'Belçika büyüklüğünde toprak kaybettik'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, 2013 yılında BM tarafından kabul edilen 5 Aralık Dünya Toprak Günü'ne ilişkin, "16 yıllık AKP yönetimi döneminde, Belçika'nın yüzölçümünden daha büyük bir tarım alanını işlemez hale geldik. Uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle AKP iktidarı döneminde 32 milyon dekar tarım alanı işlemez hale geldi" dedi.

Çevre, 05 Aralık 2018 Çarşamba, 12:45
'Belçika büyüklüğünde toprak kaybettik'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Türkiye'nin verimli tarım arazilerini her geçen gün kaybettiğine dikkat çekerek, "Dünya Toprak Günü'nün kabulü yeni olabilir ama ülkemiz 68 yıl önce 'Toprak Bayramı' yasasını çıkararak, bu konudaki hassasiyetimizi ortaya koymuştu. Toprak Bayramı için yasa çıkaran Türkiye'nin, ne yazık ki topraklarını korumak için aynı özeni gösterdiğini söylemek o kadar kolay değil." dedi.

"Dünya Toprak Günü'nün amacı, toprağın insan sağlığı ve doğal hayatın devamı için önemine dikkati çekmektir. Yaşamın en önemli varlığı olan toprağın değerini ortaya koymaktır." diyen Sarıbal'ın açıklaması şöyle:

"Dünya toprağın önemine dikkat çekmek ve Dünya Toprak Günü'nü kabul etmek için 2013 yılında karar alırken, Türkiye, tam 68 yıl önce 'Toprak Bayramı' yasasını çıkarmıştı. 16.06.1945 tarih ve 6033 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 4760 sayılı Toprak Bayramı Kanunu ile Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu'nun yasalaştığı 11 Haziran'ı takip eden ilk Pazar günleri ülkemizde Toprak Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Dünyadan 68 yıl önce Toprak Bayramı için yasa çıkaran ülkemizde, gerçekten toprağın değeri bilindi mi? Bu soruya gönül rahatlığıyla evet demek mümkün değildir. Toprağın bozumuna en büyük etken erozyon yani toprak aşımıdır. Erozyon (toprak aşınımı) toprağın su ve rüzgarın etsisi ile başka bir yere taşınmasıdır. Orman, çimen vb koruyucu etkisi olmayan topraklarda toprak aşımı çok daha fazla olmaktadır. TEMA'nın (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) araştırmasına göre, Türkiye topraklarının yüzde 86'sında erozyon görülüyor. TEMA'ya göre, bütün çabalara rağmen hala yılda 642 milyon ton toprak erozyonla taşınıyor. Bu toprağın 154 milyon tonu ise deniz, dere ve göllere taşınarak kaybediliyor. Türkiye'de erozyonla taşınan toprağın yaklaşık yüzde 1'i ormanlardan, yüzde 56'sı mera alanlarından, yüzde 39'u tarım alanlarından ve yüzde 4'ü diğer alanlardan geliyor.  Bugün ülkemiz topraklarında görülen yüzde 86'lık erozyonun en önemli nedeni de toprağın örtüsüz kalmasıdır.

'TOPRAK YOKSA GIDA DA YOK'

Gıdamızın yüzde 95'i doğrudan veya dolaylı olarak topraktan geliyor. Toprak bu yüzden yaşamsal öneme sahip. Buna rağmen, toprağın yeterince korunduğunu söylemek güç. Hem ülkemizde hem dünyada toprak bozulumu devam ediyor. Gıda konusu, sürdürülebilirlikten ayrı tutulamaz. Bu görüşe göre ele alınması gereken ilk sorun toprağın korunmasıdır. FAO) verilerine göre, dünyada toprağın yüzde 25'i ciddi şekilde zarar görmüş durumda ve sadece yüzde 10'u iyileşmeye dair işaretler veriyor. Sadece son 40 yıl içinde tarım arazilerinin yüzde 30'u çorak hale gelmiş halde. Hâlbuki sadece soya ve mısıra yönelmek yerine, bitki çeşitliliğini artırmak gibi basit çözümler bile, topraktaki besinlerin tekrar kazanılmasına, böylece hektar başına daha yüksek verim elde etmede üreticilere yardımcı olacaktır. Erozyon toprak verimliliğini azaltan, bu yönüyle de gıda güvenliğini tehdit eden bir olgudur. 1santimetre toprağın oluşması için 1000 yıl geçmesi gerektiği biliniyor. Bu da toprağın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir veri. Ama, topraklarımızı koruyamadığımız gibi tarım alanlarımızı da koruyamıyoruz. 

