AGİT'ten OHAL raporu: Haklar sınırlandı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, seçimlere yönelik ön raporunu açıkladı. Seçim İzleme Heyeti Başkanı Büyükelçi Audrey Glover, seçim sürecinde adayların eşit temellerde yarışabilmesi için gerekli koşulların oluşmadığını belirterek, "OHAL, basın özgürlüğü dahil temel hakları sınırladı" ifadelerini kullandı.

Dünya, 25 Haziran 2018 Pazartesi, 23:36
AGİT'ten OHAL raporu: Haklar sınırlandı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (DKİHB) Seçim İzleme Heyeti Başkanı Büyükelçi Audrey Glover, gözlemcilerin not ettiği bazı düzensizliklerin seçimlerdeki asıl sonucu etkileyecek düzeyde olmadığını söyledi.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu, AGİT Parlamenterler Asamblesi (AGİT-PA) ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ortak çalışması olan ve uluslararası gözlem heyetinin, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin ilk bulgularının yer aldığı rapor, Ankara'da bir otelde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Büyükelçi Audrey Glover, 24 Mayıs'tan bu yana Türkiye'de olduklarını ve seçim sürecine davet edildikleri için Türkiye'ye teşekkür ettiklerini ifade etti.

Bugüne kadar Türkiye'de 7 seçim izlediklerini ve dünkü seçimleri de yaklaşık 350 gözlemci ile takip ettiklerini belirten Glover, seçim sürecinde adayların eşit temellerde yarışabilmesi için gerekli koşulların oluşmadığını söyledi.

Glover ayrıca, seçim sürecinde bağımsız adayların bulunmasının, ilk kez bir kadın cumhurbaşkanı adayının olmasının ve sivil toplumun, şeffaflığın korunması için sarf ettiği çabaların önemli olduğunu kaydetti.

OHAL'in basın özgürlüğü dahil temel hakları sınırladığını vurgulayan Glover, seçimle ilgili mevzuatta yeterince istişare edilmeden değişiklik yapıldığını, bazı oy merkezlerinin ve sandıkların yer değiştirilmesinden dolayı seçmenlerin mağdur olduğunu belirtti. 

Glover, seçim ve sayım sürecinde gözlemcilerin not ettiği eksiklik, aksaklık ya da problemlerin sonucu etkileyecek boyutta olup olmadığına ilişkin bir soruya ise "Sayım ve tablolamaya ilişkin bazı düzensizlikler olduğu bilgilerini aldık. Ancak bunları henüz dün aldık. Şu aşamada bunların şikayet edilip edilmediğini de bilmiyoruz. Bazı düzensizlikler vardı ancak bunlar büyük sayılarda değildi. Kesin olarak şu aşamada bir şey söyleyemiyoruz çünkü hala sonuçların tamamına sahip değiliz. Ancak bu birkaç düzensizliğin, asıl sonucu etkileyecek düzeyde olduğunu söyleyemeyiz." yanıtını verdi.

"Gözlemciler bazı yerlerde kısıtlandı"

AKPM Heyeti Başkanı Olena Sotnyk de Türkiye tarafından seçim sürecini izlemek üzere davet edildikleri için teşekkür etti.

Sotnyk, "Dün düzenlenen seçimler çok önemliydi. Vatandaşların yüksek katılımı da bunu gösterdi. Bahsetmemiz gereken en önemli noktanın bu olduğunu düşünüyorum. Bu yüksek katılım, öncelikle bu ülkenin ve vatandaşlarının demokratik olgunluğunun bir göstergesi." diye konuştu.

Seçimin sadece oylamadan ibaret olmadığını, bir bütün süreç olduğunu vurgulayan Sotnyk, adayların eşit koşullarda yarışmadığını söyledi.

Şeffaflık ve tarafsızlık açısından bazı endişeleri olduğunu belirten Stonyk, gözlemcilerin bazı yerlerde kısıtlandığını, İstanbul, Ankara ve Diyarbakır'da sorun yaşadığını belirtti.

"Siyasi tercihi yüzünden bu muameleye maruz bırakılması kabul edilemez"

AGİT PM Heyet Başkanı Peter Osusky de AGİT Parlamenter Asamblesi'nin seçim gözlem misyonunda Türkiye'ye gelmek isteyen Alman milletvekili Andrej Hunko ve İsveç milletvekili Jabar Amin'in Türkiye'ye girişlerine izin verilmemesine ilişkin, bu kişilerin sadece birey olarak değil, parlamento üyesi ve AGİT'in standartlarını takip ederek gözlemci olarak belirlediği kişiler olduğunu söyledi.

