'Afrin'i seçimin reklam seti haline dönüştürdüler'

İYİ Parti Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 1974'teki Kıbrıs Barış Harekatı'nın ne Ecevit ne de Erbakan tarafından iç siyaset malzemesi haline getirilmediğini belirterek, "Bugünkü siyasi iktidar Afrin'i seçimin, parti kongrelerinin reklam seti haline getirdiler." dedi.

Politika, 11 Mart 2018 Pazar, 19:21
'Afrin'i seçimin reklam seti haline dönüştürdüler'

Merinos AKKM Osmangazi Salonu'nda gerçekleştirilen İYİ Bursa 1. Olağan İl Kongresi'nde Divan Başkanlığı yapan Aytun Çıray, salondaki katılım ve coşkudan iktidar işareti aldığını söyleyerek, "Bu devletin yeniden inşa edilmesi lazım. İYİ Parti olarak Meral Akşener'in cumhurbaşkanlığında parlamenter sistemi bir kardeşlik anayasası ile kurmaya söz veriyoruz." diye konuştu.

Konuşmasına, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dinin güncellenmesine ilişkin sözlerine göndermede bulunarak başlayan İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, "Bizim güncelleştirecek dinimiz yok. Siz kendinizi güncelleyin. Gündemi değiştirmek istiyorsunuz anlıyorum da, çok fazla ileri gittiniz." diye konuştu.

AKP iktidarının iç ve dış politikasına yönelik eleştirlerde bulunan Aytun Çıray, "İktidar Türkiye'yi bir satranç tahtasına çevirdi. 'Eyy Amerika' dediklerine bakmayın. Yanyana geldiklerinde kuzu gibiler. Rehin bunlar rehin." dedi. Suriye'deki rejimin Türkiye'nin milli meselesi olmadığını dile getiren Çıray, "Suriye bu noktaya getirilmeseydi bugün Afrin'i konuşuyor olmayacaktık. Elbette Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yanındayız ancak siyasi iktidarlar verilen şehit sayısı ile değil, yaşattıkları insan sayısı ile övünürler." ifadelerini kullandı.

2002 yılında AKP iktidara geldiğinde terörden ölen insan sayısının 14'e düştüğüne dikkat çeken Çıray, şunları söyledi:

"Öcalan yakalanmış, PKK terörü bitmişti. Türkiye'nin elinde büyük bir fırsat varken, yeniden büyük bir siyasal sosyal ve ekonomik hamle yapmak varken, bir süreç başlattılar. Adına kimi zaman 'barış', 'kardeşlik' en sonunda da 'çözüm süreci' dediler. Bu süreçte dışarıda ne kadar PKK'lı varsa içeri girmesine izin verdiler. Güvenlik güçleri, kaymakam ve valilere 250 kez sordu. Verilen cevap, 'Başınızı öbr tarafa çevirin' oldu. Oralarda hendekler kazıldı, yerleşildi. Baktılar ki oy kaybediyorlar, çözüm sürecine son verdiler. PKK'yı dışarı çıkarmak adına oradaki suçsuz vatandaşlarımızın evini barkını yıktılar."

Suriye politikasında büyük hatalar yapıldığına dikkat çeken Çıray, "2002'de öyle bir Türkiye teslim edildi ki, iki ülke sınırındaki mayınları kaldırmayı tartışıyorduk. Suriye ile ortak toplantılar yaptık, vizeler kaldırıldı. Peki ne oldu da bir gün uyandık Esad oldu Esed. ABD bu arkadaşa, 'seni İhvan'ın lideri yapacağız' dedi. Nasıl olacak bu peki. Suriye'ye dalacağız. Sonra buraya geldik. Suriye'nin rejimi Türkiye'nin milli meselesi değildir. Siz Türkiye'ye demokrasi getirdiniz de şimdi Suriye'ye mi getireceksiniz, dedim. Bunların bulaştıkları Suriye bataklığı olmasaydı bugün Afrin'i konuşuyor olmayacaktık. Dağıttıkları Suriye olmasaydı bugün milli güvenliği tartışıyor olmayacaktık. Biz Türk Ordusunun yanındayız, Mehmetçiğin yanındayız. Siyasi iktidarlar verdikleri şehit sayısı ile değil, yaşattıkları insan sayısıyla övünürler." dedi.

Aytun Çıray, sözlerine şöyle devam etti:

"Rahmetli Ecevit, Erbakan Türk Ordusu Kıbrıs'a girdiğinde dünya o gün duymuştu. Milli siyaset, 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde kim iktidar olursa olsun, muhalefet partileriyle de görüşerek oluşturulmuştur. Türkiye Afrin harekatını bir ilçe kongresinde duydu. Parti kongrelerini Türkiye'nin Afrin harekatının propaganda vesilesi haline getirdiler. Bugünkü siyasi iktidar Afrin'i seçimin reklam seti haline dönüştürdü.

Afrin neresi? Kilis'ten bakıldığında ışıkları görünen bir yer 38 kilometre. Dünyanın yedinci büyükj ordusuna sahip Türkiye. Kıbrıs'ı beş günde aldık. Dünyanın en zor işi sahilden çıkarma yapmaktır. Sen bir terör operasyonu yapıyorsun, o köyü aldım, bu köyü aldım diyorsun. Bunları şehitlerin kanı tutacak arkadaşlar.

