Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 3.4982 -0.13
Euro : 4.1826 -0.07
İMKB : 104123 0.12
Altın : 145.95 0.5

'12 bin daire yıkıldı, yerine 17 bin daire yapılacak'

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'nin üzerinden 18 yıl geçtiğini belirterek, "Dönüşüm mutlaka devam etmeli ve herkes bu konuda kolaylık sağlamalı." dedi.

17 Ağustos 2017 Perşembe 15:13 tarihinde eklendi.

12 bin daire yıkıldı, yerine 17 bin daire yapılacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nilüfer Sitesi Kentsel Dönüşüm Alanı'nda düzenlediği basın toplantısında kentsel dönüşüm çalışmaları ve depremi anlattı.

Kentsel dönüşümün, eski binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılmasından çok daha geniş bir değişim süreci olduğunu vurgulayan Altepe, göç ve hızlı nüfus artışına paralel olarak kent merkezindeki yoğun yapılaşma nedeniyle birçok mahallenin sosyal donatı alanından mahrum kaldığını söyledi.

Yıkılma riski olan binaların bulunduğu yerlerin, yoğun yapılaşmadan uzak, rekreasyon alanları ve yollar olarak kente kazandırıldığını belirten Altepe, şunları söyledi:

"Sadece bu çalışmalar için kamulaştırıp, yıktığımız bina sayısı 4 bin 100'ü aştı. Marmara depreminin üzerinden 18 yıl geçtiği ve hala 'Şunu yapalım, bunu yapalım' demenin bir anlamı yok. Artık söylem değil eylem zamanı. Dönüşüm mutlaka devam etmeli ve herkes bu konuda kolaylık sağlamalı. Bu siyaset değil, insanlık meselesi. Kimse insan hayatıyla oynayamaz. Herkes görevini en iyi şekilde yapmalı."

Riskli binaların bir an önce yıkılıp, yerine kaliteli ve güvenli konutların yapılabilmesi için turizm tesislerine uyguladıkları 0.50 emsal artışını konutlar için de uygulamak için meclis kararı aldıklarını hatırlatan Altepe, bu uygulamadan sadece riskli binaların yararlandığının altını çizdi.

Altepe, her siteye 0.50 emsal artışı verilmediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sitenin durumuna göre 0.10, 0.20, 0.35 gibi emsal uygulaması yapılıyor. Bugüne kadar verdiğimiz emsal artışı oranı ortalaması 0.35. Halen 235 sitenin dosyası geçti. 12 bin daire yıkıldı ve yerine 17 bin daire yapılacak. İki yılda 5 bin daire artışı ortalama 20 bin nüfus demek. Yani yılda 10 bin nüfus artışını karşılayacak konut yapılmış. Oysa Bursa'da nüfus yılda 50 bin artıyor. Yani nüfus artışının 5'te 1'ini bile karşılamayan bir yoğunluktan söz ediyoruz. Ayrıca eskiden 3 daireye 1 otopark olarak uygulanan düzenlemeyi de her daireye 1 otopark şeklinde uygulatıyoruz ve otopark sorununu yer altında çözüyoruz. Böylelikle yer üstü yeşil alan ve sosyal donatı alanı olarak kalıyor. Sadece insan hayatı ve otopark olarak düşündüğümüzde bile bu uygulama büyük avantajlar sağlıyor. Ortada bir rant varsa tamamen insan hayatı için var." 

İlgili Haberler

Yazarlar
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Düştüğü kuyudan kurtarılan Kuyunun mutluluğu