bizi buraya gönderdiler. Dediler ki İstanbul'a, Ankara'ya, Antalya'ya, İzmir'e gidin, orada faşizm var."

'Rüyalarını kaçırdık kabusları olduk'

İstanbul'da da Ankara'da da diğer büyük kentlerde de kazanmak için geldik. AKP'ye kaybettirmek için geldik. AKP uyuyamıyor, biz rüyalarına giriyoruz, kabusları oluyoruz. Çünkü onlara kaybettirecek tek güç HDP'dir. Sizlersiniz sevgili halkımız. Onun için büyükşehirlerde aday çıkarmadık. İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin, İzmir büyükşehirde ve kimi ilçelerde adaylarımız yok. Ama kendi listelerimizle gireceğimiz belediye meclis üyelerimiz var. Meclis üyelerinin listesini hazırladık ve o listelerle seçimlere gireceğiz.

'Adaylarımız yok diye kaygılanmayın'

Halkımız 'AKP kaybetsin ne gerekiyorsa yaparız' dedi. O yüzden aday göstermedik. Ama adayımız yok diye kimse kaygılanmasın. Kimi ilçelerimizde belediye meclis üyelerimiz, sizlerin görevlendireceği arkadaşlarımız olacak. Nerede yaşarsanız yaşayın oraya belediye meclis üyeleri hizmet götürecek, sizin için çalışacaklar. Ama en önemlisi AKP ve MHP kaybedecek. İşte bunun için bize bu kadar saldırıyor ve hakaret ediyorlar. Bu kadar iftira atıyor ve bu kadar yalan söylüyorlar.

'O soruya net cevap: Demokrasi güçlerine oy istiyoruz'

Ben buraya geldim diye birileri bugün açıklama yapmış. HDP Eş Genel Başkanı İstanbul'a gelmiş acaba neye gelmiş, kime oy isteyecek diyormuş. Oy isteyeceğimiz yer belli: Demokrasi güçleri. Demokrasi güçleri ile İstanbul'u kazanmaya geldik. Sevgili halkımız, onların kimyasını bozduğumuz için bizden o kadar korkuyorlar ki yaptıkları mitinglerde, gittikleri her yerde konuştukları tek şey var: HDP. HDP deyip oturuyorlar HDP deyip kalkıyorlar. Ağızlarında sadece HDP var. Yaptığı bütün mitinglerde vizontele gibi bizleri televizyonlardan izletiyor. Televizyonu koltuğunun altına koymuş, Selahattin Demirtaş'ın, Figen Yüksekdağ'ın Sezai Temelli'nin, benim ve diğer milletvekili arkadaşlarımın görüntülerini izletiyor insanlara. Eğer cesaretiniz varsa Selahattin Demirtaş'ı serbest bırakırsınız, televizyonlarda Selahattin Demirtaş ile programlara çıkarsınız. Ama cesaretiniz yok. Demirtaş'tan da HDP'den de korkuyorsunuz.

Miting yaptıkları her yerde sadece partimiz konuşuluyor. Bir bakıyorsunuz defolun gidin diyerek, bizi ülkemizden kovuyorlar. Bir bakıyorsunuz, 'Bunlar terörist, bunlar ülkeyi bölecek' diyor. Bir bakıyorsunuz, belediyelerdeki kayyımların yaptıklarını değil ondan önceki belediye eşbaşkanlarımızı karalamaya çalışıyorlar. 'Paraları Kandil'e gönderdiler' diyorlar. Oysa herkes biliyor ki belediye eşbaşkanlarımız o paraları halkımıza hizmet etmek için kasalarda bırakmışlardı. Ama şimdi kayyımlar o belediyeleri borç batağına sapladı.

'Yaşayarak, yaşatarak siyaset yapmak istiyoruz'

Her şeye rağmen vallahi de billahi de tillahi de kazanacağız. Biz bu ülkeyi bölenlere de cevap veriyoruz. Bu ülkeyi bölen sizsiniz, sizin anlayışınızdır. Bu ülkenin demokrasisine gönül verdik. Bizler barışın sağlanması için mücadele ettik, demokrasiyi, özgürlükleri adaleti esas aldık. Ancak bugün bu ülkede adaletten bahsedilemez. Haktan ve hukuktan bahsedilemez. Adaleti de hakkı da hukuku da bitirdiniz. Biz bu ülkede hiçbir vatandaşımızın burnunun bile kanamasına, saçının tek teline zarar gelmesine müsaade etmeyiz. Yaşayarak ve yaşatarak siyaset yapmak istiyoruz. Ancak onlar 17 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. İstanbul'u da onlar yönetiyorlar. İstanbul'un ne halde olduğunu gördük. Her yere binalar, betonlar döktüler, ormanları yaktılar, yıktılar. Şimdiye kadar yaptıklarınız yapacaklarınızın aynasıdır. Halkımız size ancak bir kez geçit verdi ve gördü ki İstanbul'u da yönetemiyorsunuz. İstanbul'un ve Türkiye'nin geleceği için HDP ve demokratik güç birliği ile hep birlikte mücadele ediyoruz.

