'Bağımsız medyaya büyük iş düşüyor'

BirGün Gazetesi'nin 15. kuruluş yıl dönümü yurdun çeşitli illerinde "BirGün, patronsuz ama sahipsiz değil" sloganıyla kutlanıyor. Bursa'da gerçekleştirilen okur buluşmasında ana akım medyanın iktidar safında tekelleştiği bir dönemde, halkın doğru haber alma hakkı için bağımsız medyanın önemine dikkat çekilerek, bu yayınlara sahip çıkılması gerektiği dile getirildi.

Medya, 15 Nisan 2018 Pazar, 10:28
'Bağımsız medyaya büyük iş düşüyor'

BirGün Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Berkant Gültekin, medyanın büyük bölümünün tek elde toplanarak iktidar yanlısı hale geldiği bir ortamda patronsuz, bağımsız medyaya büyük iş düştüğünü belirterek, halkın bilgi edinme hakkına sahip çıkması gerektiğini söyledi. Gültekin, "Bizlerin omzuna büyük bir yük bindi." dedi.

BirGün Gazetesi'nin 15. kuruluş yıl dönümü, "BirGün, patronsuz ama sahipsiz değil" sloganıyla kutlanıyor. Bursa'da Karaman Dernekler Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen okur buluşmasına BirGün Yayın Kurulu Üyesi Berkant Gültekin ile CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Fikri Düşünceli ile Prof. Dr. Kayıhan Pala konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmasına BirGün Gazetesi'nin yayın hayatına başladığı günleri anlatarak başlayan Berkant Gültekin, "15 Nisan 2004'te gazetemiz yayına başladığında 'gazete 3 gün dayanamaz' demişlerdi ama bugünlere kadar geldik. Okurlarımızdan aldığımız güçle daha iyi noktalara ulaşacağız." dedi. Doğan Medya'nın iktidara yakın Demirören Grubu'na satılması ile başlayan tartışmalara değinen Gültekin, "Gazeteciliği ne kadar yapıyorlar? Haberleri halka verirken her şeyden önce bağımsız olmak gerekir. Başta iktidar olmak üzere korkarsanız gazetecilik yapamazsınız."

Berkant Gültekin

Yeni medya tekelinin basın dışında işleri olan holdingler bünyesinde olduğunu ifade eden Berkant Gültekin, Doğan, Ciner, Doğuş ve Demirören gruplarının bunların başında geldiğini kaydederek, "Bu gruplar farklı alanlardaki yatırımlarını korumak için medyayı kullanıyorlar. Bunların iktidarı eleştirmesi mümkün değil. İktidarı rahatsız eden şeyleri, kendi çıkarlarını etkileyen şeyleri vermediler ya da eksilterek verdiler. Patronu olmayan bağımsız gazetelerin, medyanın varlığı bugün daha önemli hale geldi. Yük bizlerin omzuna binmiş durumda." ifadelerini kullandı.

Medyanın geldiği durumdan AKP seçmeninin bile rahatsızlık duyduğunu dile getiren BirGün Gültekin, şunları söyledi:

"Ciddi bir muhalefet ihtiyacı var. AKP seçmeni bile rahatsız gelinen noktadan. İktidarın toplumu ikna etmeye ihtiyacı var. Hitler'in propaganda bakanı Goebbels bu konuda, 'Bana vicdansız bir medya temin et; sana bilinçsiz bir halk sunayım' demiştir. Ünlü şair ve yazarımız Atilla İlhan da, 'Ahlaksız bir medya zamanla kendine benzeyen bir toplum yaratır' diyor. Rasyonel ilkelerle toplumu yönetemeyen iktidar bunu dinle yapmaya çalışıyor. Bağımsız medya Türkiye toplumu ve ülkenin geleceği için çok önemli. Halkın bilgi edinme hakkına sahip çıkması lazım."

Prof. Dr. Kayıhan Pala

'Bağımsız medya nefes almak gibi'

Gültekin'den sonra konuşan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, bağımsız gazeteciliğin nefes almak kadar yaşamsal bir ihtiyaç olduğunu söyledi. BirGün ve birkaç gazetenin bu konuda önemli bir boşluğu doldurduğunu ifade eden Pala, şeffaflık olmadan hesap sorabilmenin mümkün olmadığına dikkat çekti. Sağlıkta doğru giden çok az şey olduğunu söyleyen Pala, "Ortada yanılsamalı, gerçek ötesi bir durum var. Ancak ana akım medya, 'merak etmeyin, sorun yok' diyor. Ama siz bir yakınınız, sevdiğiniz kanser olduğunda karşılaştığınız sorunlarla gerçeği anlıyorsunuz."

Bağımsız medyaya sahip çıkmanın önemine işaret eden Pala, "Bağımsız gazetecilik nefes almak kadar yaşamsal bir ihtiyaçtır. Hayatta en sevdiğiniz insanın bir sağlık sorunu varsa onun iyileşmesi için ne yaparsınız? Bağımsız medyayı da böyle düşünerek sahip çıkmalıyız." dedi.

Orhan Sarıbal

'Elimizde 2-3 gazete kaldı'

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da, basının iyi olan şeyleri yazması gerektiğini ancak aslolanın yapılmayanları yazmak olduğuna dikkat çekti. Basının güç karşısında bağımsız olmasının önemine işaret eden Sarıbal, "Medya gerçekleri yazabilmek için bağımsız olmalıdır. Halkın haber alma hakkına, bağımsız gazeteciliğe sahip çıkma sorumluluğu var." dedi.

