'17 yıldır AKP'yi ayakta tutan para kaynağı'

Bursa Barosu ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Yaşananlar Boşuna Değil-Çağdaş Söyleşiler'in konuğu olan Fikri Sağlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 17 yıldır AKP'yi ayakta tutan para kaynağı olduğunu, kaybetmemek için her şeyi yapabileceklerini söyledi.

Medya, 12 Mayıs 2019 Pazar, 12:41
'17 yıldır AKP'yi ayakta tutan para kaynağı'

Bursa Barosu ve Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD) Bursa Şubesi'nin ortaklaşa düzenlediği Yaşananlar Boşuna Değil-Çağdaş Söyleşiler'in konuğu Devlet ve Kültür eski bakanlarından Fikri Sağlar oldu. Sağlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 17 yıldır AKP'yi ayakta tutan para kaynağı olduğunu, kaybetmemek için her şeyin yapılabileceğini söyledi.

Sağlar, "43 günde yeniden tek adamdan parlamenter demokrasiye dönebilmek, hukuk devleti olabilmek adına İstanbul seçimleri son derece önemlidir. 23 Haziran tarihi Türkiye'nin kırılma noktası olacak. İstanbul seçimiyle Türkiye'nin yeniden saygın bir noktaya gelmesi mümkün olabilir" dedi.

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, ÇGD Bursa Şube Başkanı Rabia Deniz, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. Asude Şenol, önceki dönem yönetim kurulu üyesi Av. Ali Arabacı, baro yönetim kurulu üyeleriyle gazeteciler ve vatandaşların izlediği söyleşi, Bursa Barosu'nun Av. Özgür Aksoy Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

"16 Nisan referandumu şaibeli!"

Moderatörlüğünü Gazeteci Tayfun Çavuşoğlu'nun yaptığı söyleşide Fikri Sağlar, "Bir demokratikleşme ölçütü olarak seçim sistemi" başlığı altında konuştu. 18 yaş altındaki nüfusun seçmen olmadığını, sandığa gitme oranının da yüzde 85 olduğunu hatırlatan Sağlar, "Bu, 80 milyon nüfusun yüzde 68'i oy kullanıyor demektir. Yüzde 68'in yarısının oyunu alan bir siyasi parti, nüfusun yüzde 34'ünü temsil etmiş oluyor. Bu durumda milletin çoğunluğunun iradesi benimdir demek yanlıştır. Değerlendirmeye de buradan başlamak gerekiyor" dedi.

Sağlar şöyle konuştu: 

"Seçimin demokratik olmasıyla ilgili birçok kıstas var. Bunları gerçekleştiremezseniz seçimin demokratik olmasını sağlayamazsınız. Örgütlenme, düşünce özgürlüğü, seçim güvenliği gibi birçok değer var. O değerler karşılığını bulursa seçim demokratik olur. Türkiye'de böyle midir? Bence böyle değildir. 31 Mart seçimi iyi bir örnektir bu duruma. Aynı seçim kurulunun görev yaptığı 16 Nisan referandumu ile ilgili AGİT raporunda, ciddi şekilde haksız rekabet yaşandığı, sonucun şaibeli olduğu belirtilmiştir. Demokrasi, insan hakları anlayışından çok uzak bir noktada olduğu daha ağır kelimelerle açıkça ortaya konmuştur. Artık hiçbirimizin can ve mal güvenliği yok!

16 Nisan referandumundan sonra Türkiye'de rejim değişti. Artık tek adam rejimi var. Anayasaya göre yetkiyi kullananlar Meclis, Cumhurbaşkanı ve Yargı ama öyle değil. Yasama, yürütme ve yargı bir kişinin eline geçti. Somut olarak açıkça görebiliyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin 15 üyesinin 12'sini kendisi belirliyor. Tek adam, cumhurbaşkanı, başkan, partili başkan... Kendisi de 'bana başkan deyin' dediğine göre başkanlık sistemi. Dünyada görülmemiş bir başkanlık sistemi... Yürütmeyi kendisi kuruyor. Meclis'ten onay almıyor. Yürütmede yer alan bakanların büyük bir sorumsuzluğu var ve koruma altındalar. Meclise hesap da vermiyorlar. Yasama organında çoğunluk elinde. İstediğini çıkaramazsa KHK çıkarma yetkisi var. Bir parlamentonun en önemli özelliği yönetimi denetlemesi ve bütçeyi belirlemesi. İki hakkı da elinden alınmış durumda. Dolayısıyla yasama ortadan kalkmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminin önemine değinirken, mali bir tablo çıkaran Fikri Sağlar şöyle konuştu: "İstanbul, AKP'yi 17 yıldır ayakta tutan en önemli kaynak. Ülkenin GSMH'sı olan 800 milyar doların 200 milyar dolarını oluşturuyor. Bu yasal, kayıtlı olan gelir. 200 milyar dolardan daha fazla da kayıt dışı, kara para var! Türkiye'nin bütün kara parası İstanbul'da hareketleniyor. Her 6 kişiden birisi de İstanbul'da yaşıyor. Dolayısıyla 17 yıllık varlıklarının temeli İstanbul'daki bu kaynak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 yılında sivil toplum örgütlerine, yurt, vakıf ve okullara verdiği para şöyle. TÜRGEV'e 51 milyon 593 bin lira. Ensar Vakfı'na 29 milyon lira. Türkiye Gençlik Vakfı'na 74 milyon lira. Yeni damat Selçuk Bayraktar'ın T3 Vakfı'na 41 milyon lira. Toplam 847.5 milyon lira para ödemişler belediyeden vakıflara. 1 Milyar liraya yakın. İstanbul'da İSPARK'lardan ayda 350 milyon lira para toplanıyormuş. Bu paranın kasaya girmediği, Başakşehir Spor Kulübü'ne aktarıldığı söyleniyor. Böyle bir kaynağı kullanmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Biz bunu iyi görmeliyiz. 43 günde yeniden tek adamdan parlamenter demokrasiye dönebilmek, hukuk devleti olabilmek adına İstanbul seçimleri son derece önemlidir. 23 Haziran Türkiye'nin kırılma noktası olacak. İstanbul seçimiyle Türkiye'nin yeniden saygın bir noktaya gelmesi mümkün olabilir."

