AGİT'ten OHAL raporu: Haklar sınırlandı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, seçimlere yönelik ön raporunu açıkladı. Seçim İzleme Heyeti Başkanı Büyükelçi Audrey Glover, seçim sürecinde adayların eşit temellerde yarışabilmesi için gerekli koşulların oluşmadığını belirterek, "OHAL, basın özgürlüğü dahil temel hakları sınırladı" ifadelerini kullandı.

Dünya, 25 Haziran 2018 Pazartesi, 23:36
AGİT'ten OHAL raporu: Haklar sınırlandı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (DKİHB) Seçim İzleme Heyeti Başkanı Büyükelçi Audrey Glover, gözlemcilerin not ettiği bazı düzensizliklerin seçimlerdeki asıl sonucu etkileyecek düzeyde olmadığını söyledi.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu, AGİT Parlamenterler Asamblesi (AGİT-PA) ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ortak çalışması olan ve uluslararası gözlem heyetinin, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin ilk bulgularının yer aldığı rapor, Ankara'da bir otelde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Büyükelçi Audrey Glover, 24 Mayıs'tan bu yana Türkiye'de olduklarını ve seçim sürecine davet edildikleri için Türkiye'ye teşekkür ettiklerini ifade etti.

Bugüne kadar Türkiye'de 7 seçim izlediklerini ve dünkü seçimleri de yaklaşık 350 gözlemci ile takip ettiklerini belirten Glover, seçim sürecinde adayların eşit temellerde yarışabilmesi için gerekli koşulların oluşmadığını söyledi.

Glover ayrıca, seçim sürecinde bağımsız adayların bulunmasının, ilk kez bir kadın cumhurbaşkanı adayının olmasının ve sivil toplumun, şeffaflığın korunması için sarf ettiği çabaların önemli olduğunu kaydetti.

OHAL'in basın özgürlüğü dahil temel hakları sınırladığını vurgulayan Glover, seçimle ilgili mevzuatta yeterince istişare edilmeden değişiklik yapıldığını, bazı oy merkezlerinin ve sandıkların yer değiştirilmesinden dolayı seçmenlerin mağdur olduğunu belirtti. 

Glover, seçim ve sayım sürecinde gözlemcilerin not ettiği eksiklik, aksaklık ya da problemlerin sonucu etkileyecek boyutta olup olmadığına ilişkin bir soruya ise "Sayım ve tablolamaya ilişkin bazı düzensizlikler olduğu bilgilerini aldık. Ancak bunları henüz dün aldık. Şu aşamada bunların şikayet edilip edilmediğini de bilmiyoruz. Bazı düzensizlikler vardı ancak bunlar büyük sayılarda değildi. Kesin olarak şu aşamada bir şey söyleyemiyoruz çünkü hala sonuçların tamamına sahip değiliz. Ancak bu birkaç düzensizliğin, asıl sonucu etkileyecek düzeyde olduğunu söyleyemeyiz." yanıtını verdi.

"Gözlemciler bazı yerlerde kısıtlandı"

AKPM Heyeti Başkanı Olena Sotnyk de Türkiye tarafından seçim sürecini izlemek üzere davet edildikleri için teşekkür etti.

Sotnyk, "Dün düzenlenen seçimler çok önemliydi. Vatandaşların yüksek katılımı da bunu gösterdi. Bahsetmemiz gereken en önemli noktanın bu olduğunu düşünüyorum. Bu yüksek katılım, öncelikle bu ülkenin ve vatandaşlarının demokratik olgunluğunun bir göstergesi." diye konuştu.

Seçimin sadece oylamadan ibaret olmadığını, bir bütün süreç olduğunu vurgulayan Sotnyk, adayların eşit koşullarda yarışmadığını söyledi.

Şeffaflık ve tarafsızlık açısından bazı endişeleri olduğunu belirten Stonyk, gözlemcilerin bazı yerlerde kısıtlandığını, İstanbul, Ankara ve Diyarbakır'da sorun yaşadığını belirtti.

"Siyasi tercihi yüzünden bu muameleye maruz bırakılması kabul edilemez"

AGİT PM Heyet Başkanı Peter Osusky de AGİT Parlamenter Asamblesi'nin seçim gözlem misyonunda Türkiye'ye gelmek isteyen Alman milletvekili Andrej Hunko ve İsveç milletvekili Jabar Amin'in Türkiye'ye girişlerine izin verilmemesine ilişkin, bu kişilerin sadece birey olarak değil, parlamento üyesi ve AGİT'in standartlarını takip ederek gözlemci olarak belirlediği kişiler olduğunu söyledi.