'AKP EROZYUNU'

AKP hükümetleri döneminde tarım arazilerindeki büyük kayıp da dikkati çekiyor. AKP iktidarı süresince uygulanan tarım politikaları sonucu tarım arazilerinin 266 milyon dekardan 234 milyon dekara toplam 32 milyon dekar küçülmesinin payı büyüktür. Avrupa'nın göbeğinde yer alan Belçika'nın toplam yüzölçümünün 30 milyon dekar olduğu düşünüldüğünde çiftçimiz son 16 yılda Belçika yüzölçümünden daha büyük bir tarım arazisini işlemez olmuştur. Meraların durumu da farklı değildir. Çayır ve mera alanlarımız hızla daralıyor ve bozuluyor. Bu da hayvancılık sektörünü krize sokan önemli etkenlerden biridir. Açlık dünyanın en önemli sorunlarının başında gelmektedir. 7 milyarlık dünyada, FAO'nun verilerine göre, yaklaşık 850 milyon insan açlıkla savaşmaktadır. Oysa toprağın korunması ve kullanımı ile yüzde 58'lik bir verim artışı mümkündür. Bu da dünyanın en önemli sorununu yani açlığı bitirmenin yoludur. Her türlü tarımsal üretimin ve gıdanın en önemli unsuru; temiz suyun, havanın ve bunların sürdürülebilir kullanımının sigortası kısacası hayatın kaynağı, yaşamın başlangıç ve bitiş yeri olan topraklarımızın 1 santimetre karesinin bile yok edilmemesi, amacı dışında kullanılmaması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. İnsan gıdası için, doğal hayatın korunması için toprağın bütün bileşenleriyle korunması, günümüz ve gelecek nesillerimiz için elzemdir. Bu nedenle toprak erozyonu ile mücadele etmek, çarpık yapılaşma izin vermemek ve doğal yaşamın korunmasına dikkat etmek gerekmektedir."

Güncel
TCDD Genel Müdürü görevden alındı
Devlet Demiryolları Genel Müdürü İsa Apaydın görevinden alındı, yerine vekaleten Ali İhsan Uygun ...
Güncel
Bursa hayvanat bahçesinde yavru heyecanı
Bahar mevsiminin yaklaşmasıyla dünyaya gelen sakallı maymun, zebra ve kanguru, hayvanat bahçesind...
Güncel
Orhangazi'de fabrika işçisi evinde ölü bulundu
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde bir kişi, yalnız yaşadığı evde ölü bulundu.
Politika
MHP: Bu bir aday çekme operasyonu
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Mersin'de İYİ Parti adayı Burhanettin Kocamaz'ın adaylık dosya...
Güncel
Şu kızgın öğrenciye bak; 25 arkadaşı hastanelik!
Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde bir ilkokulda, yapıştırıcı damlatılan suluklardan su içen 25 ...
Güncel
Tarım işçileri yine kaza kurbanı; Ölü ve yaralılar var
Mersin'in Silifke ilçesinde tarım işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu ilk belirlemeler...
'Süper Ay'ın görüntüsü büyüledi
TDED Bursa Şubesi'nden ilk etkinlik
BBDSO'dan 'Beethoven Eroica' konseri
Artı Sanat'tan resim ve ebru sergisi

En Çok Okunan Haberler

Bedelli askerlik kalıcı hale getirilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bedelli askerlik uygulamasın...

Yerliye konut satışlarında sert düşüş

Ocak ayında satılan konut sayısı bir önceki aya göre...

Beşar Esad: ABD sizi korumayacak

Ülke çapından yerel temsilcilerle bir araya gelen Su...

Jandarmadan Bursa'da huzur operasyonu

Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri kent genelind...

Büyükşehir'in Efeleri yenilmezliği sürdürüyor

Bursa Büyükşehir Belediyespor, Voleybol Erkekler Bir...

Bursaspor yönetimine pankartlı protesto

Yeşil-beyazlı taraftarlar, bir üst geçide astığı pan...

Terim, Denizli karşısında ilk kez kazandı

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, antrenörlü...

Okan Buruk: Önemli bir virajı geçtik

Bursaspor'u kendi sahasında 2-0 mağlup eden Çaykur R...

Bursa'da Ulusal Tavla Şampiyonası heyecanı

2019 Türkiye Ulusal Tavla Turu Şampiyonası'nın ...

41 ulusal kanalda aynı anda yayınlandı

İstanbul merkezli mobil uygulama şirketi Peak, işe a...

Aday listeleri bugün seçim kurullarına veril...

31 Mart'ta seçimlere katılacak partiler bugün 17.00'...

TOFAŞ'dan filede 3-0'lık galibiyet

TOFAŞ Erkek Voleybol Takımı, ligin 21. haftasında ev...

Otomobil direğe çarpıp takla attı; 3 yaralı

Bursa'da sürücüsünün aşırı hız ve dikkatsizliği sonu...

Nilüfer'in Sultanları Aydın'a set vermedi; 3-0

Voleybolda Vestel Venus Sultanlar Ligi'nin 19. hafta...

Üç araştırma şirketinin İstanbul tahmini: CH...

Piar, Metropol ve Pollmark, İstanbul için CHP'nin Bü...