'İstanbul halkı geleceği için tercih yapacak'

Onların, ekonomik krizin üstünü örten, İstanbul halkının yaşadıklarını gizlemeye çalışan, halkımızı sefalete sürükleyen anlayışını reddediyoruz. İstanbul halkı AKP'ye muhtaç ve mahkum değildir. İstanbul halkını ve esnafını; işçileri, kadınları sefalete mahkum etmek hiç kimsenin hakkı değildir. İnsanlarımızı tanzim kuyruklarına mecbur ettiler. Halkımız domatesi de soğanı da patlıcanı da kilo ile değil tek tek almaya mecbur kaldı. Ama bütün bu yaşadıklarımızın sonu 31 Mart tarihinde belli olacak. Görecekler ki İstanbul halkı ve İstanbul'da yaşayan halklarımız bir tercih yapacak ve bu tercih İstanbul'un geleceği için olacak. Kentimize, partimize, irademize sahip çıkacağız ki onlar kaybetsinler. AKP ve ortağı MHP kaybetsin.

'Az zaman kaldı gereğini yapacağız'

31 Mart tarihine çok az bir zaman kaldı. İşte bu zaman diliminde ikna olmayan herkesi ikna etmek bizlerin görevidir. Sevgili kadın arkadaşlarımız, sandıklara sahip çıkmak sizlerin de görevidir. Gençlerimizin yarını için sandıklarımıza öyle bir sahip çıkalım ki çalacak cesareti bulamasınlar. Esenyurt'taki halkımıza güveniyorum. Biliyorum ki burada en güçlü oy oranıyla demokratik güç birliği kazanacaktır, sizler kazanacaksınız."

Medya
İmamoğlu israfı açıklarken apar topar program bitirildi
Ekrem İmamoğlu'nu Tarafsız Bölge'de konuk eden Ahmet Hakan, İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Bele...
Politika
Binali Yıldırım'ın o iddiasını böyle çürüttü
Binali Yıldırım'ın seçmenlere büyükşehir pusulasının verilmediği iddiasını yanıtlayan Ekrem İmamo...
Kültür-Sanat
Türkyılmaz: Myrleia'yı yaşatma mücadelemiz sürecek
Myrleia Antik Kenti üzerine kurulan AVM ile ilgili dava sürecinde atanan yeni bilirkişilerin "uyg...
Politika
CHP'li Sarıbal'dan ceza alan TARİŞ işçilerine ziyaret
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, TARİŞ Fabrikası'nda, eylem yaptıkları için ceza alan TARİŞ i...
Eğitim
'Matematik dersi seçmeli oldu' iddialarına açıklama
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan içeriklerin dolaşt...
Politika
CHP: Bu İstanbulluların aklıyla alay etmektir
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Binali Yıldırım'ın "sandık başkanlarının, seçmen tipinden AK Parti'ye oy...
19 ülke ve 81 ilde aynı anda 'Atabarı' oynandı
MSB'den 'Milli Mücadele'ye Adım Adım' paylaşımı
Sofraların vazgeçilmezi; Türk mutfağı helva zengini
Google Huawei'yle olan ilişkilerini askıya aldı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da hayvanların üzerine yıldırım düştü

Bursa'nın İznik ilçesinde yıldırım düşmesi sonucu 4 ...

Halfeti'de PKK operasyonunda 1 şehit, 2 yaralı

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde PKK'li teröristlere ...

HDP'li Tiryaki: Neyin çalındığını ben anlatayım

HDP'nin YSK'deki temsilcisi Batman Milletvekili Mehm...

Bursa'da yalnız yaşayan kişi kayboldu

Bursa'da kendisinden 3 gündür haber alınamayan kişiy...

Göztepe kritik Bursa deplasmanında

Ligde 33 puanla 16. sırada bulunan Bursaspor, 19 May...

Bursa Büyükşehir'de 2 yeni daire başkanlığı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde Genel Sekreter Yardı...

Müzeler Haftası Panorama 1326 Bursa'da kutla...

Osmangazi Belediyesi'nin vizyon projelerinden olan P...

İlk adımla başlayan büyük yürüyüş 100. yılında

19 Mayıs 1919'da ilk adımla başlayan büyük yürüyüş 1...

Uyuşturucudan arınıp hayatında yeni bir sayf...

Bursa'da yaklaşık 10 yıl uyuşturucu kullanan genç, B...

Genç karikatürcüler sergi açtı

Nilüfer Belediyesi Beşevler Gençlik Merkezi Karikatü...

Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'FETÖ' ithamı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftar sonrası gençlerl...

Sosyal medyada başladı bıçaklı kavgaya dönüştü

Bursa'da sosyal medya ortamında küfür nedeniyle başl...

CHP'li Öztrak: Kanunsuzluk paçalarından akıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öz...

"Dur" ihtarına uymadılar kaza yapınca yakala...

Bursa'da polisin "dur" ihtarına uymayıp kaçan uyuştu...

Bursaspor'un kaderi mucizelere kaldı

Süper Lig'in 33. haftasında küme düşme mücadelesi ve...