Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 3.4944 -0.7
Euro : 4.1296 -0.2
İMKB : 108614 1.32
Altın : 144.99 0.51

Nilüfer’den lavanta kokusu yayılıyor!

Nilüfer Belediyesi'nin Kent Bostanları'nda bu yıl ilk kez yetiştirilen lavantaların çiçek hasadı yapıldı. Rengi ve kokusuyla kendine hayran bırakan lavanta, sağlık ve kozmetik sektöründe kullanılan bitkiler arasında da ön sıralarda yer alıyor.

17 Temmuz 2017 Pazartesi 11:36 tarihinde eklendi.

Nilüferden lavanta kokusu yayılıyor!

Nilüfer Belediyesi’nin, çiftçilere alternatif ürün seçenekleri sunma hedefiyle geçen yıl faaliyete geçirdiği Küçük Ölçekli Kent Bostanları’nda, farklı ürünler ekilerek denemeler yapılıyor. Ürünlü Mahallesi’nde 5,5 dönümlük arazi üzerinde kurulu olan Kent Bostanları’nda, ağırlıklı olarak sebze, tahıl, baklagil ürünleri ekolojik tarım koşullarında deneniyor ve yerel tohumlar üretiliyor.

Nilüfer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi” kapsamında temin ettiği lavanta (Lavandula officinalis) fidelerinin dikildiği bostanda ilk çiçek hasadı yapıldı.

Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Danışmanı Arca Atay, tıbbi aromatik bitkilerin Türkiye’deki ve dünyadaki öneminin artmasıyla üretici açısından da iyi bir gelecek vaat ettiğini söyledi. Atay, “Tıbbi aromatik bitkilerin önemi gittikçe artmaktadır. Biz de birkaç yıldır bölgemiz koşullarına uygun tıbbi ve aromatik bitki araştırma ve deneme üretimleri yapmaktayız. Alaaddinbey Mahallesi’ndeki Ekobahçe’de başladığımız tıbbi aromatik bitkiler çalışmalarını geçen yıl kent bostanlarına taşıdık. Bostandaki parsellere diktiğimiz lavanta fidelerinde ilk çiçek hasadına başlamış bulunuyoruz. Programımızda denemelerini tamamladığımız kekik, nane, adaçayı, oğul otu, biberiye, ekinezya ve limon otu gibi bitkilerin fidelerinin parsel bazında dikimleri var. Önümüzdeki yıl bitki çayları ve bitki yağlarının küçük ölçekli üretimlerini gerçekleştireceğiz” dedi.

LAVANTA ÜRETİMİ BAŞARILI OLDU

Arca Atay, amaçlarının hem bölgede lavanta üretiminin olup olmayacağını ve nasıl bir verim alınacağını görmek, hem de çiftçilere alternatif ürünler sunmak olduğunu belirtti.

Nilüfer Kent Bostanları’nda hiçbir şekilde tarım kimyasalları ve kimyasal gübre kullanılmadığını sözlerine ekleyen Arca Atay, “Şu anda lavantaların üzerinde binlerce arı var. Biz de buraya arı kovanları koyduk. Burada her şey ekolojik tarım koşullarına göre yapılıyor. Lavantalar da keza öyle ve ondan faydalanan arılar da bu lavantalarla ballarına ayrı bir değer katacaklar” diye konuştu.

KENT BOSTANLARI ZİYARETÇİLERE AÇIK

Küçük Ölçekli Kent Bostanları’ndaki parsellerin bir bölümü, Mahalle Komiteleri ve Nilüfer Belediyesi Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezi katılımcıları tarafından kullanılıyor. Diğer parsellerde de ekolojik tarım koşullarında sebze ve tohum üretimleri yapılıyor.

Kent bostanlarında ayrıca, tohum, fide, kompost, ekim, dikim, bakım, hasat konularında kentlilere bilgilendirme ve atölye çalışmaları düzenleniyor.

Ekolojik tarım ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi almak isteyenler ve yerel tohumlara ilgi duyanlar hafta içinde mesai saatlerinde bostanı ziyaret edebiliyor.

İlgili Haberler

Yazarlar
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Düştüğü kuyudan kurtarılan Kuyunun mutluluğu