"Çağdaş bir ülkede yaşamak istiyorsak!"

Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu çağdaş, parlamenter, demokratik, laik, hukuk devletinde yaşamak istiyorsak, İstanbul seçimlerini mutlaka demokrasiden yana olan insanların alması gerektiğini kaydeden Fikri Sağlar sözlerini şöyle bağladı: 

"Türkiye'de 2000 yılından beri bir proje uygulanıyor. Bu projeye uygun bir iktidar var, ona uygun da muhalefet. Proje kapsamındaki iktidar muhalefet parçalanması da, birbirini tamamlaması da söz konusu. Bunu da görmezlikten gelmememiz gerekiyor. Diktatörler meydanın boş bırakılmasıyla ortaya çıkarlar. Silah dayayarak başımıza oturmuyorlar. Nefes alamayacak duruma gelmemek, dahası çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği için korkmadan demokrasi mücadelesi vermemiz gerekiyor."

Söyleşinin sonunda Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun ve ÇGD Bursa Şubesi Başkanı Rabia Deniz, Fikri Sağlar'a günün anısına plaket verdi.

Spor
Bursaspor sezonun ilk hazırlık maçında mağlup
Sezonun ilk hazırlık maçında Fenerbahçe ile mücadele eden Bursaspor 2-0 mağlup oldu.
Politika
'Eğitimli gençlerde işsizlik daha fazla'
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Nisan ayı işsizlik rakamlarını ...
Ekonomi
Benzine 20 kuruş indirim gelecek
Benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 20 kuruş indirime gidilecek.
Güncel
Bursa'da son 3 günde 50'den fazlası yakalandı
Bursa'da Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından kentin merkezi noktaları ve cami önlerinde...
Belediye
Bursa'da su faturaları cebe gelecek
BUSKİ Genel Müdürlüğü, su faturalarını vatandaşa SMS yoluyla ulaştıracak.
Ekonomi
Marmarabirlik'te hedef 100 bin tonluk depolama
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yaklaşık 80 bin ton olan depolama kapasitesini ...
Uzmanlardan FaceApp'ta siber hırsızlık uyarısı
Hasankeyf için barolardan ortak tepki
Oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu hayatını kaybetti
Bu hafta 3'ü yerli 9 film vizyona girecek

En Çok Okunan Haberler

Tatveren Ailesi konkordatoya itiraz etti

Bursa'nın kestane şekerinde marka ismi Kafkas'ın kon...

Bursalı tekstil firmaları New York fuarında

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliğinin (UTİB) organ...

Bitkin düşen kızıl akbaba Şanlıurfa'ya indi

Sırbistan'dan kanatlanan ve sezonsal göç yolunda bin...

Erbil'de Türk diplomatlara silahlı saldırı

Irak'ın Erbil kentinde Türk konsolosluk çalışanların...

Celal Uzunkaya bir yılı dolmadan görevden al...

FETÖ'nün kumpas davalarında yargılanan ve geçtiğimiz...

ASTROFEST için geri sayım başladı

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin uluslararası et...

ÖSYM, YKS sonuçlarını açıkladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı&n...

Van'da feci kaza; 15 göçmen hayatını kaybetti

Van'da, düzensiz göçmenleri taşıyan minibüsün şaramp...

Akşener: Ne damatmış be kardeşim!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı...

Müze giriş ücretleri yüzde 20 zamlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, mevcut müzelerin bakım v...

Bitlis'te Jandarma Komutanı Binbaşı şehit

Bitlis'te, teröristlerin saldırısı sonucu Merkez Jan...

Bursa'da ahır yandı; 3 hayvan telef oldu

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde meydana gelen yangında 3...

Konut satışlarında sert düşüş

Türkiye genelinde konut satışları 2019 Haziran ayınd...

Bursa ve 3 il için şiddetli sağanak uyarısı

Bursa, Bilecik, Kütahya ve Eskişehir için gök gürült...

HDP'den Ovacık'ta çocukların ölümüne kınama

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Tunceli'...