'Belçika büyüklüğünde toprak kaybettik'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, 2013 yılında BM tarafından kabul edilen 5 Aralık Dünya Toprak Günü'ne ilişkin, "16 yıllık AKP yönetimi döneminde, Belçika'nın yüzölçümünden daha büyük bir tarım alanını işlemez hale geldik. Uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle AKP iktidarı döneminde 32 milyon dekar tarım alanı işlemez hale geldi" dedi.

Çevre, 05 Aralık 2018 Çarşamba, 12:45
'Belçika büyüklüğünde toprak kaybettik'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Türkiye'nin verimli tarım arazilerini her geçen gün kaybettiğine dikkat çekerek, "Dünya Toprak Günü'nün kabulü yeni olabilir ama ülkemiz 68 yıl önce 'Toprak Bayramı' yasasını çıkararak, bu konudaki hassasiyetimizi ortaya koymuştu. Toprak Bayramı için yasa çıkaran Türkiye'nin, ne yazık ki topraklarını korumak için aynı özeni gösterdiğini söylemek o kadar kolay değil." dedi.

"Dünya Toprak Günü'nün amacı, toprağın insan sağlığı ve doğal hayatın devamı için önemine dikkati çekmektir. Yaşamın en önemli varlığı olan toprağın değerini ortaya koymaktır." diyen Sarıbal'ın açıklaması şöyle:

"Dünya toprağın önemine dikkat çekmek ve Dünya Toprak Günü'nü kabul etmek için 2013 yılında karar alırken, Türkiye, tam 68 yıl önce 'Toprak Bayramı' yasasını çıkarmıştı. 16.06.1945 tarih ve 6033 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 4760 sayılı Toprak Bayramı Kanunu ile Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu'nun yasalaştığı 11 Haziran'ı takip eden ilk Pazar günleri ülkemizde Toprak Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Dünyadan 68 yıl önce Toprak Bayramı için yasa çıkaran ülkemizde, gerçekten toprağın değeri bilindi mi? Bu soruya gönül rahatlığıyla evet demek mümkün değildir. Toprağın bozumuna en büyük etken erozyon yani toprak aşımıdır. Erozyon (toprak aşınımı) toprağın su ve rüzgarın etsisi ile başka bir yere taşınmasıdır. Orman, çimen vb koruyucu etkisi olmayan topraklarda toprak aşımı çok daha fazla olmaktadır. TEMA'nın (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) araştırmasına göre, Türkiye topraklarının yüzde 86'sında erozyon görülüyor. TEMA'ya göre, bütün çabalara rağmen hala yılda 642 milyon ton toprak erozyonla taşınıyor. Bu toprağın 154 milyon tonu ise deniz, dere ve göllere taşınarak kaybediliyor. Türkiye'de erozyonla taşınan toprağın yaklaşık yüzde 1'i ormanlardan, yüzde 56'sı mera alanlarından, yüzde 39'u tarım alanlarından ve yüzde 4'ü diğer alanlardan geliyor.  Bugün ülkemiz topraklarında görülen yüzde 86'lık erozyonun en önemli nedeni de toprağın örtüsüz kalmasıdır.

'TOPRAK YOKSA GIDA DA YOK'

Gıdamızın yüzde 95'i doğrudan veya dolaylı olarak topraktan geliyor. Toprak bu yüzden yaşamsal öneme sahip. Buna rağmen, toprağın yeterince korunduğunu söylemek güç. Hem ülkemizde hem dünyada toprak bozulumu devam ediyor. Gıda konusu, sürdürülebilirlikten ayrı tutulamaz. Bu görüşe göre ele alınması gereken ilk sorun toprağın korunmasıdır. FAO) verilerine göre, dünyada toprağın yüzde 25'i ciddi şekilde zarar görmüş durumda ve sadece yüzde 10'u iyileşmeye dair işaretler veriyor. Sadece son 40 yıl içinde tarım arazilerinin yüzde 30'u çorak hale gelmiş halde. Hâlbuki sadece soya ve mısıra yönelmek yerine, bitki çeşitliliğini artırmak gibi basit çözümler bile, topraktaki besinlerin tekrar kazanılmasına, böylece hektar başına daha yüksek verim elde etmede üreticilere yardımcı olacaktır. Erozyon toprak verimliliğini azaltan, bu yönüyle de gıda güvenliğini tehdit eden bir olgudur. 1santimetre toprağın oluşması için 1000 yıl geçmesi gerektiği biliniyor. Bu da toprağın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir veri. Ama, topraklarımızı koruyamadığımız gibi tarım alanlarımızı da koruyamıyoruz. 