Biz yapılan iyi şeyleri takdir ederiz. 15 yıldır övündüğün köprüleri fert başına bin dolar düşerken bir Süleyman Demirel yapmıştı zaten. O köprüyü milletin parasıyla Turgut Özal milli gelir üç bin dolarken yapmıştı zaten. Bu iktidarın bir Keban, bir Atatürk barajı yaptığını hatırlıyor musunuz? Ereğli Demir Çelik gibi, Aliağa Petkim gibi tesis yaptığını duydunuz mu? Bunlar sanki Cumhuriyet kendileriyle başlamış gibi kötülüyorlar. Nasıl oluyor bu. Bunlar yapmadıkları gibi Cumhuriyetin bütün eserlerini sattılar.

Türkiye'ye ABD Dışişleri Bakanı geldi, 3 saat 15 dakika tutanaksız devletin kayıtlarına girmeyen bir konuşma oldu. Bursalılar adına söz veriyoruz. Devletin kayıtlarına geçirmedikleri bu sözleri tarihin çöplüğüne atacağız. Türkiye'yi satranç tahtasında piyon yaptılar. O barıştan sonra ilk karar şeker fabrikaların satışı oldu. O şeker fabrikalarını da satarlarsa geri alacağımıza söz veriyoruz.

Siz kürsülerde 'Ey Amerika' diye bağırdıklarına bakmayın, bunlar yan yana geldiklerinde kuzu gibiler. Rehin bunlar rehin. Siz bu tapelere, siz bu yolsuzluk iddialarına niye şaşırıyorsunuz ki? Siz bu gemilerin nereden geldiğini sanıyorsunuz. Asıl sorun, bunlar FETÖ ile koalisyon halindeyken devletin tüm kurumlarını bunlara teslim ettiler. Zamanın Başbakanı 'beni dinlemişler' dedi. Kriptolu telefonları TÜBİTAK veriyordu. Siz TÜBİTAK'ı FETÖ'ye verdiniz. Asıl sorun burada. Devletin bütün sırları yabancı ellerde."
 

Güncel
Bursa-Ankara yolunda kar tedbirleri
Bursa-Ankara kara yolu üzerinde bulunan, İnegöl ilçesine bağlı Mezit Boğazı'nda kar yağışı etkisi...
Kültür-Sanat
Torun Selma Ersoy, Milli şair Mehmet Akif'i anlattı
Bursa'nın Yunan işgalinin ardından Ankara'da meclis kürsüsüne siyah örtü örtülmesinden etkilenere...
Güncel
Büfedeki gizli bölmeden uyuşturucu çıktı
Bursa'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 2 kişi gözaltına alındı.
Güncel
Soma'da kömür madeninde göçük; 11 yaralı
Manisa'nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında, tavandaki kayanın düşmesi sonucu 11 işçinin yaral...
Politika
Fırat'ın doğusuna operasyon hazırlıkları
Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı bölgesinde yer alan Bab ve Çobanbey'deki bombalı terör saldırı...
Güncel
Rize'deki saldırının zanlısı tutuklandı
Rize Emniyet Müdürlüğündeki saldırının zanlısı tutuklandı
Türk akademisyene uluslararası diploma
'Titanik Orkestrası' izleyiciden tam not aldı
'Bir Nefes Anadolu' gösterisi ilgi topladı
İznik'in bin yıllık tarihi çınarı tehlike saçıyor

En Çok Okunan Haberler

Polis memuru dehşet saçtı; 1 şehit, 2 yaralı

Rize Emniyet Müdürlüğünde görevli bir polis memuru E...

İnegöl'de kaybolan yaşlı kadının terlikleri ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan 74 yaşındaki Arzı...

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'ın 'türedi' sözüne...

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğa...

Bakanlıktan Mudanya Belediyesi'ne Myrleia iç...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Myrleia Antik Kenti'n...

Eşini öldüren koca ekmek ve suyla teslim oldu!

Bursa'da 66 yaşındaki karısını akşam komşularıyla dı...

Tarihi mozaiği çöp konteyneri ile kapattılar

Bursa'nın İznik ilçesinde 3 yıl önce belediyenin kan...

Emin Çölaşan ve Necati Doğru'ya FETÖ davası

Sözcü gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğr...

BUDO ve İDO'nun bazı seferleri iptal edildi

Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) ile İstanbul Deniz Oto...

Time Cemal Kaşıkçı'yı "yılın kişisi" seçti

Amerikan Time dergisinin her yıl seçtiği "yılın kişi...

Tek firma teklif verdi; İddaa ihalesi iptal ...

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, İddaa ihalesini, yaln...

İznik'in bin yıllık tarihi çınarı tehlike sa...

İznik'te bin yılı aşkın süredir ayakta duran çınar a...

Bakan Türkiye'deki Suriyeli sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu, "Ülkemizde şu an geçici korum...

Lise öğrencilerinden lösemili çocuklara destek

Bursa Anadolu Lisesi (BAL) öğrencileri, lösemili çoc...

Soylu, tesbit edilen ByLock hesabı sayısını ...

İçişleri Bakanı Soylu, "Şifreli haberleşme programı ...

Şantajcı şüpheliler termal drone ile yakalandı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bir iş adamından şantajla...