AGİT'ten OHAL raporu: Haklar sınırlandı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, seçimlere yönelik ön raporunu açıkladı. Seçim İzleme Heyeti Başkanı Büyükelçi Audrey Glover, seçim sürecinde adayların eşit temellerde yarışabilmesi için gerekli koşulların oluşmadığını belirterek, "OHAL, basın özgürlüğü dahil temel hakları sınırladı" ifadelerini kullandı.

Dünya, 25 Haziran 2018 Pazartesi, 23:36
AGİT'ten OHAL raporu: Haklar sınırlandı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (DKİHB) Seçim İzleme Heyeti Başkanı Büyükelçi Audrey Glover, gözlemcilerin not ettiği bazı düzensizliklerin seçimlerdeki asıl sonucu etkileyecek düzeyde olmadığını söyledi.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu, AGİT Parlamenterler Asamblesi (AGİT-PA) ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ortak çalışması olan ve uluslararası gözlem heyetinin, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin ilk bulgularının yer aldığı rapor, Ankara'da bir otelde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Büyükelçi Audrey Glover, 24 Mayıs'tan bu yana Türkiye'de olduklarını ve seçim sürecine davet edildikleri için Türkiye'ye teşekkür ettiklerini ifade etti.

Bugüne kadar Türkiye'de 7 seçim izlediklerini ve dünkü seçimleri de yaklaşık 350 gözlemci ile takip ettiklerini belirten Glover, seçim sürecinde adayların eşit temellerde yarışabilmesi için gerekli koşulların oluşmadığını söyledi.

Glover ayrıca, seçim sürecinde bağımsız adayların bulunmasının, ilk kez bir kadın cumhurbaşkanı adayının olmasının ve sivil toplumun, şeffaflığın korunması için sarf ettiği çabaların önemli olduğunu kaydetti.

OHAL'in basın özgürlüğü dahil temel hakları sınırladığını vurgulayan Glover, seçimle ilgili mevzuatta yeterince istişare edilmeden değişiklik yapıldığını, bazı oy merkezlerinin ve sandıkların yer değiştirilmesinden dolayı seçmenlerin mağdur olduğunu belirtti. 

Glover, seçim ve sayım sürecinde gözlemcilerin not ettiği eksiklik, aksaklık ya da problemlerin sonucu etkileyecek boyutta olup olmadığına ilişkin bir soruya ise "Sayım ve tablolamaya ilişkin bazı düzensizlikler olduğu bilgilerini aldık. Ancak bunları henüz dün aldık. Şu aşamada bunların şikayet edilip edilmediğini de bilmiyoruz. Bazı düzensizlikler vardı ancak bunlar büyük sayılarda değildi. Kesin olarak şu aşamada bir şey söyleyemiyoruz çünkü hala sonuçların tamamına sahip değiliz. Ancak bu birkaç düzensizliğin, asıl sonucu etkileyecek düzeyde olduğunu söyleyemeyiz." yanıtını verdi.

"Gözlemciler bazı yerlerde kısıtlandı"

AKPM Heyeti Başkanı Olena Sotnyk de Türkiye tarafından seçim sürecini izlemek üzere davet edildikleri için teşekkür etti.

Sotnyk, "Dün düzenlenen seçimler çok önemliydi. Vatandaşların yüksek katılımı da bunu gösterdi. Bahsetmemiz gereken en önemli noktanın bu olduğunu düşünüyorum. Bu yüksek katılım, öncelikle bu ülkenin ve vatandaşlarının demokratik olgunluğunun bir göstergesi." diye konuştu.

Seçimin sadece oylamadan ibaret olmadığını, bir bütün süreç olduğunu vurgulayan Sotnyk, adayların eşit koşullarda yarışmadığını söyledi.

Şeffaflık ve tarafsızlık açısından bazı endişeleri olduğunu belirten Stonyk, gözlemcilerin bazı yerlerde kısıtlandığını, İstanbul, Ankara ve Diyarbakır'da sorun yaşadığını belirtti.

"Siyasi tercihi yüzünden bu muameleye maruz bırakılması kabul edilemez"

AGİT PM Heyet Başkanı Peter Osusky de AGİT Parlamenter Asamblesi'nin seçim gözlem misyonunda Türkiye'ye gelmek isteyen Alman milletvekili Andrej Hunko ve İsveç milletvekili Jabar Amin'in Türkiye'ye girişlerine izin verilmemesine ilişkin, bu kişilerin sadece birey olarak değil, parlamento üyesi ve AGİT'in standartlarını takip ederek gözlemci olarak belirlediği kişiler olduğunu söyledi.