'AKP EROZYUNU'

AKP hükümetleri döneminde tarım arazilerindeki büyük kayıp da dikkati çekiyor. AKP iktidarı süresince uygulanan tarım politikaları sonucu tarım arazilerinin 266 milyon dekardan 234 milyon dekara toplam 32 milyon dekar küçülmesinin payı büyüktür. Avrupa'nın göbeğinde yer alan Belçika'nın toplam yüzölçümünün 30 milyon dekar olduğu düşünüldüğünde çiftçimiz son 16 yılda Belçika yüzölçümünden daha büyük bir tarım arazisini işlemez olmuştur. Meraların durumu da farklı değildir. Çayır ve mera alanlarımız hızla daralıyor ve bozuluyor. Bu da hayvancılık sektörünü krize sokan önemli etkenlerden biridir. Açlık dünyanın en önemli sorunlarının başında gelmektedir. 7 milyarlık dünyada, FAO'nun verilerine göre, yaklaşık 850 milyon insan açlıkla savaşmaktadır. Oysa toprağın korunması ve kullanımı ile yüzde 58'lik bir verim artışı mümkündür. Bu da dünyanın en önemli sorununu yani açlığı bitirmenin yoludur. Her türlü tarımsal üretimin ve gıdanın en önemli unsuru; temiz suyun, havanın ve bunların sürdürülebilir kullanımının sigortası kısacası hayatın kaynağı, yaşamın başlangıç ve bitiş yeri olan topraklarımızın 1 santimetre karesinin bile yok edilmemesi, amacı dışında kullanılmaması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. İnsan gıdası için, doğal hayatın korunması için toprağın bütün bileşenleriyle korunması, günümüz ve gelecek nesillerimiz için elzemdir. Bu nedenle toprak erozyonu ile mücadele etmek, çarpık yapılaşma izin vermemek ve doğal yaşamın korunmasına dikkat etmek gerekmektedir."

Güncel
İnegöl'de yağış kazalara neden oldu
Bursa'nın İnegöl ilçesinde aşırı yağış nedeniyle kayganlaşan yolda iki ayrı zincirleme kaza oluşt...
Politika
Çavuşoğlu Rusya ve İran görüşmelerini değerlendirdi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Suriye anayasa komisyonu çalışmalarında önemli bir aşamaya geldik" d...
Politika
CHP Ankara ve İstanbul adayları belli oldu
Cumhuriyet Halk Partisi'nin Ankara ve İstanbul başkan adayları açıklandı.
Güncel
Kızılay'a kayyum atama kararı ertelendi
Türk Kızılayınca, olağanüstü kongre için kayyum görevlendirilmesi kararının mahkeme tarafından ya...
Güncel
Şiddete uğrayan papağan tedavi altına alındı
TV yarışmasıyla tanınan Murat Özdemir'in kötü muamele yaptığı papağan, İstanbul Üniversitesi Cerr...
Güncel
İnegöl'de kek yiyen öğrenciler zehirlendi
İnegöl ilçesindeki bir okulda düzenlenen Yerli Malı Haftası etkinliğinde 14 öğrenci zehirlenme so...
Kemikler gelinlerin 'baş tacı' oldu
BBDSO'dan İnönü gecesi
Mücevher ustasından kişiye özel pırlantalar
Mudanya 'İtaatsizler'i ağırladı

En Çok Okunan Haberler

Orhan Sarıbal'dan 2019 bütçesine sert eleştiri

Bursa'da Niksarlılar Derneği ve Bursa Demokrasi Güçl...

MMO Bursa Şubesi 64. yaşını kutladı!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, muhteş...

Erdoğan'dan Fatih Portakal'a hakaret ve tehdit

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fox Ana Haber Su...

Bursa'da tarihi hamamda facia! Zehirlenerek ...

Bursa'nın Kestel ilçesinde odun ve kömür yakılarak s...

TÜİK, Eylül ayı işsizlik rakamlarını açıkladı

İşsizlik oranı eylülde geçen yılın aynı ayına göre 0...

Medya Okulu'nun konuğu İsmail Halis

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve...

Kartlarda biriken puanlar için 'son gün' uya...

Kredi ve banka kartı ile akaryakıt istasyonları, giy...

Bursa'da otomobil iş yerine girdi: 2 yaralı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir araçla çarpıştıktan s...

İnce, Orhangazi'de "Lafımın arkasındayım" dedi

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde vatandaşlarla buluşan ...

YHT kazasında 3 TCDD görevlisi tutuklandı

Ankara'daki YHT kazasında gözaltına alınan 3 TCDD gö...

'Bursa Göç Tarihi Müzesi'nde hüzünlü yolculuk

Bursa Büyükşehir Belediyesince 4 yıl önce hizmete aç...

İznik'te erik ağaçları kış mevsiminde meyve ...

Bursa'nın İznik ilçesinde, erik ağaçları kış mevsimi...

Yıldırım'da 3,3 büyüklüğünde deprem!

Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde 3,3 büyüklüğünde...

Tomrukların altında kalan kişi ağır yaralandı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, kestiği tomrukların altı...

CHP Bursa adaylarını yarın açıklayacak

CHP, yarın toplanacak Parti Meclisi'nden sonra İstan...