Doğan Medya'nın satışından sonra bağımsız gazetelerin dağıtımında sıkıntı yaşanabileceğini dile getiren Sarıbal, şöyle devam etti:

"Abonelik bu yüzen onemli. Birbirimize güvenmeli, b irleşik mücadele vermeliyiz. Ayrılıkları belli bir dönem bir kenara koymalıyız. Kaçak sarayda oturan adam gölgesinden bile korkuyor. AKP'li 20 vekil biraraya gelince saldırıyor Meclis'te. FETÖ mücadelesi yapılmıyor, FETÖ yöntemleri ile muhalifler susturuluyor, eziliyor. Saraydaki adam yüzde 30'u geçemiyor. Kararsızlar yüzde 45 dolayında. Faşizm kimseye acımaz. Bağımsız medya ve birleşik mücadele bu yüzden çok önemli. Elimizde kalan 2-3 gazeteye sahip çıkmalıyız."

Fikri Düşünceli

'Dayanışma artmalı, destek olmalıyız'

Sarıbal'dan sonra söz alan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Fikri Düşünceli, BirGün 15 yıl önce yayın hayatına başladığında kendisinin de 'uzun yaşamaz' diye düşünenlerden olduğunu ancak bugünlere gelindiğini, bundan da memnun olduğunu söyledi. Türkiye'de yalandan muhalefete bile tahammül olmadığını aktaran Düşünceli, "Bağımsız gazeteler bir elin parmaklarını geçmez. BirGün gibi gazetelere bu süreçte büyük iş düşüyor. Dayanışmayı artırmalı, destek çıkmalıyız. Halkın haber alma özgürlüğüne sahip çıkmalıyız. Birlik olup, dayanışma göstermemiz gereken bir süreç var." dedi.

BirGün okur bluşmasında 10 Ekim Halk Korosu konser verdi

Kültür-Sanat
DT Genel Müdürü'nden 'Cimri' şov!
Moliere'in ölümsüz oyunu 'Cimri'yle Bursa AVP'ye konuk olan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Musta...
Dünya
Afrika'nın güneyinde kasırga felaketi; 700 ölü
Güney Afrika ülkelerinden Mozambik, Zimbabve ve Malavi'deki kasırga ve kuvvetli yağışların yol aç...
Güncel
Kazada yaşamını yitiren 3 komando için tören
Kastamonu'da meydana gelen trafik kazasında 3 komando uzman erbaş yaşamını yitirdi, 2 kişi yarala...
Politika
İşte CHP'nin Bursa'da çekilen yeni seçim filmi
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yer aldığı CHP'nin yeni seçim reklamı yayınlandı. Bursa'da Ulud...
Güncel
Bursa'da kamyonet devrildi; 3 yaralı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde kamyonetin devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
Politika
Çiller ve Ağar Cumhur İttifakı'nın mitinginde
Cumhur İttifakı'nın İstanbul Yenikapı'da düzenlediği yerel seçim mitingine eski Başbakan Tansu Çi...
Şiir dostları Dünya Şiir Günü'nde bir araya geldi
Rengin Akdemir ilk kişisel sergisini açtı
Bursa Senfoni Angela Ahıskal'ı konuk etti
Usta oyuncular Bursa'da ayakta alkışlandı

En Çok Okunan Haberler

Dolar gece yükselişe geçti

Dolar yükselişe geçti, borsa günü yüzde 3.5 düşüşle ...

Kılıçdaroğlu ve Akşener'den Bursa'da ortak m...

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdar...

Bursaspor'un ne kadar borcu olduğu açıklandı

Bursaspor Kulübü Bağımsız Denetleme Kurulu, kulübün ...

A Milli Takım'dan 2020 için ilk galibiyet

A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonas...

Bursa Senfoni Angela Ahıskal'ı konuk etti

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), opera...

Marmarabirlik 'Turquality Marka Destek Progr...

Marmarabirlik, Ticaret Bakanlığının ihracat yapan fi...

37 ilde yargıya büyük 'FETÖ' operasyonu

İstanbul merkezli 37 ilde yargı organlarına yönelik ...

İznik Ekinoks Festivali başladı

Bu yıl ilk defa festival olarak düzenlenen etkinlikt...

Rengin Akdemir ilk kişisel sergisini açtı

Ressam Rengin Akdemir'in "Yaşamın Renkleri- Kuralsız...

Oyak Renault'ta 80 işçi yemekten zehirlendi

Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ...

Musul'da Dicle Nehri'nde feribot faciası; 10...

Irak'ın Musul kentinde Dicle nehrinde bir feribotun ...

'Kadın hakları mücadelesi ayakta kalan tek m...

Bursa Barosu ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği i...

27 suçtan sabıkalı cezaevi firarisi Bursa'da...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 27 ayrı suçtan sabıkalı o...

Bursaspor kalan 8 maçta 14 puan hedefliyor

Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, Spor Toto S...

Dünya Şampiyonası'nda hedef bu kez altın mad...

Milli tekvandocu Hatice Kübra İlgün, 2017 yılındaki ...