'Belçika büyüklüğünde toprak kaybettik'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, 2013 yılında BM tarafından kabul edilen 5 Aralık Dünya Toprak Günü'ne ilişkin, "16 yıllık AKP yönetimi döneminde, Belçika'nın yüzölçümünden daha büyük bir tarım alanını işlemez hale geldik. Uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle AKP iktidarı döneminde 32 milyon dekar tarım alanı işlemez hale geldi" dedi.

Çevre, 05 Aralık 2018 Çarşamba, 12:45
'Belçika büyüklüğünde toprak kaybettik'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Türkiye'nin verimli tarım arazilerini her geçen gün kaybettiğine dikkat çekerek, "Dünya Toprak Günü'nün kabulü yeni olabilir ama ülkemiz 68 yıl önce 'Toprak Bayramı' yasasını çıkararak, bu konudaki hassasiyetimizi ortaya koymuştu. Toprak Bayramı için yasa çıkaran Türkiye'nin, ne yazık ki topraklarını korumak için aynı özeni gösterdiğini söylemek o kadar kolay değil." dedi.

"Dünya Toprak Günü'nün amacı, toprağın insan sağlığı ve doğal hayatın devamı için önemine dikkati çekmektir. Yaşamın en önemli varlığı olan toprağın değerini ortaya koymaktır." diyen Sarıbal'ın açıklaması şöyle:

"Dünya toprağın önemine dikkat çekmek ve Dünya Toprak Günü'nü kabul etmek için 2013 yılında karar alırken, Türkiye, tam 68 yıl önce 'Toprak Bayramı' yasasını çıkarmıştı. 16.06.1945 tarih ve 6033 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 4760 sayılı Toprak Bayramı Kanunu ile Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu'nun yasalaştığı 11 Haziran'ı takip eden ilk Pazar günleri ülkemizde Toprak Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Dünyadan 68 yıl önce Toprak Bayramı için yasa çıkaran ülkemizde, gerçekten toprağın değeri bilindi mi? Bu soruya gönül rahatlığıyla evet demek mümkün değildir. Toprağın bozumuna en büyük etken erozyon yani toprak aşımıdır. Erozyon (toprak aşınımı) toprağın su ve rüzgarın etsisi ile başka bir yere taşınmasıdır. Orman, çimen vb koruyucu etkisi olmayan topraklarda toprak aşımı çok daha fazla olmaktadır. TEMA'nın (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) araştırmasına göre, Türkiye topraklarının yüzde 86'sında erozyon görülüyor. TEMA'ya göre, bütün çabalara rağmen hala yılda 642 milyon ton toprak erozyonla taşınıyor. Bu toprağın 154 milyon tonu ise deniz, dere ve göllere taşınarak kaybediliyor. Türkiye'de erozyonla taşınan toprağın yaklaşık yüzde 1'i ormanlardan, yüzde 56'sı mera alanlarından, yüzde 39'u tarım alanlarından ve yüzde 4'ü diğer alanlardan geliyor.  Bugün ülkemiz topraklarında görülen yüzde 86'lık erozyonun en önemli nedeni de toprağın örtüsüz kalmasıdır.

'TOPRAK YOKSA GIDA DA YOK'

Gıdamızın yüzde 95'i doğrudan veya dolaylı olarak topraktan geliyor. Toprak bu yüzden yaşamsal öneme sahip. Buna rağmen, toprağın yeterince korunduğunu söylemek güç. Hem ülkemizde hem dünyada toprak bozulumu devam ediyor. Gıda konusu, sürdürülebilirlikten ayrı tutulamaz. Bu görüşe göre ele alınması gereken ilk sorun toprağın korunmasıdır. FAO) verilerine göre, dünyada toprağın yüzde 25'i ciddi şekilde zarar görmüş durumda ve sadece yüzde 10'u iyileşmeye dair işaretler veriyor. Sadece son 40 yıl içinde tarım arazilerinin yüzde 30'u çorak hale gelmiş halde. Hâlbuki sadece soya ve mısıra yönelmek yerine, bitki çeşitliliğini artırmak gibi basit çözümler bile, topraktaki besinlerin tekrar kazanılmasına, böylece hektar başına daha yüksek verim elde etmede üreticilere yardımcı olacaktır. Erozyon toprak verimliliğini azaltan, bu yönüyle de gıda güvenliğini tehdit eden bir olgudur. 1santimetre toprağın oluşması için 1000 yıl geçmesi gerektiği biliniyor. Bu da toprağın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir veri. Ama, topraklarımızı koruyamadığımız gibi tarım alanlarımızı da koruyamıyoruz. 

