'Askerde intihar ve kaza denilen ölümler şüpheli'

Askerde 'intihar' ya da 'kaza' olarak açıklanan ölümleri 'Esas Duruşta Cinayet' kitabı ile mercek altına alan gazeteci-yazar İsmail Saymaz, "Bize intihar ya da kaza olarak söylenen ölümlerin hepsinde şüphe var" dedi. Saymaz, sorunların temelinde zorunlu askerlik uygulamasının yattığını ifade ederek bunun kaldırılması gerektiğini söyledi.

Medya, 30 Kasım 2014 Pazar, 03:44
'Askerde intihar ve kaza denilen ölümler şüpheli'

ZAFER OPSAR/BURSAPORT

"Esas Duruşta Cinayet" kitabı ile Türkiye'nin çok önemli bir yarasına parmak basan gazeteci-yazar İsmail Saymaz, askerlikte 'intihar' ya da 'kaza' diye açıklanan ölümlerin hepsinde şüphe olduğunu ileri sürerek, bunların aydınlatılmasının ancak gerçek bir sivil mahkemede mümkün olabileceğini söyledi. Kışlalarda yaşanan bu ölümlerin temelinde zorunlu askerlik uygulamasının yattığına dikkat çeken Saymaz, "Askerin askeri yargıladığı bir kapalı devre yargı sisteminden adalet çıkmaz" dedi.

Nilüfer Belediyesi ile Siyah Beyaz Yayınları tarafından düzenlenen Nilüfer Kitap Günleri'nde "Esas Duruşta Cinayet" kitabını imzalayan ve okuyucuları ile söyleşen gazeteci İsmail Saymaz, kitabı yazma sürecini anlattı, zorunlu askerlikle ilgili görüşlerini paylaştı. Kitabı hazırlarken birçok emekli ve muvazzaf subay ve astsubaydan katkı gördüğünü belirten Saymaz, bir soru üzerine kitabıyla ilgili herhangi tehdit almadığını söyledi.

Saymaz ile birlikte söyleşiye katılan; oğlu Tolga Taştan'ı geçtiğimiz yıl Afyon'daki cephanelik patlamasında kaybeden Ali Taştan da yaşadıkları derin acıyı ve patlamadan sonra başlayan hukuksal süreci anlattı.

Askerde 'kaza' ve 'intihar' diye açıklanan ölümlerin temelinde zorunlu askerlik uygulamasının yattığını dile getiren İsmail Saymaz, bu uygulamadan vazgeçilerek sivil hizmet uygulamasının getirilmesi gerektiğini söyledi. Bugün Türkiye'de 400 bin dolayında kişinin zorunlu askerlik nedeniyle silah altında olduğunu belirten Saymaz, 600 bin dolayında ise asker kaçağı olduğuna dikkat çekti. Saymaz, 'kaza' ya da 'intihar' olarak açıklanan ölümlerin mutlaka aydınlanacağını belirterek, "O mezarlar bir gün açılacak" dedi.

İsmail Saymaz'ın söyleşisine oğlu Tolga Taştan'ı Afyon'daki patlamada kaybeden Ali Taştan da katıldı

'HALKI ASKERLİKTEN SOĞUTMA SUÇU OLAMAZ'

Türk Ceza Kanunu'nda "halkı askerlikten soğutma" diye bir suç olduğunu hatırlatan Saymaz, "Böyle bir suç olamaz. Bu bir düşünce suçudur. Bunu söylemek bir haktır eğer bir suç söz konusu ise o da halkı askerliğe ve savaşa ısındırmaktır" dedi.

Askerde 'intihar' ve 'kaza' olarak açıklanan ölümlerin yaşanmaması için yapılması gereken üç temel konu olduğunun altını çizen Saymaz, "Vatan ölümle altı çizilen bir müessese olmamalı, silah altına alınmak istemeyen gençlere sivil hizmet imkanı tanınmalı" diye konuştu.

"Yani eğitimine göre değil, kabiliyetine göre. Elektrikçiyse elektrikçi, öğretmense öğretmen, işçiyse işçi, çöpçüyse çöpçü olarak görev yapsın" diyen Saymaz, şunları söyledi:

"Türkiye derhal bunu yapmalıdır. Türkiye, Avrupa Konseyi'ne üye 41 ülke arasında buna imza atmayan tek ülkedir. Azerbaycan'ın ve Ermenistan'ın bile onayladığı bu yasayı derhal onaylamalı ve hayata geçirmelidir. Orta vadede de zorunlu askerliğin kaldırılması sağlanmalıdır.

İkincisi askeri yargı düzeni. Askerin askeri yargıladığı bir düzenden adalet çıkmaz. Nasıl ki, öğretmenler öğretmenleri yargılamıyor, nasıl ki gazeteciler gazatecileri yargılamıyor, berberler berberleri yargılamıyorsa askerlerin de askerleri yargılamayacağı bir yargı düzeninin oluşması gerekiyor. Disiplin suçları hariç, işlenen bütün suçlara sivil mahekemelerde bakılmalıdır. Siviller bu otokontrolü ancak böyle sağlayabilirler. Evlatlarını teslim ettikleri bu kışla düzeninde onlara karşı işlenmiş suçların davalarının ancak sivil mahkemelerde görülmesi ile bunların önüne geçilebilir. Siviller yargı düzeni eğer artniyetli gruplara teslim edilmemişse adalet ancak öyle tesis edilebilir."