Osusky, görevlerini tarafsızca yerine getirip getiremeyecekleri hakkında ne düşündüğüne ilişkin soru üzerine, futbolla bağlantılı bir örnek vererek, "bir hakemin bütün tercihlerini geride bırakarak etik kurallara göre davranması gerektiğini, bu üyelerin de etik koda aykırı davranışları olursa bunun kabul edilemeyeceğini" ifade etti.

Osusky, "Ama bir üyemizin kişisel, siyasi tercihi yüzünden bu muameleye maruz bırakılması kabul edilemez. Gözlemciye, kendi görevini etik kurallar çerçevesinde yerine getiren bir görevli olarak bakmalıyız." dedi.

Osusky, 2002'den beri Türkiye'de seçimleri takip ettiklerini belirterek, "Bazı meslektaşlarımız 2015'te ve referandumda da Türkiye'ye gelmişlerdi ve ilk defa güvende olmadıklarını hissettiklerini bize ifade ettiler." diye konuştu.

Öte yandan açıklamada, Türkiye'nin tutumu eleştirilmesine karşın, egemen ülkelerin kendi topraklarına girişi engelleme hakkına sahip olduğu teyit edildi.

Güncel
Şırnak'tan acı haber: 1 asker şehit
Şırnak'ın İdil ilçesinde jandarmanın düzenlediği operasyonda PKK'li 8 terörist, etkisiz hale geti...
Güncel
Karne sevincini doyasıya yaşadılar
Nilüfer Belediyesi, karnelerini alan ilköğretim öğrencilerini 1. Karne Çocuk Etkinliği'nde buluşt...
Yaşam
Pet shoptan aldığı kedi ölünce parasını istedi
Bursa'da evcil hayvan dükkanından aldığı yavru kedisi hastalanıp öldüğü için parasının iadesini i...
Güncel
Kırıkkale'de felaket; Karı-koca sele kapıldı
Kırıkkale'nin Sulakyurt ilçesinde kuvvetli sağanak nedeniyle oluşan sele kapılan karı koca hayatı...
Ekonomi
Gram altın 9 ayın zirvesinde
Gram altının fiyatı, dolar kuru ve ons altından bulduğu destekle 9 ayın zirvesi olan 258,6 lirayı...
Eğitim
YKS'nin ikinci gün oturumu başladı
ÖSYM Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ikinci oturumu Alan Yeterlilik T...
Okuryazar olmayanların yüzde 85,2'si kadın
Bursa'da Kafkas dansları rüzgarı esti
Cecilia Krull Bursa'da sahne aldı
Bursaspor olağanüstü kongresi 23 Haziran'da

En Çok Okunan Haberler

Hırsızlık için girdiği pencerede sıkışıp kaldı

Bursa'da eskiden çalıştığı dükkana hırsızlık amacıyl...

Dövülmüştü; Gazeteci Demirağ cezaevine girdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekç...

Eğitim-Sen'den yıl sonu değerlendirme raporu

Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Derya Şimşek Aksakal, ...

'23 Haziran' İstanbullular'a tatilini erteletti

Online seyahat sitesi "enuygun.com'un" derlediği ver...

CHP İl Başkanı Akkuş'a pasaport şoku!

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Bursa İl Müdürlüğü'ne pa...

Bursa'da öğrencilerin karne heyecanı

Bursa'da 2018-2019 eğitim öğretim yılını tamamlayan ...

Eğitim-İş'ten İl Milli Eğitim Müdürü'ne karne

Eğitim-İş Sendikası Bursa Şubesi, 2018-2019 Eğitim-Ö...

Bu okulda eğitim bitti hasat bitmedi!

Bursa'da aynı yerleşkedeki bir ilkokul ve ortaokulda...

Yeşil Bursa için atıkları sıfırladılar

Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehi...

Bu hafta 5'i yerli 13 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli ...

DMD'nin 'Bahar Konseri'ne yoğun ilgi

Dünya Müziği Derneği (DMD) ve Bursa Kent Konseyi tar...

Mudanya sahilinde seyyar operasyonu

Mudanya Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta ...

'Kürtlerin oyunu bu kadar ucuz mu sandınız?'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Tek bir oy için...

Okuryazar olmayanların yüzde 85,2'si kadın

Türkiye'de son 10 yılda okuryazar olmayan kadınların...

Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin k...