'17 yılın sonunda memleket soğan kuyruğuna girdi'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonominin kötüye gidişini vurgulayarak, "Ne oldu 17 yılın sonunda? Bu memleket geldi, soğan kuyruğuna girdi. Şimdi 200 bin ton patates ithal edecekler, öyle ya memlekette kalmadı" diye konuştu.

Politika, 12 Mart 2019 Salı, 21:40
'17 yılın sonunda memleket soğan kuyruğuna girdi'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde, sivil toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri, esnaf odalarının temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldiği programda yaptığı konuşmada, bölgenin en temel sorunlarından birinin işsizlik olduğunu, aynı sorunun Türkiye genelinde de yaşandığını söyledi.

Özelleştirmeler yapıldığını ancak buna karşı işsizlik olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "17 yılın sonunda ne oldu. O mütevazı insan kalktı geldi İstanbul'dan, 'Ben de millet gibi yaşayacağım, ben saraylarda oturmayacağım' dedi, 17 yılın sonunda saraylarda oturdu. Sarayda oturmak ne demek? Sarayda oturmak demek, kira parası yok, mutfak parası yok, uçak parası yok, dolmuş parası yok, okul parası yok. Ne anlar işsizlikten, ne bilir fakirliği, ne bilir yoksulluğu, ne bilir çocukların yatağa aç girdiğini ve biz bu dönüşümü sağlamak zorundayız." ifadelerini kullandı.

Ekonomik gelişmelere değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Ne oldu 17 yılın sonunda? Bu memleket geldi, soğan kuyruğuna girdi. Şimdi 200 bin ton patates ithal edecekler, öyle ya memlekette kalmadı diye. Çiftçi eke eke mahvoldu. Tarlalar tamamen dolu, üretimi karşılayamıyoruz, dışarıdan 200 bin ton patates gelecek. Bunu vicdanınıza sormayacak mısınız? Kentsel dönüşüm yapacaklar. İstanbul'da yaptılar. İstanbul'da gecekonduda oturan vatandaşları aldılar İstanbul'un varoşlarına sürdüler, oralar güzel yerler ya, çoğu da deniz manzaralı milyon dolarlık villalar yaptılar, milyon dolarlara sattılar, o gecekonduların sahipleri şehrin varoşlarında bir yerlerde tutunmaya çalıştı. Kentsel dönüşümü nasıl yapacağız? Kentsel dönüşümün kuralı şudur; kentsel dönüşüme girecek olan bütün konutların garantisini büyükşehir belediye başkanı üstlenecek. Yapılacak olan kent planlamasını kente bildirecek. Sonra evlerinizi yıkacaksınız, huzur içinde, güvence neresi? Büyükşehir Belediye Başkanlığı."

"Emeklilik yaşını yükselttiler"

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Emeklilik yaşını yükselttiler. Ne diye yükselttiler, sosyal güvenlik sisteminde büyük açıklıklar varmış. Azaldı mı? Azalmadı. Arttı mı? Daha çok arttı. Niye arttı? Hesabını soran var mı? Hesabını soran yok. Şimdi emeklilik yaşını 65 yaptılar. 60 yaşına geldiniz, prim ödemişsiniz, emeklilikte yaşa takıldılar, bekliyorlar. Gidiyor özel sektöre diyor ki 'Çalışmak istiyorum', patron diyor ki 'Sen yaşlısın, bir sürü genç var.' Dönüyor devlete diyor ki 'Ben emekli olmak istiyorum, iş bulamıyorum', devlet ona diyor ki 'Sen daha gençsin kardeşim, 65'in dolmadı.' Peki bu nasıl geçinecek? Bu nasıl bir sosyal devlet? Peki nasıl çözülür bu iş? Kanun teklifi verdik, İYİ Parti'li milletvekili arkadaşlar da vardı, birlikte kanun teklifini verdik sorunu çözmek üzere. Kim reddetti? AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin milletvekilleri bunu reddetti."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aile Sigortası teklifi sunduklarını, bunu da ailenin birliği ve beraberliğine verdikleri önemden dolayı yaptıklarını, toplumun huzuru için ailenin huzurunun da önemli olduğunu ifade etti.

"Silah fabrikalarını satıyorlar"

AK Parti'nin 17 yıldır iktidarda olduğunu ve insanların kuyruklara mahkum edildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Adım gibi biliyorum, o kuyruk varlık kuyruğu olsa en ön sırada sen olurdun. Sen hayatında gidip patates aldın mı, biber aldın mı, soğan aldın mı? Uçan saraya binersin, sarayda oturursun, milleti soğan kuyruğuna mahkum edeceksin, çıkıp diyeceksin ki 'O kuyruk varlık kuyruğudur' ve millet de bunu yutacak. Ülkücü kardeşlerime de seslenmek isterim. 17 yıl yönettiler, vergi aldılar, özelleştirme yaptılar, dünyanın borcunu aldılar, 149 milyar dolar 16 yılda Londra'daki bir avuç tefeciye faiz ödedik. Şimdi silah fabrikalarını satıyorlar, kime Katar'a. Kendisini milliyetçi olarak tanımlayan, kendisini ülkücü olarak tanımlayan kardeşime soruyorum; bana dünyada bir örnek devlet göster, kendi silah fabrikasını götürsün yabancı devlete satsın." değerlendirmesinde bulundu.