Osusky, görevlerini tarafsızca yerine getirip getiremeyecekleri hakkında ne düşündüğüne ilişkin soru üzerine, futbolla bağlantılı bir örnek vererek, "bir hakemin bütün tercihlerini geride bırakarak etik kurallara göre davranması gerektiğini, bu üyelerin de etik koda aykırı davranışları olursa bunun kabul edilemeyeceğini" ifade etti.

Osusky, "Ama bir üyemizin kişisel, siyasi tercihi yüzünden bu muameleye maruz bırakılması kabul edilemez. Gözlemciye, kendi görevini etik kurallar çerçevesinde yerine getiren bir görevli olarak bakmalıyız." dedi.

Osusky, 2002'den beri Türkiye'de seçimleri takip ettiklerini belirterek, "Bazı meslektaşlarımız 2015'te ve referandumda da Türkiye'ye gelmişlerdi ve ilk defa güvende olmadıklarını hissettiklerini bize ifade ettiler." diye konuştu.

Öte yandan açıklamada, Türkiye'nin tutumu eleştirilmesine karşın, egemen ülkelerin kendi topraklarına girişi engelleme hakkına sahip olduğu teyit edildi.

Spor
Medipol Başakşehir ikinci yarıya galibiyetle başladı
Spor Toto Süper Lig 18. haftasında Medipol Başakşehir, deplasmanda Trabzonspor'u 4-2 yendi.
Güncel
Fenerbahçe kafilesi Bursa'ya geldi
Spor Toto Süper Lig'in 18. Haftasında yarın Bursaspor'a konuk olacak Fenerbahçe, Bursa'ya geldi.
Sağlık
'Gergedan ya da domuz gribi değil mevsim gribi'
BUÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu, "İnsanlardaki grip virüsleri k...
Güncel
Temizlediği tüfek ateş alınca parmağı koptu
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, temizlediği tüfeği kazara ateş alan kişinin parmağı koptu.
Güncel
Uludağ'da 'Kış Şenliği' yoğunluğu
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uludağ Kış Şenliği, 20 binin üz...
Güncel
Bursa'da elektrik akımına kapılan kişi öldü
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, süt sağım makinesini tamir ederken elektrik akımına kapılan...
Uluabat Gölü'nde artık daha çok su kuşu var
Nazım Hikmet 'Taranta Babu' ile anıldı
'İş'ten Sesler Korosu'ndan müzik ziyafeti
'Nöroloji Koğuşu' izleyicisiyle buluştu

En Çok Okunan Haberler

Akdeniz'de göçmen faciaları: 170 ölü veya kayıp

BM, Akdeniz'de meydana gelen iki deniz kazasında 170...

Nazım Hikmet 'Taranta Babu' ile anıldı

Büyük şair Nazım Hikmet'in 1935 yılında yayımlanan "...

Sinema biletiyle patlamış mısır satılamayacak

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen yasaya göre, sinem...

Erdoğan ve eşi Fazıl Say'ın konserinde

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir süredir Mozart üze...

Bursa'da fuhuş operasyonu; 10 kişi gözaltı

Bursa'da düzenlenen fuhuş operasyonunda 10 şüpheli y...

Eğitim-Sen Bursa 24. yılını coşkuyla kutladı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK)...

Kızlarının ölüsünü parçalara ayırıp ormana g...

Edirne'nin Keşan ilçesinde, parçalanmış cesedi orman...

Pet şişeler engellilere akülü sandalye olacak

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Yalı Maha...

Bakan Selçuk: Karne hepimizin karnesi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatiline gi...

Bozbey: Birlikteliğimiz Bursa'ya iyi gelecek

İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Bursa ...

Mudanya'da 96 yıl sonra ilk kez

Hristiyan inancına göre Hazreti İsa'nın doğumu ve va...

Türk basınında çığır açan isim: Mehmet Ali B...

Türk basın tarihinin duayen isimlerinden gazeteci ya...

Hrant Dink katledilişinin 12. yılında anıldı

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 12 yıl önce hayatını...

600 yıllık medrese müze olarak hizmette

Bursa'da Sultan 2. Murad tarafından yaptırılan, büny...

Köpeklerin saldırdığı genç güçlükle kurtarıldı

Bursa'da köpeklerin saldırısına uğrayan üniversite ö...