Bakanlıktan Karacabeyli çiftçi ile ilgili açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "Tarımın başındaki adam" dediği için ceza aldığını iddia eden Feyz Hayvancılık Tarım Gıda San. ve Tic. A.Ş. sahibi Sencer Solakoğlu'nun neden ceza aldığı açıklandı.

Ekonomi, 20 Eylül 2019 Cuma, 22:10
Bakanlıktan Karacabeyli çiftçi ile ilgili açıklama

Bursa'nın Karacabey ilçesinde FeyzSüt'ün kurucusu ve TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, hükümetin tarım politikalarını eleştirdiği gerekçesiyle 5 yıl boyunca tarımsal desteklerden men edildiğini söyledi. Solakoğlu, bir televizyon kanalına verdiği röportajda, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "Tarımın başındaki adam" dediği için ceza aldığını iddia etti.

Karacabeyli çiftçi Sencer Solakoğlu'nun bu iddiasıyla ilgili olarak Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, "Bitkisel Üretim Destekleme Ödemeleri için yapılan saha denetimlerinde Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı ürün bilgileri ile arazide karşılaşılan birinci ve ikinci üretim ürün bilgileri arasında 1.534,7'da farklılık olduğu tespit edilmiştir." denildi.

"12 Haziran 2019 tarihli Yem Bitkileri Desteklemesi Müracaat Formunda belirtilen ürün deseninin, mevcut ürün deseni ile uyumsuz olduğu, uyumlu olanların da hasadının yapıldığı ve yeni ürün ekilişlerinin de gerçekleşmiş olduğu görülmüştür." denilen açıklamada, "Çiftçiler, ÇKS'ye başvuru sırasında tarımsal faaliyette bulundukları arazilerin ve tarımsal faaliyetlerine ilişkin bilgilerin tamamının beyan edilmesinden ve başvuruları sırasında teslim ettikleri belgelerdeki veya internet üzerinden yapılan başvurularda beyan edilen bilgilerin doğru olmasından sorumludurlar. Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar hakkında gerekli hukuki işlemlerin yapılması için de karar alınır ve ilgili mercilerce uygulanması yönünde girişimde bulunulur. Gerçeğe aykırı beyanda bulunan çiftçilerin ve toprak analizi laboratuvarlarının bu tebliğde anılan destekleme ödemelerinden faydalandırılmaması hususunda karar verilir. Eğer, destekleme ödemesi yapılmış ise ilgili destekleme için yapılan ödemenin geri alınması hakkında karar alınır. İdari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç, haksız yere yararlandığı tespit edilen üreticiler ile idari hata sonucu sehven yapılan fazla ödemeyi iade etmeyen üreticilerin beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmamaları hakkında karar alınır. Ayrıca, gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen kişiler hakkında ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verilir" ifadelerine yer verildi.

Tüm yapılan incelemelere ait evrakların Karacabey İlçe Tahkim Komisyonunca gereği yapılmak üzere Karacabey Kaymakamlığına 19.07.2019 tarihli yazı ile bildirildiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

"İlçe Tahkim Komisyonu, Karacabey Kaymakamı Başkanlığında oluşuyor. İlçe Tarım Müdürü, İlçe Tapu Müdürü, İlçe Malmüdürü ve Ziraat Odası Başkanı'ndan oluşan Tahkim Komisyonu, 09.08.2019 tarih ve 4'Nolu ile 27.08.2019 tarih ve 5 Nolu İlçe 'Tahkim Komisyonu Kararları' ile 3850...... vergi numaralı söz konusu işletmenin 5 (beş) yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmaması yönünde oy birliği ile karar vermiş ve karar ilgili işletmeye bildirilmiştir. Ayrıca yapılan denetimler, 'Yem Bitkileri Desteklemeleri' için tüm üreticilere yönelik olarak mevzuat gereği her yıl uygulanan mutat bir faaliyettir. Kamuoyuna maksatlı ve yanıltıcı açıklamalarda bulunan söz konusu işletme sahibine yönelik özel bir uygulama değildir.