Devletin bütün imkanlarının bir yerlere seferber edildiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları anlattı:

"3,5 milyon Suriyeliye 35 milyar dolar para ödedi. AK Parti'li kardeşlerimin vicdanlarına sesleniyorum; 35 milyar doları verdiniz, niye verdiniz? 'Efendim onlar geldiler.' Niye geldiler? Niye Suriye'nin içişlerine karıştınız. Neden Müslüman kanının dökülmesine izin verdiniz, neden kardeşi kardeşe kırdırdınız? Batılılar silah verecek, Müslümanlar da birbirini öldürecek. Kim buna izin verdi? Nasıl izin verdiniz? Şimdi geldiğimiz noktaya bakın; Suriyeli birinci sınıf vatandaş, bizimkiler ikinci sınıf vatandaş. Suriyeli dükkan açar vergi ödemez, bizimki vergi öder. Suriyeli hastaneye gider para ödemez, bizimki para öder, eczanede para öder. Nasıl bir düzendir bu?"

Politika
Sarıbal: Su kaynaklarımız tehdit altında
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 22 Mart Düny...
Güncel
Bursa'da tekstil fabrikasında yangın
Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesindeki bir fabrikada çıkan yangın kontrol altına alınarak soğutma ...
Ekonomi
Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı
Bursa'da, Capital, Ekonomist ve Start Up dergileri tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenen "Uludağ ...
Güncel
27 suçtan sabıkalı cezaevi firarisi Bursa'da yakalandı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde 27 ayrı suçtan sabıkalı olan cezaevi firarisi O.K., üzerinde tabanca v...
Dünya
Musul'da Dicle Nehri'nde feribot faciası: 100 ölü
Irak'ın Musul kentinde bir feribotun batması sonucu 100 kişi hayatını kaybetti.
Güncel
37 ilde yargıya dev 'FETÖ' operasyonu
İstanbul merkezli 37 ilde yargı organlarına yönelik düzenlenen 'FETÖ' operasyonlarında 108'i avuk...
Usta oyuncular Bursa'da ayakta alkışlandı
Bu hafta 6'sı yerli 11 film vizyona girecek
İznik Gölü ekinoksta fotoğrafçıları bekliyor
BBDSO Angela Ahıskal'ı konuk etti

En Çok Okunan Haberler

Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili kalbine yen...

Bursa Cumhuriyet Bassavcı Vekili Nusret Esat Özel ge...

Buket Uzuner: Yazmak bana şifa oluyor

Yazar Buket Uzuner, Nilüfer Belediyesi'nin düzenledi...

Denizli'de peşpeşe korkutan depremler

Merkez üssü Denizli'nin Acıpayam ilçesi olan 5,5 büy...

İnegöl'de fabrikada yağ kazanı patladı; 2 ya...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, bir ağaç fabrikasında me...

Ülke genelinde aranan 2 bin 423 şüpheli yaka...

Ülke genelinde yapılan "Türkiye Güven Huzur Uygulama...

Necati Şahin'den sanal seçim ofisi

Cumhur İttifakı'nın AK Parti Nilüfer Belediye Başkan...

İmamoğlu'ndan yandaş sunucuya mola dedirten ...

İktidara yakın Ülke TV'de Turgay Güler'e konuk olan ...

'Demokrasiyle gelenler demokrasiyi tehdit ed...

İktidar yanlısı Akit TV'de, CHP Genel Başkanı Kemal ...

'Hisar, Bursa'nın açık panoramik müzesi olacak'

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa'nın...

İznik'te kaçak kazı yapan şüphelilere suçüstü

Bursa'nın İznik ilçesinde giriş kısmı zeytin da...

Şırnak'ta PKK tuzağı; 1 şehit, 1 yaralı

Cudi Dağı bölgesinde yapılan operasyonda PKK'li terö...

Bursa'da HDP yöneticilerine gözaltılar

HDP Bursa il ve ilçe yöneticilerinin de aralarında o...

Turgay Erdem'den, Le Monde gazetesine röportaj

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde'da Tür...

Timur Noyan, Bursaspor başkanlığına aday oldu

Timur Noyan, Bursaspor Kulübünün mayıs ayında yapılm...

Yangında zarar gören arazi ağaçlandırıldı

Bursa'nın Mudanya ilçesinde geçtiğimiz yıl 11 Ağusto...