Osusky, görevlerini tarafsızca yerine getirip getiremeyecekleri hakkında ne düşündüğüne ilişkin soru üzerine, futbolla bağlantılı bir örnek vererek, "bir hakemin bütün tercihlerini geride bırakarak etik kurallara göre davranması gerektiğini, bu üyelerin de etik koda aykırı davranışları olursa bunun kabul edilemeyeceğini" ifade etti.

Osusky, "Ama bir üyemizin kişisel, siyasi tercihi yüzünden bu muameleye maruz bırakılması kabul edilemez. Gözlemciye, kendi görevini etik kurallar çerçevesinde yerine getiren bir görevli olarak bakmalıyız." dedi.

Osusky, 2002'den beri Türkiye'de seçimleri takip ettiklerini belirterek, "Bazı meslektaşlarımız 2015'te ve referandumda da Türkiye'ye gelmişlerdi ve ilk defa güvende olmadıklarını hissettiklerini bize ifade ettiler." diye konuştu.

Öte yandan açıklamada, Türkiye'nin tutumu eleştirilmesine karşın, egemen ülkelerin kendi topraklarına girişi engelleme hakkına sahip olduğu teyit edildi.

Güncel
Şırnak'ta askeri araç devrildi; 1 şehit, 20 yaralı
Şırnak'ın Silopi ilçesinde askeri aracın devrilmesi sonucu bir asker şehit oldu, 20 asker yaralandı.
Güncel
İnegöl'de otomobil takla attı; 1 ölü, 2 yaralı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, takla atan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti.
Ekonomi
BDDK'den bazı bankalara döviz soruşturması
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), manipülatif işlem iddiaları üzerine bazı bankala...
Teknoloji
Türkiye 5G'yi 2020'de deneyecek
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 2020 yılında 5G ile ilgili olarak ticari ...
Politika
Karamollaoğlu'ndan Erdoğan'a 15 Temmuz tepkisi
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, "15 Temmuz'a s...
Spor
Bursaspor'un ne kadar borcu olduğu açıklandı
Bursaspor Kulübü Bağımsız Denetleme Kurulu, kulübün toplam borcunun 491 milyon 631 bin 609 lira o...
Bursa Senfoni Angela Ahıskal'ı konuk etti
Şiir dostları Dünya Şiir Günü'nde bir araya geldi
Tavuklarına "Mozart" dinletiyor
Rengin Akdemir ilk kişisel sergisini açtı

En Çok Okunan Haberler

Dolar gece yükselişe geçti

Dolar yükselişe geçti, borsa günü yüzde 3.5 düşüşle ...

Kılıçdaroğlu ve Akşener'den Bursa'da ortak m...

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdar...

Bursaspor'un ne kadar borcu olduğu açıklandı

Bursaspor Kulübü Bağımsız Denetleme Kurulu, kulübün ...

A Milli Takım'dan 2020 için ilk galibiyet

A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonas...

Bursa Senfoni Angela Ahıskal'ı konuk etti

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), opera...

37 ilde yargıya büyük 'FETÖ' operasyonu

İstanbul merkezli 37 ilde yargı organlarına yönelik ...

Marmarabirlik 'Turquality Marka Destek Progr...

Marmarabirlik, Ticaret Bakanlığının ihracat yapan fi...

Usta oyuncular Bursa'da ayakta alkışlandı

7. Nilüfer Tiyatro Festivali, George Orwell'ın kitab...

İznik Ekinoks Festivali başladı

Bu yıl ilk defa festival olarak düzenlenen etkinlikt...

Rengin Akdemir ilk kişisel sergisini açtı

Ressam Rengin Akdemir'in "Yaşamın Renkleri- Kuralsız...

Musul'da Dicle Nehri'nde feribot faciası; 10...

Irak'ın Musul kentinde Dicle nehrinde bir feribotun ...

Bursaspor kalan 8 maçta 14 puan hedefliyor

Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, Spor Toto S...

27 suçtan sabıkalı cezaevi firarisi Bursa'da...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 27 ayrı suçtan sabıkalı o...

Dünya Şampiyonası'nda hedef bu kez altın mad...

Milli tekvandocu Hatice Kübra İlgün, 2017 yılındaki ...

'Kadın hakları mücadelesi ayakta kalan tek m...

Bursa Barosu ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği i...