Üçüncü adım olarak askeri cezaevlerinin sivillere teslim edilmesi gerektiğini ifade eden Saymaz, bu konuda da şunları dile getirdi:

"Kışla içinde bir kışla, kışla içinde bir işkencehane düzeni olan askeri cezaevleri son bulmalıdır. TBMM askeri cezaevlerini 80 yıl denetleyememiştir. 2011'e kadar Türkiye'yi yönetenler bu cezaevlerine korkudan adım atamamışlardır. Ancak 2011'de girmişlerdir. Girdiklerinde şu manzara ile karşılaşmışlardır. Mesela Eskişehir Cezaevi'nde yatanların önemli bir bölümü cep telefonu taşımaktan yatmaktadır. Bu suç değildir bu suçtan insanlar içeri konulamazlar. Ayrıca tutukluların tek tip kıyafet ile kışla içinde kışla düzenine mahkum oldukları Meclis'in raporlarına girmiştir.

İsmail Saymaz, Nilüfer Kitap Günleri'nde, 'Esas Duruşta Cinayet' kitabını imzaladı, okurlarıyla söyleşti

'PAŞA DÜZENİ VE ER DÜZENİ'

Meclis Araştırma Komisyonu Hasdal ve Maltepe cezaevlerini ziyaret etmiş ve şunu demişlerdir; Bakın Hasdal'da buzdolabı, koşu bandı var Eskişehir'de niye yok? Oysa arada temel bir fark vardır. Neyse ki haksız davalardan tahliye edildiler ama o günlerde Balyoz ve Ergenekon davalarından yatan paşalar oradaydı. Hasdal ve Maltepe'de paşa düzeni Eskişehir'de er düzeni vardı. Aradaki fark buydu. Raporda bu gizlenmek istenmiştir. Askeri cezaevlerindeki tek tip uygulaması ancak paşaların tutuklanması sonrası kaldırılabilmiştir. DÜzenin değişebilmesi ancak böyle olmuştur.

Bir de TCK'nin 318. Maddesi var 'halkı askerlikten soğutma cezası'. Bu cezanın kaldırılması gerekir. Bu bir düşünce suçudur. İnsanların halkı askerlikten soğutması diye bir suç olamaz. Bunu söylemek bir haktır eğer bir suç sözkonusu ise o da halkı askerliğe ve savaşa ısındırmaktır. Suçun kendisi bu olabilir ancak. Bu maddenin de özgür demokratik sivilleşmiş bir ülkede kaldırılması gerekir. Tam da bu noktada askerlik askerlere bırakılmayacak kadar sivillerin gündemine aması gereken bir iştir. Askerlik sivillerin kontrol etmesi gereken bir iştir."

Güncel
210 kişiye FETÖ'den gözaltı kararı
İstanbul'da Emniyet ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, FETÖ soruşturması kapsamında 210 muvazza...
Güncel
'Toplum vicdanı bunları kanıksayacak hal alamaz'
İstanbul Küçükçekmece'de yaşanan 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismar olayı, tüm Türkiye'de infial ...
Politika
CHP'den Soylu hakkında suç duyurusu
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, yarın Ankara Adliyesi'nde saat 11.00'de İçişleri Bakanı Süleym...
Güncel
Keles'te öğrencilere 23 Nisan sürprizi
Bursa'nın Keles ilçesinde bulunan Davut Zeki Akpınar Yatılı Bölge Okulu bahçesinde bir şenlik ala...
Sağlık
'Kanser önlenebilir bir hastalıktır'
Kanserin genetik özellikler, yaşam biçimi ve çevresel faktörlerden kaynaklanan ancak önlenebilir ...
Ekonomi
Doların yükselişi sürüyor; 6 liraya dayandı
Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam edem Amerikan doları 6 TL sınırına yaklaştı. Güne 5,...
4. Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali başladı
Minik tiyatroculardan drama gösterisi
Nisan karı Uludağ'da işletmecilerin yüzünü güldürdü
Mars'da ilk kez deprem kaydedildi

En Çok Okunan Haberler

CHP İl Başkanı Akkuş: Biz görevimizi yaptık

CHP'nin Bursa Büyükşehir'i kazanamamasının ardından ...

Davutoğlu "manifesto" ile çıkış yaptı

Bir süredir parti kuracağı iddiaları ile gündeme gel...

Bursa'da kahreden kaza; 1 yaşındaki çocuk öldü

Bursa'da amcasının geri manevra yaptığı sırada otomo...

MHP'nin Maltepe itirazında ara karar

YSK, Maltepe İlçe Seçim Kurulundan, MHP'nin sandık k...

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a cenaze yanıtı

Ankara'da asker cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Ge...

23 Nisan Bursa'da coşkuyla kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 9. kuruluş y...

İşte dünyanın en çok kitap okunan ülkesi

Dünyada en çok kitap okunan ilk 10 ülke arasında 6 A...

Bakan Akar'dan 'mesajınızı aldık' açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar, CHP lideri Kemal Kılıçdar...

YSK'den KHK'li seçmenler için karar

AKP'nin İstanbul seçimleri için yaptığı "olağanüstü ...

Mars'da ilk kez deprem kaydedildi

NASA'nın Mars'taki sismik inceleme aracı InSight, kı...

Altın fiyatlarında son durum ne oldu?

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ar...

'Türkiye'de 500-600 bin üstün zekalı çocuk var'

Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (...

Bursa'da FETÖ hücre evleri operasyonu: 14 gö...

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hücre e...

Oyuncu Deniz Çakır'a hapis istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddia...

Demirtaş'tan 'Davutoğlu' çıkışı: O da mı ter...

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yargı...