Türkiye genelinde 2016'da 420, 2017'de 917, 2018'de bin 328 işletme/üretici, Bursa genelinde ise 2016'da 40, 2017'de 25, 2018'de 114 işletme/üreticiye, ilgili kanun ve mevzuat çerçevesinde yapılan mutat denetimler sonucunda tüm desteklemelerden 5 yıl süre ile men kararı verilmiş, haklarında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Diğer taraftan Feyz Hayvancılık Tarım Gıda San. ve Tic A.Ş.'ye İl Müdürlüğümüzce verilen 13.03.2019 tarih ve TR-16-0003 Belge Nolu Avrupa Birliği Onaylı Süt Çiftliği Sertifikası; Balıkesir İl Müdürlüğünce, bu ilde faaliyet gösteren bir firmanın talebi üzerine, AB amaçlı ürünler için çiğ süt temin edeceği hayvancılık işletmeleri arasında bulunan Feyz A.Ş. Çiftliğinden söz konusu işletmeye gelen çiğ sütten numune alınmak suretiyle 3 ay süresince uygulanan denetim programı kapsamında 'Koloni Sayısı ve Somatik hücre Sayısı' yönünden AB kriterlerine uygun olmadığı tespitini 05.07.2019 tarihli yazı ile İl Müdürlüğümüze bildirilmesi üzerine, AB'ye Süt Ürünleri İhracatı Genelgesi (2012/18) gereğince askıya alınmıştır. İl Müdürlüğümüzce İşletmenin AB Uygunluk denetimleri devam etmekte olup, süreç sonunda süt numunelerinin analiz verileri dikkate alınarak AB'ye uygunluk sertifikasının iptali veya askıya alma işleminin sona erdirilmesine karar verilecektir. Tüm iş ve işlemler kanun, yönetmelik ve ilgili diğer mevzuatlara uygun bir şekilde tüm üreticilerimize eşit olarak uygulanmaktadır."

Güncel
15 ildeki sokağa çıkma ve seyahat kısıtlaması bitti
Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 14 büyükşehir ile Zonguldak'ta uygulanan sokağa çıkma ...
Güncel
Arkadaşlarıyla çıktığı domuz avında vuruldu
Sakarya'nın Geyve ilçesinde arkadaşlarıyla çıktığı domuz avında yaralı bulunan kişi, yaşamını yit...
Güncel
Polisin şehit olduğu çatışmada 2 kişi hayatını kaybetti
Bursa'da iki grup arasında çıkan kavgaya müdahale eden polis memurunun şehit olduğu olayda, kavga...
Güncel
Bursa'da silahlı çatışma; 1 polis şehit, 5 yaralı
Bursa'da iki grup arasında çıkan kavgaya müdahale eden polislerden biri şehit oldu. Pompalı tüfek...
Güncel
Salgında 31 Mayıs; 25 kişi öldü, 839 yeni vaka
Türkiye'de son 24 saatte 839 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 25 kişi hayatını kaybetti, toplam va...
Güncel
Hakkari şehitleri son yolculuklarına uğurlandı
Hakkari'nin Çukurca ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Uğur B...
Sigara koronavirüsün bulaşma olasılığını artırıyor
İznik Gölü'ne 70 bin yavru sazan bırakıldı
Tiyatro emekçileri için dayanışma şiirleri
NBA, Bundesliga ve La Liga'ya maskeler Bursa'dan

En Çok Okunan Haberler

Cuma namazı 2,5 ay sonra cemaatle kılındı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamınd...

'Yalakalık da bir yere kadar' diyerek yayını...

CHP'li Muharrem İnce, Haber Global'de çıktığı progra...

İstanbul'da fabrikada patlama; 2 işçi hayatı...

İstanbul Başakşehir'de kot yıkama atölyesinin kazan ...

Karacabey'de hayvan çiftliğinde büyük yangın

Bursa'nın Karacabey ilçesinde bir hayvan çiftliğinde...

Ankara'da mayıs ayı sonunda kar sürprizi

Ankara'nın Çubuk ilçesinin yüksek kesimlerine mayıs ...

Ayı, yavrusu ile teleferik istasyonuna girdi

Uludağ'da yiyecek aramak için teleferik istasyonuna ...

Gençler sokağa çıkmanın mutluluğunu yaşadı

Bursa, Eskişehir, Yalova, Çanakkale, Kütahya, Balıke...

NBA, Bundesliga ve La Liga'ya maskeler Bursa...

Ürettikleri neopren kumaşa antibakteriyel, su iticil...

'65 yaş üstü kontrollü yaşama dahil edilmeli'

Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şubesi, yeni tip koron...

Twitter'dan Trump'ın paylaşımına 'şiddet' uy...

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın Minneapolis ken...

Bursa'da kaçak akaryakıt operasyonu

Bursa'da iş yerinde yaklaşık 2 bin litre kaçak akary...

18 yaş altı ve 65 yaş üzerine kısıtlamaların...

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve...

Nisanda ihracat yüzde 41, ithalat yüzde 25 a...

Türkiye'nin ihracatı, nisanda geçen yılın aynı ayına...

Dünyada koronavirüste son durum ne oldu?

Yeni tip koronavirüs salgının merkezi haline gelen A...

Sürücü kursları 1 Haziran'da eğitime başlıyor

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele önlemleri k...