'AKP EROZYUNU'

AKP hükümetleri döneminde tarım arazilerindeki büyük kayıp da dikkati çekiyor. AKP iktidarı süresince uygulanan tarım politikaları sonucu tarım arazilerinin 266 milyon dekardan 234 milyon dekara toplam 32 milyon dekar küçülmesinin payı büyüktür. Avrupa'nın göbeğinde yer alan Belçika'nın toplam yüzölçümünün 30 milyon dekar olduğu düşünüldüğünde çiftçimiz son 16 yılda Belçika yüzölçümünden daha büyük bir tarım arazisini işlemez olmuştur. Meraların durumu da farklı değildir. Çayır ve mera alanlarımız hızla daralıyor ve bozuluyor. Bu da hayvancılık sektörünü krize sokan önemli etkenlerden biridir. Açlık dünyanın en önemli sorunlarının başında gelmektedir. 7 milyarlık dünyada, FAO'nun verilerine göre, yaklaşık 850 milyon insan açlıkla savaşmaktadır. Oysa toprağın korunması ve kullanımı ile yüzde 58'lik bir verim artışı mümkündür. Bu da dünyanın en önemli sorununu yani açlığı bitirmenin yoludur. Her türlü tarımsal üretimin ve gıdanın en önemli unsuru; temiz suyun, havanın ve bunların sürdürülebilir kullanımının sigortası kısacası hayatın kaynağı, yaşamın başlangıç ve bitiş yeri olan topraklarımızın 1 santimetre karesinin bile yok edilmemesi, amacı dışında kullanılmaması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. İnsan gıdası için, doğal hayatın korunması için toprağın bütün bileşenleriyle korunması, günümüz ve gelecek nesillerimiz için elzemdir. Bu nedenle toprak erozyonu ile mücadele etmek, çarpık yapılaşma izin vermemek ve doğal yaşamın korunmasına dikkat etmek gerekmektedir."

Güncel
Gazeteci Sabahattin Önkibar'a saldırı
Odatv yazarı gazeteci Sabahattin Önkibar, saldırıya uğradı. Kimliği henüz belirlenemeyen 3 kişini...
Politika
Akşener: Minareyi çaldılar, kılıfı 250 sayfa
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, YSK'nin İstanbul seçimlerine ilişin gerekçeli kararına yön...
Güncel
Mahkemeden 'Dersim'e yürütmeyi durdurma
Erzincan İdare Mahkemesi, Tunceli Belediye Meclisinin, belediye hizmet binasındaki "Tunceli" yazı...
Güncel
Bursa'da işçileri taşıyan midibüs devrildi: 10 yaralı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde işçileri taşıyan bir midibüsün devrilmesi sonucu 10 kişi yaralandı.
Ekonomi
Emeklilerin bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek?
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaklaşık 12 milyon emekliye Ramazan...
Spor
Bursaspor'un son umudu iki maça bağlı
Süper Lig'in son haftasında düşme hattında çok önemli maçlara çıkacak Göztepe, Bursaspor ve Büyük...
Atık bilgisayar bataryalarından 'Yeşilbank' ürettiler
'Çocuk ve Sevgi Evleri şeffaf olmalı'
TOFAŞ Beşiktaş'ı farklı yenerek seride öne geçti
El Sanat kursiyerlerinden ikinci sergi

En Çok Okunan Haberler

'AKP hiçbir somut belge ve kanıt sunmadı'

İstanbul'da Büyükşehir seçiminin iptaline gerek olma...

Kazan: Bizi çok büyük sıkıntılar bekliyor

İstanbul Barosu eski başkanlarından Turgut Kazan, YS...

İstanbul'da bir aday daha seçimden çekildi

Bağımsız Türkiye Partisi'nin İstanbul Büyükşehir Bel...

Ponzi yöntemiyle dolandırıcılık sanığına tah...

Bursa'da, "Ponzi" yöntemiyle 57 kişinin 13 milyon li...

Maçoğlu'ndan 'Dersim' açıklaması

Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu, Belediye Meclisi k...

Türkiye'nin uzay temalı ilk eğitim merkezi a...

TÜBİTAK, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Büyükşehi...

AA muhabirinin cansız bedenine ulaşıldı

Bayburt-Trabzon arasında bulunan Soğanlı Dağı'ndaki ...

HDP'li 9 belediye meclis üyesi görevden uzak...

Bitlis'in Tatvan ilçesinde Belediye Meclisi'nde çoğu...

Suriyeli kadının katiline ağırlaştırılmış mü...

Bursa'da Suriyeli bir kadını evinde bıçaklayarak öld...

PAYKAD üyeleri geleneksel iftarda buluştu

Hayata Değer Katan Kadınlar Kültür ve Paylaşım Derne...

TOFAŞ Beşiktaş'ı farklı yenerek seride öne g...

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off çeyrek fin...

Bu hafta 1'i yerli 6 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 1'i yerli ...

'Hain dedikleriniz size oy vermeyecek'

Saadet Partili Ali Aktaş, AKP'nin İstanbul Büyükşehi...

Bursa'da tırnakçılık yöntemiyle dolandırıcılık

Bursa'nın İznik ilçesinde, 2 kadının markette tırnak...

Facebook bu yıl 2,2 milyar sahte hesabı sildi

Sosyal medya platformu Facebook, 2019'un ilk üç ayın...